یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ Sunday, September 24, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۰:۵۹
شناسه خبر: ۴۸۶۸۲۳
 
نقد و بررسی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در یک اثر
انتشارات خرسندی، کتاب «قانون جدید حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در بوته نقد» را چاپ و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات خرسندی کتاب «قانون جدید حمایت از امران به معروف و ناهیان از منکر در بوته نقد» به قلم دکتر محمد مظهری (استادیار دانشگاه تبریز) و اویس قندهاری را منتشر کرد.

این کتاب سه فصل با عنوان‌های: «کلیات و مفهوم»، «جایگاه حقوقی آمران به معروف ناهیان از منکر در حقوق موضوعه» و «رویکرد قانون اساسی در تعیین ضوابط معروف و منکر» دارد.

در پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم: «احیا و اجرای امر به معروف و نهی از منکر مورد توجه تدوین‌کنندگان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده، به گونه‌ای که اصل هشتم آن به این موضوع اختصاص یافته است. این اصل به نظارت مردم بر دولت، دولت بر مردم و مردم بر یکدیگر می‌پردازد و به نهاد امر ‌به معروف و نهی از منکر تعبیر می‌شود.

قانون اساسی، شرایط، حدود و کیفیت اجرای این نهاد را به قانون خاصی ارجاع داده که با تصویب قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر به آن عمل شده است؛ اما این قانون نیز دارای نقاط ضعف و قوتی است که با بررسی آنها نیز اعمال و پایبندی به اصل هشتم قانون اساسی مشخص می‌شود.

اجرایی شدن این اصل نیازمند اتخاذ رویکردی معیّن در این زمینه و فراهم شدن الزامات قانونی، ساختاری و فرهنگی است. قوانین و آیین‌نامه‌های متعددی به امر به معرف و نهی از منکر توجه کرده است؛ ولی کامل‌ترین آنها قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر است.

در این قانون پس از تعاریف معروف و امر و نهی، به مراتب و حدود اجرایی این اصل، توجه و تعرض به حریم خصوص ممنوع شده است و حتی افرادی که به نام آمر به معروف و ناهی از منکر مبادرت به اعمال مجرمانه نمایند قابل مجازات دانسته شدهاند؛ ولی این قانون، تعریف و جامع و کاملی از امر و نهی ارائه نداده است و تفکیکی بین دعوت به خیر، نصیحت و ارشاد قائل نشده که می‌تواند مشکلاتی برای اجرای اصل را در پی داشته باشد. در این کتاب به بررسی این موارد در پرتو قانون اساسی بالاخص اصل هشتم آن پرداخته است».

نگارندگان در فصل اول، در دو گفتار، «مفهوم شناسی امر به معروف و نهی از منکر» و «مفهوم شناسی نظارت همگانی» را بررسی کرده‌اند.

مبحث اول این فصل پنج گفتار با عنوان‌های: ‌«واژه‌شناسی امر به معروف و نهی از منکر»، «جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در قرآن و روایت»، «شرایط واژه‌شناسی امر به معروف و نهی از منکر»، «مراحل و مراتب امر به معروف و نهی از منکر» و «نقش زنان در امر به معروف و نهی از منکر» را دربردارد.

در مبحث دوم این فصل نیز دو گفتار با عنوانهای: «مفهوم شناس نظارت همگانی» و «نظارت همگانی در قانون اساسی» آمده است.

همچنین، نگارندگان در فصل دوم، در دو مبحث موضوعات «بررسی سابقه تقنینی برای آمران به معروف و ناهیان از منکر» و «بررسی قانون حمایت از آمران به معروف ناهیان منکر» و در فصل سوم نیز در دو مبحث موضوعات «ضوابط و مصادیق معروف در قانون اساسی و قوانین دیگر» و «فرآیند قانون امر به معروف و نهی از منکر» را بررسی کرده‌اند.

در پایان این کتاب نیز نویسندگان پس از بیان خلاصه مطالب و نتیجه‌گیری برای اجرایی شدن اصل هشتم قانون امر به معروف شش پیشنهاد و راهکار را مطرح و در صفحه 155 این کتاب با عنوان «ارائه راهکارها» آورده‌اند: «در طراحی فرآیند امر به معروف و نهی از منکر، باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که نباید نگاهی کاملاً فردی به اجرای این فریضه داشت؛ چرا که امر به معروف و نهی از منکر نه صورت فردی و مستقیم، بلکه به صورت غیر مستقیم و از طریق نهاد واسط نیز قابل تصور است؛ به این معنا که فردی با مشاهده یک معضل اجتماعی، پیگیری آن را از مقامات نهاد مسئول مطالبه کند و یا در صورت مشاهده یک جرم و خلاف که در حال وقوع است و یا اینکه رخ داده است؛ به مقامات و نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی نماید.

پیشنهاد می‌گردد برای اعمال و وظایف ستاد امر به معروف نهی از منکر نیز ضمانت اجرایی در نظر گرفته شود تا اهداف تعیین شده برای این ستاد، در عمل محقق گردد که این مهم می‌تواند در قالب آیین‌نامه‌ای اجرائی این قانون میسر گردد.

پیشنهاد می‌شود، به بحث آموزش همگانی و تعیین مصادیق معروف و منکر و چگونگی برخورد آمران و ناهیان و شهروندان با یکدیگر، از طریق رسانه‌های عمومی و مراجع ذی‌ربط و ایجاد کارگاه‌ها و کرسی‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی توجهی ویژه گردد.»

گفتنی است، مؤلفان برای نگارش این کتاب از 44 کتاب و مقاله فارسی و 42 منبع عربی بهره برده‌اند که «حقوق اساسی و نهادهای سیاسی»، «حقوق بشر و مبانی آزادی‌های بنیادین»، «احکام حکومتی و مصلحت»، «آزادی‌های شخصی و فکری از نظر امام خمینی رحمة الله علیه و مبانی فقهی آن»، «الاقتصاد الهادی إلی طریق الرشاد»، «تهذیب الاحکام» و «تذکرة الفقها» از آثار استفاده شده در این کتاب است.

انتشارات خرسندی، کتاب «قانون جدید حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در بوته نقد» را با شمارگان 500 نسخه، در 181 صفحه و به قیمت 15000 تومان منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار انتشارات خرسندی می‌توانند به آدرس تهران، خیابان انقلاب، فرخ رازی، خیابان لباف‌نژاد، نرسیده به دانشگاه، پلاک 174، واحد 2 مراجعه کنند یا با شماره تلفن 6691034 و 66490584 تماس گرفته، یا به سایت http://www.khorsandypub.com مراجعه کنند./998/ پ202/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۲۴
در آغاز هفته امر به معروف و نهي از منكر
معرفی کتاب هایی درباره امر به معروف و نهي از منكر
آغاز ماه محرم هفته احيای امر به معروف و نهي از منكر، نامگذری و به همین مناسبت در این نوشته به معرفی کتاب هایی در این باره پرداخته شده است.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۷:۲۱
در آستانه دهه اول محرم و دهه بزرگداشت امر به معروف و نهی از منکر؛
انتشار کتاب «از یاد رفته ۲»
مقدمه این کتاب را آیت الله محمد علی جاودان و حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان نوشته اند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۶:۵۶
به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری خوزستان؛
کتاب هادی دل ها منتشر می شود
با هدف تجلیل از شهید مدافع حرم خوزستانی سردار هادی کجباف کتاب هادی دل ها به زودی منتشر می شود.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۶:۵۵
اخبار مهم بازار نشر
رونمایی از پنج عنوان کتاب در دست چاپ در هفته دفاع مقدس، انتشار کتاب های «تاریخ خوزستان» و «فلسفه فضای مجازی» و رونمایی از ۲۸ عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در۲۹ شهریور جدیدترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۶:۳۰
در قم صورت گرفت؛
رونمایی از چند کتاب‌ در کتابخانه حرم مطهر کریمه اهل بیت(س)
مراسم رونمایی از این کتاب‌ها با حضور جمعی از نویسندگان و دانشجویان در سالن جلسات حضرت خدیجه(س) کتابخانه حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۶:۰۹
با حکم سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مجید غلامی جلیسه دبیر هفته کتاب شد
مجید غلامی جلیسه با حکم محمد سلگی به عنوان «دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران» منصوب شد.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۶:۰۶
رونمایی از کتاب "منظومه شفا"
"منظومه شفا" حاصل بیش از یازده سال مطالعه و تحقیق در قرآن کریم و خوشه چینى از سرچشمه معرفت الهی ست که در قالب مثنوى و بیش از شش هزار بیت سروده شده است.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۴:۳۸
آشنایی با نظرات رهبر انقلاب درباره علل ایجاد واقعه عاشورا؛
در کتاب «آفتاب در مصاف، علل و ابعاد حادثه عاشورا» + دانلود
اين اثر در قالب کتاب مرجع، به گونه‌ای سامان يافته كه بتواند مبناي پژوهش محقّقان اين حوزه قرار گيرد، تا با مراجعه به آن بتوانند با توجّه به ديدگاههای رهبری در اين موضوع، تحقيقات خود را گسترش دهند.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۲:۳۷
فراخوان شانزدهمين دوره جشنواره «كتاب و رسانه»
ستاد برگزاری بيست و پنجمين دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ايران، شانزدهمين دوره جشنواره «كتاب و رسانه» را با هدف توجه بيشتر به كاركردهای رسانه در حوزه كتاب هم‌زمان با هفته كتاب برگزار می‌کند.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۲:۳۰
انتشار کتاب «روایت اشک»
حکایت زندگی شهیدان غلام‌عباس مرادی، ماشاء‌الله ولی‌زاده، حجت‌الله شهبازی و حسین‌علی مرادی در کتابی با عنوان «روایت اشک» به قلم غلامرضا مرادی سیف‌آبادی به رشته تحریر درآمده است.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۲:۲۱
چند خبر از بازار نشر
انتشار کتاب های «حکایت حکمت»، مجموعه چهار جلدی «قصه‌های دلربا»، «پیشینه آموزش زبان فارسی در ایران» و «واقعیت‌های جنگ مدرن» از مهمترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۸:۲۹
معرفی کتاب ره توشه راهیان نور محرم الحرام ۱۳۹۶هـ.ش + دانلود
ره توشه راهیان نور محرم الحرام ۱۳۹۶هـ.ش، ویژه مبلغان، خواهران و مناطق مشترک منتشر شده است.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۷:۱۸
انتشار کتاب «ذخیرة المعاد» آیت الله سید اسماعیل اردکانی
کتاب «ذخیرة المعاد» نثری دلنشین و روان دارد و مشحون از آیات و روایات و اشعار فارسی و عربی است.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۶:۵۴
انتشار کتاب «آیین عرفی؛ جستارهایی انتقادی در بنیادهای سکولاریسم»
این کتاب با نظارت علمی حجت ‏الاسلام ‎والمسلمین محمدتقی سبحانی و با اهتمام حجت ‏الاسلام‎ والمسلمین مهدی امیدی در انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۶:۳۶
انتشار کتاب «دلیران پارسا»
انتشارات امینان کتاب «دلیران پارسا» را با هدف آشنایی نوجوانان و جوانان با سبک زندگی شهدا منشر کرد.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۶:۱۹
چند خبر از بازار نشر
نقد و بررسي دو كتاب «پوتین قرمزها و «تقویم تاریخ دفاع مقدس نداجا» و انتشار کتاب­های گفتمان اعتدال در سیاست خارجی و همسایه دیوارها از مهمترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۴۶
با حضور حضرت آیت الله سبحانی؛
مراسم افتتاحیه کتابخانه زبان های خارجی و منابع اسلامی برگزار شد
مراسم افتتاحیه کتابخانه زبان های خارجی و منابع اسلامی با حضور حضرت آیت الله سبحانی، علی لاریجانی، آیت الله استادی و حداد عادل برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۵:۴۲
هم زمان با نمایشگاه سراسری کتاب ارومیه؛
خرید کتاب به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان برای مردم مرزنشین
استاندار آذربایجان غربی برای خرید کتاب به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان از نمایشگاه کتاب دستور ویژه صادر کرد.
۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۶:۵۸
اخبار بازار نشر
حضور ۳۲۹ ناشر در پانزدهمین نمایشگاه کتاب ارومیه و انتشار کتاب های مجموعه داستان «اگر فرشته‌ها خندیده بودن»، «مهدی‌باوری در کودکان» و مجموعه چهار جلدی «این من هستم» مهم ترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۶:۳۷
در روز شعر و ادب فارسی؛
نگاهی به آثار محمد حسین شهریار و آثار نوشته شده درباره او + دانلود
با توجه به مقام شعری استاد شهریار در ایران و جهان کتاب های زیادی درباره او منتشر شده است.