Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ Saturday, July 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۱:۵۱
شناسه خبر: ۴۸۷۴۱۰
 
به مناسبت سالگرد دیدار مجمع نمایندگان با رهبر انقلاب؛
مطالبه‌ انقلابی گری حوزوی/ کدامین مسیر را طی می کنیم
با گذشت یکسال از هشدار صریح رهبر انقلاب درباره خطر تضعیف روحیه انقلابی در حوزه، اینک عملکرد نهادهای حوزوی برای بسط و توسعه بینش انقلابی در معرض قضاوت قرار گرفته است.

امروز(25 اسفند95) دقیقا یک ­سال از سخنرانی رهبر معظم انقلاب درباره‌ نسبت حوزه و انقلاب اسلامی می­ گذرد. رنگ و بوی انتقادی این سخنرانی و هشدار صریح درباره‌ در معرض خطربودن انقلابی گری در حوزه‌ علمیه‌ قم تحرکاتی را شکل داد: همایش ­ها و گردهمایی­ ها و سخنرانی ­ها و تدوین اسناد بالادستی و حرف‌های کلی از قبیل این که «حوزه‌ انقلابی بوده و خواهد بود»، «جریان غیرانقلابی در حوزه فلان است و بهمان»، «شاخصه‌های حوزه‌ی انقلابی از منظر مقام معظم رهبری». اگر یقین به صداقت گویندگان نباشد، دشوار بتوان از نقش این قبیل سخنان در پوشاندن وجه تحلیلی و به ویژه هشداری رهبری گذشت.

سخنرانی 25 اسفند یک سخنرانی معمولی درباره‌ نسبت انقلاب اسلامی و حوزه‌ی علمیه نبود تا جوابش این قبیل حرف‌ها باشد. این سخنان حاوی چارچوب نظری و تاریخی برای فهم «نسبت» سطوح مختلف حوزه‌ علمیه و انقلاب بود، بر یک تحلیل از وضعیت جاری انقلابی گری در حوزه‌ی علمیه قم نیز تأکید داشت و در نهایت حاوی یک هشدار و البته یک‌سری راهکار هم بود. آیا این بخش‌ها هم شنیده شد؟

حرف‌هایی کلی‌ که جنبه‌ واقع‌نمایانه، هشداری و راهبردی سخنان رهبری را نادیده می‌گیرد چه کاری از پیش می‌برد و چه گرهی از مسیر انقلابی گری در حوزه می‌گشاید؟ جریان انقلاب یک‌بار این مسیر را تجربه کرده است. از سه اسفند 67 که هشدارهای مهم حضرت امام‌خمینی(ره) درباره‌ تحجر در حوزه علمیه و ضرورت بازشناسی آن از سوی طلاب جوان در پیام موسوم به منشور روحانیت منتشر شد، تا کنون چه گام‌های عملی و عینی‌ای برداشته شده است؟ در کدام برنامه‌ رسمی و یا غیررسمی و حاشیه‌ای، حتی متن خود پیام خواند می‌شود؟ در کجا متن درسی شده است؟ کجا به این توصیه رهبر معظم انقلاب توجه شده که فرمودند «توصیه می کنم که این پیام را مثل یک درس، مثل یک کتاب، که انسان مکرر بخواند؛ خود من واقعا مکرر خواندم؛ هر چه انسان می خواند، احساس می کند که روی کلمه کلمه آن باید تامل کند و التذاذ معنوی ببرد!»؛ کدام پژوهش‌های نظری، اجتماعی و تاریخی درباره‌ی مقوله تحجر در حوزه انجام شده است؟ و سؤالاتی از این دست. آیا قرار است درباره‌ «در معرض خطر بودن انقلابی گری در حوزه» همین مسیر طی شود؟

مشکل کجاست؟ بخش عمده‌ مشکل در منبر رفتن‌هاست. حالا گیریم که تریبون و یا آمفی‌تئاتر باشد. نه این که ایراد خطابه فی‌نفسه مسئله باشد. مشکل این است که خطابه جای برنامه را بگیرد و دیگر این که آنان که طرف مطالبه‌ رهبری هستند و باید کارهای مشخصی را انجام بدهند، بیشتر از همه سخنرانی کنند و بشوند مطالبه ­گر. مشکل در یک طرفه گویی‌هاست.

مشکل این است کسانی که طبعا باید در مقام پاسخگویی باشند در مقام سخنوری هستند. مطالبه‌ انقلابی‌ماندن و بلکه بسط انقلابی گری در حوزه­ های علمیه امر چندان پیچیده‌ای نیست. حوزه به لحاظ کارکردی واجد چهار کارکرد کلان است: تحصیل، تحقیق، تبلیغ و تهذیب.

به لحاظ اجتماعی هم این کارکردها در انبوهی از نهادهای خُرد و کلان، حوزوی و طلبگی دنبال می‌شود. از دروس رسمی سطوح حوزه تا مراکز تخصصی و مدراس عمومی و سطوح عالی، از مراکز پژوهشی رسمی و خصوصی، تا نشریات تخصصی و خبرگزاری و رسانه‌های حوزوی در حوزه‌ عمومی، همه و همه مصادیقی از این نهادها هستند. برخی از بارزترین این نهادها هم نهادهایی مانند شورای عالی حوزه، مرکز مدیریت حوزه، مجمع نمایندگان طلاب و دفتر تبلیغات اسلامی هستند. آیا می‌توان پس از گذشت یک­سال به قضاوت نشست که در کارکردهای هر یک از این نهادها برای انقلابی ماندن و بسط بینش انقلابی گری چه اقدامات محسوسی انجام شده است؟ بسیاری از این نهادها در بودجه‌ عمومی ردیف بودجه‌ رسمی دارند؛ چه میزان از این بودجه‌ در سال جاری و معطوف به سخنان 25 اسفند رهبر انقلاب، صرف بسط انقلابی گری در حوزه شده است؟ اقدامات‌شان چه میزان اثر گذار بوده است؟ خروجی و محصول عینی این اقدامات در برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و تهذیبی حوزه علمیه چیست؟ چه واحدهای درسی، چه پژوهش‌های کاربردی، چه برنامه‌های تبلیغی و چه برنامه‌­های تهذیبی در ارتباط با سخنان رهبر انقلاب و به منظور بسط انقلابی گری «اضافه» شده است؟    

سخنان 25 اسفندماه 94 دست‌مایه‌ ایراد نطق­ ها و انتشار مطالب بسیاری بود؛ مهم ­تر اما این است که مبنای یک مطالبه‌ اجتماعی قرار بگیرد. در این جاست که نقش رسانه‌های حوزوی فعال در حوزه‌ عمومی حوزه‌های علمیه و تشکل‌های مدنی طلاب برجسته می‌شود.

آیا هشدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد انقلابی گری در حوزه، مانند هشدار امام خمینی(ره) در مورد تحجر در حوزه؛ مسکوت می‌ماند یا شانس این را خواهد داشت که وارد متن فعالیت‌های جاری حوزه علمیه شود؟ پاسخ به عوامل مُعدّه‌ مختلفی بستگی دارد؛ علت تامّه اما تا حد زیادی به رفتاری بستگی دارد که «طلاب جوان» و «طلاب انقلابی» در این باره از خود بروز خواهند داد. از 25 اسفند 94 یک­سال گذشت و اینک عملکرد نهادهای حوزوی در معرض قضاوت عموم حوزویان است. /924/ی702/ج

حجت الاسلام مجتبی نامخواه، طلبه درس خارج حوزه علمیه قم

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۳۰ - ۰۰:۴۹
استاد حوزه تبیین کرد؛
آثار مثبت و برکات یاد مرگ در زندگی انسان
حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد گفت: یاد مرگ انسان را خلیل و آماده سرای دیگر کرده و دل و روح او را نورانی می‌کند و به فرموده پیامبر(ص) وقتی نور در دل و روح انسان وارد شود، انسان سعه صدر پیدا می‌کند.
۱۳۹۷/۴/۳۰ - ۰۰:۴۵
از سوی آیت الله مکارم شیرازی؛
مراسم بزرگداشت آیت الله حدائق برگزار شد
مراسم هفتمین روز درگذشت آیت الله حاج شیخ محمد رضا حدائق با حضور مراجع تقلید با حضور مراجع تقلید، شخصیت‌های حوزوی، سیاسی و عموم مردم در مدرسه امیرالمؤمنین قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۳۰ - ۰۰:۴۲
اقدامات انجام شده توسط نمایندگی آستان قدس رضوی در دهه کرامت
حجت الاسلام تکیه‌ای با بیان این‌که نمایندگی آستان رضوی در دو حوزه مختلف انجام وظیفه می‌کند، گفت: نخستین وظیفه ترویج نهضت فرهنگی رضوی و دومین وظیفه نهضت خدمت‌رسانی به خصوص به مستعضعفین است.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۵:۵۴
استاد حوزه مطرح کرد؛
توقیت؛ چالشی که منتظران نباید گرفتارش شوند
حجت الاسلام حائری‌پور با بیان این‌که پادزهر عجله تسلیم است،گفت: فرد منتظر تسلیم اداره و مصلحت الهی است، گاهی در خود گذر زمان مصلحتی همچون ‌آماده‌سازی فردی و زمینه‌های ظهور نهفته است.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۱:۳۵
اجرای طرح نیازسنجی منطقه‌ای طلاب غیرایرانی
در نخستین جلسه شورای تخصصی امور طلاب غیرایرانی جامعه‌الزهرا بر برنامه‌ریزی منطقه‌ای برای طلاب غیرایرانی بر اساس نیازسنجی جغرافیای محل زندگی و توجه به اقتضائات آنان تاکید شد.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۲:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین ربانی:
ضابطه مندی از اولویت های کاری مرکز خدمات است
رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه بر لزوم تدوین سند منابع انسانی مرکز خدمات تاکید کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۶:۰۱
مدیر حوزه خواهران:
گروهی در ایران تلاش می‌کنند تا نگاه حداکثری به دین از بین برود
برخی در ایران تلاش می‌کنند نگاه حداکثری و جامعی را که به دین وجود دارد و اشتباهات فاحش مسیحیت و یهود را از چشم مردم بیاندازند .
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۴۱
دوره آموزشی کاربردی مراقبت معنوی ویژه روحانیان آغاز شد
نخستین دوره آموزشی کاربردی مراقبت معنوی ویژه مبلغین و روحانیان حوزه علمیه در استان قم آغاز شد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۲۶
زمان تعطیلات تابستانی مرکز مدیریت و مرکز خدمات حوزه
مرکز مدیریت و مرکز خدمات حوزه های علمیه از ششم تا ۱۹ مردادماه تعطیل است.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۵:۳۹
معاون ‌آموزش حوزه خبر داد؛
افزایش ۲ هزار داوطلب در رشته های تخصصی
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد از افزایش اهمیت مصاحبه های تخصصی در پذیرش مراکز تخصصی حوزه خبرداد و گفت: سیاست مراکز تخصصی در حوزه، توسعه است.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۵:۴۸
معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا:
گسست خانواده ها نتیجه مسامحه در امور دینی است
نتیجه سهل‌انگاری و مسامحه در امر دین و بی‌توجهی به فرهنگ عفت و پوشیدگی، گسست خانواده‌ها و رشد مفاسد اخلاقی در جامعه است.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۳:۵۶
رییس مرکز خدمات حوزه:
هم‌افزایی نهادهای حوزوی باعث تسریع در حل مشکلات طلاب می‌شود
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ربانی گفت: اگر نهادهای حوزوی در کنار هم باشند و روح همدلی، همراهی و هم‌افزایی داشته باشند مشکلات با سرعت بیشتری حل می‌شوند.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۱:۲۲
استاد سطح عالی حوزه مطرح کرد؛
تعطیلات تابستان بهترین فرصت برای جبران کمبودهای تحصیلی
حجت الاسلام اسلامی فر فرصت تابستان را بهترین فرصت برای جبران کمبودهایی دانست که طلاب در حوزه علمیه احساس می کنند.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۲:۱۵
دبیر مجمع عالی حکمت در گفت وگوی تفصیلی با رسا:
شورای عالی فلسفه را جزو متون اصلی حوزه قرار دهد | عوامل مؤثر در ارتقای جایگاه فلسفه
حجت‌الاسلام والمسلمین معلمی با اشاره به رغبت کم طلاب به فلسفه، از عواملی سخن گفت که در افزایش یا کاهش جایگاه فلسفه در حوزه مؤثراست یا سبب گرایش یا عدم گرایش طلاب به موضوعات فلسفی می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۱:۴۷
بیانیه تشکل اساتید حوزه درباره معضلات اقتصادی کشور
تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای نسبت به مشکلات اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرد و خواستار رسیدگی فوری دستگاه های ذیربط در این باره شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۵:۱۶
به همت مرکز خدمات حوزه صورت گرفت؛
برگزاری نخستین همایش حوزویان مهندس در قم
نخستین همایش حوزویان مهندس با حضور طلاب، فرزندان و همسر فعال آنها در عرصه ساختمان به همت معاونت مسکن مرکز خدمات حوزه های علمیه برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۳:۴۰
در قم؛
دومین اجلاس رابطان استانی جامعه ایمانی مشعر برگزار شد
دومین اجلاس رابطان استانی و شهرستانی جامعه ایمانی مشعر امروز با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه، تحلیل‌گران سیاسی و سایر رابطان جامعه ایمانی مشعر در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۳:۳۷
مدیر بنیاد بین المللی صحیفه سجادیه مطرح کرد؛
چهار اصل مهم در تهذیب و سلوک اخلاقی
حجت‌الاسلام والمسلمین وافی با بیان این‌که یک اصل مهم برای پیشبرد کار تشکیلاتی توجه به امور اخلاقی و تهذیبی است، گفت: ویژگی‌هایی همچون اخلاق نیک، خوشپوشی و آراستگی، نظم و دقت، خوش‌بیانی، نگاه متواضعانه...
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۲۱:۰۶
مدیرعامل بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا:
نیروهای انقلاب با حفظ امید و تبعیت از رهبری در فتنه آینده پیروز خواهند بود
عبودتیان گفت: به فرموده رهبر انقلاب، امسال سخت‌ترین سال انقلاب اسلامی است و نیروهای مؤمن و انقلابی باید امید خود را حفظ کرده و گوش به فرمان رهبر خود باشند تا در فتنه آینده موفقیت شامل حال مردم شود.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۲۰:۴۰
تاکید استاد پناهیان بر انسجام در فعالیت های دینی و انقلابی
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: اتحاد و انجام فعالیت‌های انقلابی به صورت تشکیلاتی، یقینا موجب پیروزی خواهد شد، اما انجام کار انقلابی و حرکت به صورت فردی و جداگانه موفقیت چندانی به دنبال نخواهد داش...