Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, September 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۱:۵۱
شناسه خبر: ۴۸۷۴۱۰
 
به مناسبت سالگرد دیدار مجمع نمایندگان با رهبر انقلاب؛
مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
با گذشت یکسال از هشدار صریح رهبر انقلاب درباره خطر تضعیف روحیه انقلابی در حوزه، اینک عملکرد نهادهای حوزوی برای بسط و توسعه بینش انقلابی در معرض قضاوت قرار گرفته است.

امروز(25 اسفند95) دقیقا یک ­سال از سخنرانی رهبر معظم انقلاب درباره‌ نسبت حوزه و انقلاب اسلامی می­ گذرد. رنگ و بوی انتقادی این سخنرانی و هشدار صریح درباره‌ در معرض خطربودن انقلابی گری در حوزه‌ علمیه‌ قم تحرکاتی را شکل داد: همایش ­ها و گردهمایی­ ها و سخنرانی ­ها و تدوین اسناد بالادستی و حرف‌های کلی از قبیل این که «حوزه‌ انقلابی بوده و خواهد بود»، «جریان غیرانقلابی در حوزه فلان است و بهمان»، «شاخصه‌های حوزه‌ی انقلابی از منظر مقام معظم رهبری». اگر یقین به صداقت گویندگان نباشد، دشوار بتوان از نقش این قبیل سخنان در پوشاندن وجه تحلیلی و به ویژه هشداری رهبری گذشت.

سخنرانی 25 اسفند یک سخنرانی معمولی درباره‌ نسبت انقلاب اسلامی و حوزه‌ی علمیه نبود تا جوابش این قبیل حرف‌ها باشد. این سخنان حاوی چارچوب نظری و تاریخی برای فهم «نسبت» سطوح مختلف حوزه‌ علمیه و انقلاب بود، بر یک تحلیل از وضعیت جاری انقلابی گری در حوزه‌ی علمیه قم نیز تأکید داشت و در نهایت حاوی یک هشدار و البته یک‌سری راهکار هم بود. آیا این بخش‌ها هم شنیده شد؟

حرف‌هایی کلی‌ که جنبه‌ واقع‌نمایانه، هشداری و راهبردی سخنان رهبری را نادیده می‌گیرد چه کاری از پیش می‌برد و چه گرهی از مسیر انقلابی گری در حوزه می‌گشاید؟ جریان انقلاب یک‌بار این مسیر را تجربه کرده است. از سه اسفند 67 که هشدارهای مهم حضرت امام‌خمینی(ره) درباره‌ تحجر در حوزه علمیه و ضرورت بازشناسی آن از سوی طلاب جوان در پیام موسوم به منشور روحانیت منتشر شد، تا کنون چه گام‌های عملی و عینی‌ای برداشته شده است؟ در کدام برنامه‌ رسمی و یا غیررسمی و حاشیه‌ای، حتی متن خود پیام خواند می‌شود؟ در کجا متن درسی شده است؟ کجا به این توصیه رهبر معظم انقلاب توجه شده که فرمودند «توصیه می کنم که این پیام را مثل یک درس، مثل یک کتاب، که انسان مکرر بخواند؛ خود من واقعا مکرر خواندم؛ هر چه انسان می خواند، احساس می کند که روی کلمه کلمه آن باید تامل کند و التذاذ معنوی ببرد!»؛ کدام پژوهش‌های نظری، اجتماعی و تاریخی درباره‌ی مقوله تحجر در حوزه انجام شده است؟ و سؤالاتی از این دست. آیا قرار است درباره‌ «در معرض خطر بودن انقلابی گری در حوزه» همین مسیر طی شود؟

مشکل کجاست؟ بخش عمده‌ مشکل در منبر رفتن‌هاست. حالا گیریم که تریبون و یا آمفی‌تئاتر باشد. نه این که ایراد خطابه فی‌نفسه مسئله باشد. مشکل این است که خطابه جای برنامه را بگیرد و دیگر این که آنان که طرف مطالبه‌ رهبری هستند و باید کارهای مشخصی را انجام بدهند، بیشتر از همه سخنرانی کنند و بشوند مطالبه ­گر. مشکل در یک طرفه گویی‌هاست.

مشکل این است کسانی که طبعا باید در مقام پاسخگویی باشند در مقام سخنوری هستند. مطالبه‌ انقلابی‌ماندن و بلکه بسط انقلابی گری در حوزه­ های علمیه امر چندان پیچیده‌ای نیست. حوزه به لحاظ کارکردی واجد چهار کارکرد کلان است: تحصیل، تحقیق، تبلیغ و تهذیب.

به لحاظ اجتماعی هم این کارکردها در انبوهی از نهادهای خُرد و کلان، حوزوی و طلبگی دنبال می‌شود. از دروس رسمی سطوح حوزه تا مراکز تخصصی و مدراس عمومی و سطوح عالی، از مراکز پژوهشی رسمی و خصوصی، تا نشریات تخصصی و خبرگزاری و رسانه‌های حوزوی در حوزه‌ عمومی، همه و همه مصادیقی از این نهادها هستند. برخی از بارزترین این نهادها هم نهادهایی مانند شورای عالی حوزه، مرکز مدیریت حوزه، مجمع نمایندگان طلاب و دفتر تبلیغات اسلامی هستند. آیا می‌توان پس از گذشت یک­سال به قضاوت نشست که در کارکردهای هر یک از این نهادها برای انقلابی ماندن و بسط بینش انقلابی گری چه اقدامات محسوسی انجام شده است؟ بسیاری از این نهادها در بودجه‌ عمومی ردیف بودجه‌ رسمی دارند؛ چه میزان از این بودجه‌ در سال جاری و معطوف به سخنان 25 اسفند رهبر انقلاب، صرف بسط انقلابی گری در حوزه شده است؟ اقدامات‌شان چه میزان اثر گذار بوده است؟ خروجی و محصول عینی این اقدامات در برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و تهذیبی حوزه علمیه چیست؟ چه واحدهای درسی، چه پژوهش‌های کاربردی، چه برنامه‌های تبلیغی و چه برنامه‌­های تهذیبی در ارتباط با سخنان رهبر انقلاب و به منظور بسط انقلابی گری «اضافه» شده است؟    

سخنان 25 اسفندماه 94 دست‌مایه‌ ایراد نطق­ ها و انتشار مطالب بسیاری بود؛ مهم ­تر اما این است که مبنای یک مطالبه‌ اجتماعی قرار بگیرد. در این جاست که نقش رسانه‌های حوزوی فعال در حوزه‌ عمومی حوزه‌های علمیه و تشکل‌های مدنی طلاب برجسته می‌شود.

آیا هشدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد انقلابی گری در حوزه، مانند هشدار امام خمینی(ره) در مورد تحجر در حوزه؛ مسکوت می‌ماند یا شانس این را خواهد داشت که وارد متن فعالیت‌های جاری حوزه علمیه شود؟ پاسخ به عوامل مُعدّه‌ مختلفی بستگی دارد؛ علت تامّه اما تا حد زیادی به رفتاری بستگی دارد که «طلاب جوان» و «طلاب انقلابی» در این باره از خود بروز خواهند داد. از 25 اسفند 94 یک­سال گذشت و اینک عملکرد نهادهای حوزوی در معرض قضاوت عموم حوزویان است. /924/ی702/ج

حجت الاسلام مجتبی نامخواه، طلبه درس خارج حوزه علمیه قم

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۴:۲۶
در خبرگزاری رسا؛
نشست هم اندیشی جمعی از طلاب علاقمند عرصه رسانه برگزار شد
جمعی از طلاب علاقه مند عرصه رسانه با حضور در خبرگزاری رسا در نشستی که با سردبیر و شماری از دبیران خبرگزاری رسا داشتند با فضای رسانه و اهمیت آن آشنا شدند و به تبادل نظر و بیان دیدگاه ها خود پرداختند.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۲۳
حضور دفتر تبلیغات اسلامی در نمایشگاه یاد یاران
مدیر روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از حضور در نمایشگاه یادیاران و همچنین استقبال از هفته دفاع مقدس با فضاسازی ساختمان های این دفتر خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۱۴
مدیر جامعه‌الزهرا حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد
مدیر جامعه الزهرا با صدور پیامی حادثه تروریستی اهواز را محکوم و تاکید کرد: این حرکت‌های مذبوحانه نشان دهنده ضعف و ناتوانی و رعب و وحشت دشمنان در رویارویی جوانمردانه با نیروهای جان برکف و حافظان امنیت ...
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۱:۵۶
تسلیت آیت الله اعرافی به مردم خوزستان
مدیر حوزه های علمیه در تماس های جداگانه با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و مدیر حوزه علمیه استان، با مردم شریف این استان ابراز همدردی کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۰:۱۱
نجفی قدسی:
مرجعيت دینی، نظام و تشيع را در طول تاريخ حفظ كرده است
مدير دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) با بيان اين كه انقلاب اسلامي ريشه در حوزه علميه قم دارد، گفت: بي شك مرجعيت دینی نظام و تشيع را در طول تاريخ حفظ كرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۱۹
نجفی قدسی:
علامه طباطبایی از دلدادگان و دلبستگان مکتب اباعبدالله بود
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) گفت: در طول هشت سال که بیت علامه(ره) احیا شده است، سعی کرده ایم که این دارالقرآن در سایه قرآن کریم محلی برای ترویج و گسترش فرهنگ عاشورا باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۴:۳۵
زمان برگزاری همایش اخلاق و رسانه تغییر کرد
زمان برگزاری همایش علمی پژوهشی "اخلاق و رسانه"که بنا بود در تاریخ هفتم و هشتم آذرسال جاری برگزار شود تغییر کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۲:۵۰
گفت وگوی تفصیلی رسا با استاد محمدرضایی؛
از افول جریان روشنفکری تا ماجرای مناظره با مجتهد شبستری
محمدرضایی در گفت وگو با رسا ماجرای مناظره با مجتهد شبستری را تشریح می کند و ضمن تاکید بر طفره رفتن وی از مناظره، مبانی اندیشه وی را سست می داند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۴:۵۷
حجت الاسلام بهجت پور از جزییات طرح مدرسه محوری می گوید
حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور که با رویکرد تحولی مدیریت حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور را به دست گرفته و از آغاز مدیریت خود این موضوع را در عمل نشان داده است، از جزییات طرح« مدرسه محوری» می گوید.
۱۳۹۷/۶/۱۶ - ۲۳:۵۲
با حضور شخصیت های برجسته حوزوی؛
مراسم ترحیم حجت الاسلام عرفان برگزار شد
مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین عرفان با حضور شخصیت های برجسته حوزوی، علما، روحانیان و عموم مردم در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۱۶ - ۱۲:۰۰
با اقامه نماز از سوی آیت الله خرازی؛
پیکر حجت الاسلام عرفان در گلزار شهدای قم آرام گرفت
مراسم تشییع و خاکسپاری مرحوم حجت الاسلام والمسلمین عرفان از حرم مطهر حضرت معصومه(س) به سمت گلزار شهدای قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۱۹:۴۹
در گفتگو با فرزند مرحوم حجت الاسلام عرفان مطرح شد؛
حجت الاسلام عرفان منبر امام حسین را وظیفه خود می دانست
حجت الاسلام امیر محسن عرفان با اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین عرفان اظهار داشت: مرحوم حجت الاسلام و المسلمین عرفان منبر امام حسین(ع) را وظیفه خود می دانست و ۴۰ سال افتخار ...
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۰۰:۲۱
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین کرد؛
دستاوردهای ۴۰ ساله نظام اسلامی در زمینه‌های مختلف
مخبر دزفولی با اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی در طول ۴۰ سال، گفت: طبق آمار مراکز علم‌سنجی معتبر دنیا، ایران در علوم مختلف همچون صنایع مهندسی، پزشکی و هوا و فضا در بین کشورهای برتر دنیا قرار دارد.
۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۳:۵۲
آیت الله حسینی مطرح کرد؛
ضرورت افزایش دروس تفسیر در حوزه علمیه نجف
نماینده رهبر معظم انقلاب در عراق با بیان این‌که علمای نجف به کافی نبودن دروس تفسیر این شهر اقرار دارند، گفت: دروس تفسیر موجود در این شهر برای حوزه علمیه نجفی که در کنار مضجع نورانی امیرالمؤمنین(ع) به ...
۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۱۴:۳۳
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار:
کانون فکری کودکان از ظرفیت حوزه در امور تربیتی استفاده کند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید از ظرفیت حوزه علمیه در زمینه تربیت کودک و نوجوان استفاده کند، گفت: مراكز حوزوي تحقيقاتي در این زمینه انجام داد...
۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۰۹:۳۲
استاد دانشگاه مطرح کرد؛
«توحید» محور اصلی اسلامی سازی علوم انسانی
محمدرضایی با بیان اینکه "انالله واناالیه راجعون" را می توان شعار اسلامی شدن علوم دانست، گفت: در یک کشور اسلامی که حاکمیت اسلامی دارد نمی شود آن چیزی را که در دانشگاه های آن تدریس می شود برخلاف مبانی و...
۱۳۹۷/۶/۸ - ۲۰:۳۱
در جشن ۵ سالگی دکتر سلام اتفاق افتاد؛
تقدیر از امام جمعه سرپل ذهاب تا شعرخوانی مدیر حوزه علمیه مشکات
جشن پنجمین سالگرد طنز سیاسی «دکتر سلام» در روز عید غدیرخم با حضور بیش از پنج هزار نفر از اقشار مختلف مردم و دانشجویان در سالن امام علی(ع) دانشگاه آزاد سوهانک برگزار شد. دکتر سلام در پنج سال گذشته هموا...
۱۳۹۷/۶/۸ - ۱۳:۴۰
نامه جمعی ازصاحب نظران فرهنگی در مورد انتصاب رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی
نامه ای در مورد انتصاب رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی و پیشنهادهایی برای اداره بهتر آن سازمان در دوره جدید از سوی جمعی ازصاحب نظران فرهنگی نوشته شد.
۱۳۹۷/۶/۷ - ۲۳:۲۲
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی مطرح کرد؛
برنامه‌ریزی مجمع‌الفکر اسلامی برای تربیت عالمان تراز نظام
آیت‌الله اراکی گفت: برنامه‌ریزی مجمع‌الفکر اسلامی این است که افزون بر فعالیت‌ در عرصه پژوهش، در بخش آموزش نیز با هدف تربیت طلاب و عالمان مورد نظر نظام اسلامی فعالیت گسترده و جدی داشته باشد.
۱۳۹۷/۶/۵ - ۱۰:۳۶
استاد حوزه علمیه قم:
روحانیت تمام تلاش خود را وقف رشد جامعه کند| زیارت«جامعه کبیره» منبع کامل امام شناسی است
آیت‌الله کریمی جهرمی گفت: روحانیت باید تمام تلاش و کوشش خود را وقف رشد جامعه کند که البته رشد جامعه متفرع بر رشد خود روحانیت می‌باشد.