Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۱:۵۱
شناسه خبر: ۴۸۷۴۱۰
 
به مناسبت سالگرد دیدار مجمع نمایندگان با رهبر انقلاب؛
مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
با گذشت یکسال از هشدار صریح رهبر انقلاب درباره خطر تضعیف روحیه انقلابی در حوزه، اینک عملکرد نهادهای حوزوی برای بسط و توسعه بینش انقلابی در معرض قضاوت قرار گرفته است.

امروز(25 اسفند95) دقیقا یک ­سال از سخنرانی رهبر معظم انقلاب درباره‌ نسبت حوزه و انقلاب اسلامی می­ گذرد. رنگ و بوی انتقادی این سخنرانی و هشدار صریح درباره‌ در معرض خطربودن انقلابی گری در حوزه‌ علمیه‌ قم تحرکاتی را شکل داد: همایش ­ها و گردهمایی­ ها و سخنرانی ­ها و تدوین اسناد بالادستی و حرف‌های کلی از قبیل این که «حوزه‌ انقلابی بوده و خواهد بود»، «جریان غیرانقلابی در حوزه فلان است و بهمان»، «شاخصه‌های حوزه‌ی انقلابی از منظر مقام معظم رهبری». اگر یقین به صداقت گویندگان نباشد، دشوار بتوان از نقش این قبیل سخنان در پوشاندن وجه تحلیلی و به ویژه هشداری رهبری گذشت.

سخنرانی 25 اسفند یک سخنرانی معمولی درباره‌ نسبت انقلاب اسلامی و حوزه‌ی علمیه نبود تا جوابش این قبیل حرف‌ها باشد. این سخنان حاوی چارچوب نظری و تاریخی برای فهم «نسبت» سطوح مختلف حوزه‌ علمیه و انقلاب بود، بر یک تحلیل از وضعیت جاری انقلابی گری در حوزه‌ی علمیه قم نیز تأکید داشت و در نهایت حاوی یک هشدار و البته یک‌سری راهکار هم بود. آیا این بخش‌ها هم شنیده شد؟

حرف‌هایی کلی‌ که جنبه‌ واقع‌نمایانه، هشداری و راهبردی سخنان رهبری را نادیده می‌گیرد چه کاری از پیش می‌برد و چه گرهی از مسیر انقلابی گری در حوزه می‌گشاید؟ جریان انقلاب یک‌بار این مسیر را تجربه کرده است. از سه اسفند 67 که هشدارهای مهم حضرت امام‌خمینی(ره) درباره‌ تحجر در حوزه علمیه و ضرورت بازشناسی آن از سوی طلاب جوان در پیام موسوم به منشور روحانیت منتشر شد، تا کنون چه گام‌های عملی و عینی‌ای برداشته شده است؟ در کدام برنامه‌ رسمی و یا غیررسمی و حاشیه‌ای، حتی متن خود پیام خواند می‌شود؟ در کجا متن درسی شده است؟ کجا به این توصیه رهبر معظم انقلاب توجه شده که فرمودند «توصیه می کنم که این پیام را مثل یک درس، مثل یک کتاب، که انسان مکرر بخواند؛ خود من واقعا مکرر خواندم؛ هر چه انسان می خواند، احساس می کند که روی کلمه کلمه آن باید تامل کند و التذاذ معنوی ببرد!»؛ کدام پژوهش‌های نظری، اجتماعی و تاریخی درباره‌ی مقوله تحجر در حوزه انجام شده است؟ و سؤالاتی از این دست. آیا قرار است درباره‌ «در معرض خطر بودن انقلابی گری در حوزه» همین مسیر طی شود؟

مشکل کجاست؟ بخش عمده‌ مشکل در منبر رفتن‌هاست. حالا گیریم که تریبون و یا آمفی‌تئاتر باشد. نه این که ایراد خطابه فی‌نفسه مسئله باشد. مشکل این است که خطابه جای برنامه را بگیرد و دیگر این که آنان که طرف مطالبه‌ رهبری هستند و باید کارهای مشخصی را انجام بدهند، بیشتر از همه سخنرانی کنند و بشوند مطالبه ­گر. مشکل در یک طرفه گویی‌هاست.

مشکل این است کسانی که طبعا باید در مقام پاسخگویی باشند در مقام سخنوری هستند. مطالبه‌ انقلابی‌ماندن و بلکه بسط انقلابی گری در حوزه­ های علمیه امر چندان پیچیده‌ای نیست. حوزه به لحاظ کارکردی واجد چهار کارکرد کلان است: تحصیل، تحقیق، تبلیغ و تهذیب.

به لحاظ اجتماعی هم این کارکردها در انبوهی از نهادهای خُرد و کلان، حوزوی و طلبگی دنبال می‌شود. از دروس رسمی سطوح حوزه تا مراکز تخصصی و مدراس عمومی و سطوح عالی، از مراکز پژوهشی رسمی و خصوصی، تا نشریات تخصصی و خبرگزاری و رسانه‌های حوزوی در حوزه‌ عمومی، همه و همه مصادیقی از این نهادها هستند. برخی از بارزترین این نهادها هم نهادهایی مانند شورای عالی حوزه، مرکز مدیریت حوزه، مجمع نمایندگان طلاب و دفتر تبلیغات اسلامی هستند. آیا می‌توان پس از گذشت یک­سال به قضاوت نشست که در کارکردهای هر یک از این نهادها برای انقلابی ماندن و بسط بینش انقلابی گری چه اقدامات محسوسی انجام شده است؟ بسیاری از این نهادها در بودجه‌ عمومی ردیف بودجه‌ رسمی دارند؛ چه میزان از این بودجه‌ در سال جاری و معطوف به سخنان 25 اسفند رهبر انقلاب، صرف بسط انقلابی گری در حوزه شده است؟ اقدامات‌شان چه میزان اثر گذار بوده است؟ خروجی و محصول عینی این اقدامات در برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و تهذیبی حوزه علمیه چیست؟ چه واحدهای درسی، چه پژوهش‌های کاربردی، چه برنامه‌های تبلیغی و چه برنامه‌­های تهذیبی در ارتباط با سخنان رهبر انقلاب و به منظور بسط انقلابی گری «اضافه» شده است؟    

سخنان 25 اسفندماه 94 دست‌مایه‌ ایراد نطق­ ها و انتشار مطالب بسیاری بود؛ مهم ­تر اما این است که مبنای یک مطالبه‌ اجتماعی قرار بگیرد. در این جاست که نقش رسانه‌های حوزوی فعال در حوزه‌ عمومی حوزه‌های علمیه و تشکل‌های مدنی طلاب برجسته می‌شود.

آیا هشدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد انقلابی گری در حوزه، مانند هشدار امام خمینی(ره) در مورد تحجر در حوزه؛ مسکوت می‌ماند یا شانس این را خواهد داشت که وارد متن فعالیت‌های جاری حوزه علمیه شود؟ پاسخ به عوامل مُعدّه‌ مختلفی بستگی دارد؛ علت تامّه اما تا حد زیادی به رفتاری بستگی دارد که «طلاب جوان» و «طلاب انقلابی» در این باره از خود بروز خواهند داد. از 25 اسفند 94 یک­سال گذشت و اینک عملکرد نهادهای حوزوی در معرض قضاوت عموم حوزویان است. /924/ی702/ج

حجت الاسلام مجتبی نامخواه، طلبه درس خارج حوزه علمیه قم

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۱:۴۴
استاد حوزه و دانشگاه تبیین کرد؛
بررسی چالش های اقتصادی کشور
حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسویان با اشاره به اینکه بزرگترین چالش اقتصاد کشور، تورم بالا است، به بررسی چالش های اقتصادی و عوامل تورم در کشور پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۲:۴۵
مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد
مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور حجت الاسلام شاکری در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۱:۴۴
حوزه خواهران کشتار زنان و کودکان یمنی را محکوم کرد
رِژيم سفاک آل سعود، پا جای پای رژیم صهیونیستی کودک‌کش گذاشته و گویا در کشتار کودکان بی‌گناه، گوی سبقت را از اربابان صهیونیست خود ربوده است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۲۰:۵۸
با حضور رؤسای دو مجموعه صورت گرفت؛
امضای تفاهم نامه میان دفتر تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
طی مراسمی با حضور رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، تفاهم نامه همکاری میان دو مجموعه به امضا رسید.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۶:۲۳
نشست مدیران مرکز خدمات و حوزه علمیه خواهران برگزار شد
نشست مدیران مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و حوزه علمیه خواهران با هدف هم‌افزایی دو مجموعه در سالن جلسات مرکز خدمات برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۸
بهرامیان خبر داد؛
برگزاری دوره آموزشی تربیت حقوقدانان تراز انقلاب در قم
مسؤول سازمان بسیج حقوقدانان کشور از برگزاری دوره آموزشی تربیت حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی به میزبانی شهر مقدس قم خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۱۵:۰۲
مسؤول سازمان بسیج حقوق دانان:
نتیجه برخی فعالیت ها در نسل های بعدی مشاهده می شود
بهرامیان با بیان این که نتیجه برخی فعالیت ها در نسل های بعدی مشاهده می شود، گفت: حتما نباید نتیجه فعالیت ها را امروز مشاهده کرد و ایجاد نا امیدی از شیوه های دشمن است.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۳:۲۹
نماینده ولی فقیه در استان کرمان:
خودسازی روحانیت مقدمه ساخت جامعه است
حجت الاسلام والمسلمین علیدادی با بیان این که روحانیت اگر می خواهد رهبری جامعه را به دست گیرد در مرحله نخست باید بر خودش رهبری کند، اظهار کرد: با خودسازی می توان جامعه و مردم را ساخت.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۲:۵۹
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین در گفت وگو با رسا:
شورای عالی زمینه رونق کرسی های آزاد اندیشی در حوزه را فراهم کند
حجت الاسلام والمسلمین بنیادی با بیان این که شورای عالی زمینه های برگزاری کرسی های آزاد اندیشی را فراهم کند، گفت: با برنامه موجود بسیاری از اساتید و نخبگان حوزوی به بحث کرسی های آزاد اندیشی ورود پیدا ن...
۱۳۹۷/۹/۷ - ۱۹:۱۹
به همت مرکز فقهی ائمه اطهار؛
ششمین پیش نشست همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی آیت الله فاضل لنکرانی برگزار شد
ششمین پیش نشست همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی حضرت آیت الله فاضل لنکرانی به همت مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۱۳:۲۰
مدیر مدرسه خاتم الاوصیا مطرح کرد؛
خودسازی و جهد علمی دو رسالت اصلی طلاب علوم دینی
مدیر مدرسه عالی خاتم الاوصیا(عج) خودسازی و مجاهدت علمی را دو رسالت مهم برای طلاب علوم دینی ذکر کرد.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۱۳:۰۴
فروش بسته‌های اینترنت پرسرعت ویژه طلاب
اداره کل فناوری و مدیریت اطلاعات مرکز خدمات حوزه با هدف ارج نهادن به درخواست طلاب محترم در ارائه اینترنت پرسرعت از شرکت‌های مختلف و در راستای خدمت‌رسانی بهتر به طلاب معزز سراسر کشور، با شرکت اینترنتی ...
۱۳۹۷/۹/۶ - ۱۲:۴۶
آغاز دور جدید نام نویسی شهرک مهدیه ‌طلاب
نام نویسی دور جدید شهرک مهدیه آغاز شد و طلاب می توانند جهت نام نویسی تا ۱۵ آذرماه به سامانه پیشخوان حوزه های علمیه مراجعه کنند.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۳۱
استاد حوزه مطرح کرد؛
کجراهه های انحرافی در کنار شاهراه همگرایی امت بزرگ اسلام
عضو جامعه مدرسین گفت: تنزل دادن بحث امامت به عنوان یکی از اصول به فروع و تقدس تراشی برای هر شخصیت، موضوعاتی است که بحث تقریب را عملا بی نتیجه می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۷:۴۷
با حضور شخصيت هاي حوزوي؛ 
پیکر حجت الاسلام والمسلمین خوانساری در قم به خاک سپرده شد
مراسم تشييع و خاکسپاری پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمين خوانساري عصر امروز با حضور شخصيت هاي حوزوي و همچنين عموم مردم در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۵:۲۸
نگاهی به سفر مدیر حوزه‌های علمیه خواهران به کردستان
حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهجت پور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور طی سفر دوروزه به‌منظور حضور در برنامه‌های متعدد و متنوع در استان کردستان حضور پیدا کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۴:۵۷
کارشناس رسانه و فضای مجازی:
عزم جدی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد
کارشناس فضای مجازی و رسانه از تعلل مسؤولان در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انتقاد و اعلام کرد که عزمی جدی برای این کار مشاهده نمی شود.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۳:۳۲
سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما منصوب شد
با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، حجت الاسلام محسن عرفاتی به عنوان سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما منصوب شد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۲:۴۷
استاد علیدوست مطرح کرد؛
حفاظت از تراث نبوت و امامت با دفاع معقول از حوزه های علمیه
عضو جامعه مدرسین از برخی روحانیونی که عملکرد آنان باعث لطمه و صدمه به جایگاه حوزه ها در اذهان و اندیشه ها می شود شدیدا انتقاد کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۱:۳۱
از مسجد امام حسن عسکری؛
پیکر حجت الاسلام والمسلمین خوانساری عصر امروز تشییع می شود
مراسم تشییع حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر خوانساری فرزند مرحوم حضرت آیت الله سید احمد خوانساری از مسجد امام حسن عسکری به سمت حرم کریمه اهل بیت برگزار می شود.