Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نقش جهت گیری فعالیت در فضای مجازی در حلال و حرام بودن استفاده از آن
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۱۱:۰۶
شناسه خبر: ۴۸۵۶۵۲
 
معاون پژوهش پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر تبیین کرد؛
نقش جهت گیری فعالیت در فضای مجازی در حلال و حرام بودن استفاده از آن
معاون پژوهش پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر فضای مجازی تحت مدیریت نهادهای بین المللی مسأله دار با اسلام قرار گیرد، باید دو اقدام صورت گیرد؛ یکی ایجاد شبکه ملی اطلاعات و دیگری وارد شدن در فضای مجازی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمد مهدی پور عصر دوشنبه در کارگاه «آداب و احکام فضای مجازی» از سلسله کارگاه ها و پنل های همایش فضای مجازی پاک که از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: اگر بخواهیم فضای مجازی را پاک نگه داریم، باید در برابر تمامی منکرات تلاش کنیم تا منکرات از آن فضا زدوده شود و پاک کننده ها در این فضا وجود داشته باشد.

وی با اشاره به جهت گیری فعالیت ها در فضای مجازی گفت: گاهی کارها صرف نظر از جهت گیری، طهارت یا آلودگی می دهد؛ اگر کارهایی که در فضای مجازی صورت می گیرد(تایپ، ویرایش متن، بارگذاری تصویر و صوت و فیلم، انتشار مطلب، جستجو، ترجمه و...) بدون جهت صورت گیرد، معروف یا منکر بودن آن مشخص نمی شود و اینکه هدایتگر یا اغواگر باشد، متفاوت است و بستگی به جهت گیری در کارها دارد؛ اینجاست که نقش هدف گیری، نیت و جهت در حلال و حرام شدن فعالیت ها مشخص می شود.

معاون پژوهش پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: باید به فضای مجازی در دو بعد و سطح پرداخت: یکی در سطح خرد(مربوط به فعالیت های کاربران می شود) و دیگری فعالیت کلان است که فعالیت مدیران، سیاستگذاران و نهادهای تأمین کننده مالی سایت ها و شبکه ها را شامل می شود که احکام این دو سطح با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: بیشترین موضوع شناسی در فضای مجازی در سطح کلان است که از جمله آنها می توان به ترویج فرهنگ مصرف گرایی، طلاق، کاهش صله رحم و حذف از زندگی ها، کلاهبرداری های کلان در جامعه و تحریم ها اشاره کرد؛ این مباحث کلان، نیاز به پژوهش، تحقیق و آینده نگری برای مسلمانان دارد.

حجت الاسلام مهدی پور با اشاره به مدیریت کنندگان فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی در سه بخش جداگانه(تولیدکنندگان، مدیریت کنندگان، توزیع و مصرف کنندگان) باید مورد توجه قرار گیرد؛ غالب افراد در تولید و توزیع و مصرف نقش دارند، اما افراد دیگری مدیریت می کنند، اگر این مدیریت به دست اسلام باشد، ما را عاقبت بخیر می کند، اما اگر تحت مدیریت نهادهای بین المللی مسأله دار با اسلام قرار گیرد، باید دو اقدام صورت گیرد: یکی ایجاد شبکه ملی اطلاعات و دیگری وارد شدن در فضای مجازی است./822/پ202/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۰۷:۰۵
یادداشت؛
علم مبارزه با صهیونیسم از اندیشه تا عمل
اگر کشوری مبتنی بر آرای مردم باشد، در صورت مخالفت با رژیم صهیونیستی برچسب مستبد بر پیشانی‌اش می‌زنند و اگر نظام پادشاهی مانند عربستان باشد این کشور در سکوت خبری تبدیل به الگویی برای منطقه می‌شود،
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۳:۴۸
گزارش مقاله | جامعه شناسی ازدواج و خانواده
ازدواج وتشکیل خانواده از قدیمی ترین نهادهای زندگی بشر است که از دیر باز مورد توجه متفکرین علوم اجتماعی، علوم اخلاقی، علمای مذهبی و سایر دانشمندان قرارگرفته است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۳:۴۷
هنر زن ایرانی در برقراری تعادل میان نقش‌ها
زنان در صورت ایفای شایسته‌ی نقش مادری و همسری و در نظر گرفتن دستور اکید اسلام در رابطه با بحث پرهیز از اختلاط محرم و نامحرم، می‌توانند در جامعه حضوری مؤثر داشته باشند . هرچند حفظ تعادل میان نقش‏ها بر...
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۰:۳۲
همراه با مشاور؛
چشمانی باز برای "انتخاب"
اگر در اقوام و فامیل مواردی را می‌شناسید که تمایلی به ازدواج با آنها دارید یا حداقل گرایش منفی ندارید، می توانید آنها را با پدر مطرح کنید.
۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۲:۵۰
بخش پایانی؛
نقدی بر یادداشت حجاریان
به نظر می‌‌‌رسد آقای حجاریان نیز مانند برخی از فلاسفه غربی بین تقدیرگرایی و جبرگرایی خلط کرده است! طبق اعتقادات شیعه تلاش و اختیار و عقل بشری نیز جز مقدرات است که همراه با اراده الهی قضا را رقم می‌زنن...
۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۱:۴۰
"نظریه و فرهنگ" استاد پارسانیا + متن کامل مقاله
هنگامی که نظریه به گونه‌ای برون زا به فرهنگ و تاریخی وارد می‌شود که زمینه‌های معرفتی و غیرمعرفتی آن در آن فرهنگ حضور ندارد، چالش های اجتماعی خود را نشان می‌دهد.
۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۰:۱۳
زن مسلمان ایرانی؛ الگویی برای زنان جهان
یکی از ثمرات و نتایج موقعیت زن در ایران باعث شد که تبدیل به الگویی برای زنان دیگر کشورهای اسلامی قرارگیرد و زنان به صورت فعال در کشورهای خودشان اقدامات سیاسی انجام ‌دهند.
۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۱۴:۳۰
یادداشتک؛
نقدی بر رفاقت‌های آزاد
رفاقت آزاد بیابان وسیع پر حادثه است که حدی و مرزی برای آن تعیین نشده و پایه‌های آن با تکرار ولخرجی ها، با رفتن به بازار، با پذیرفتن نظر جهت خرید کالا، با فست فود میل کردن و با مسافرت رفتن ها بنا شده ا...
۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۳:۵۳
یادداشت | حضور زنان در رسانه + نظر مراجع تقلید
زن بازیگری که با انواع و اقسام آرایش‌ها و پوشش نامناسب در جلوی دوربین می‌آید یا بعضا برخوردها و رفتارهایی همراه با ناز و کرشمه دارد چقدر با آموزه‌های شرعی تطبیق دارد.
۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۰۹:۳۰
کارشناس مباحث تربیتی مطرح کرد؛
پرخاشگری کودکان از عوارض اعتیاد به فضای مجازی
حجت الاسلام والمسلمین تراشیون گفت: فرزندانی که زیاد از فضای مجازی استفاده می‌کنند، دچار پرخاشگری می‌شوند، صرف استفاده کردن از کامپیوتر، هرچند از برنامه‌های خوب آن استفاده شود، سبب پرخاشگری کودکان می‌ش...
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۴:۵۳
ضرورت گسترش نمایشگاه‌های فرهنگی و محتوامحور
اشتیاق و علاقه‌مندی انبوه طلاب جوان به مطالعه کتاب و یادگیری معارف اسلامی نشان دهنده دغدغه‌مندی این نسل است و این مسأله را می توان جزء دستاوردها و سرمایه‌های انقلاب اسلامی برشمرد.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۲:۰۷
یادداشت| "عاشورا" بدون توقف
بقاى جمهورى اسلامى در حالى به‌ واسطه عاشورا تضمین مى‌شود كه انقلاب اسلامى نیز تأثیر زیادى بر سرعت گسترش و بالندگى مجالس و مراسم‌های حسینى داشته و دارد.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۱:۴۰
آیا زن امروز همان زن آرمانی اسلام است
سقوط روابط خانوادگی در عصر حاضر، حاصل تغییر نگرش در نوع زندگی است. رشد بی‌رویه طلاق و از هم گسستن بنیاد خانواده، نشانگر دورشدن بشر از اعتقادات مذهبی است.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۰:۳۶
موسی نجفی بررسی کرد؛
اصول کلی سیاست‌های علمی و فرهنگی امام سجاد
اصول سیاست‌های حضرت علی‌بن الحسین در ۳۴ سال عمر امامت ایشان، بازسازی جدید شیعه در یک استراتژی مبارزه غیرمستقیم، به معنای سیاستی فرهنگی، معنوی و معارفی جدید است.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۱۲:۱۳
کارشناس مباحث تربیتی هشدار داد؛
نوجوانان در معرض بلوغ جنسی زودهنگام
حجت الاسلام والمسلمین تراشیون به بررسی «آثار فضای مجازی بر تربیت کودکان» پرداخت و گفت: گاهی آسیب‌های یک تلفن همراه هوشمند برای یک نوجوان ۱۰ ساله، چندین برابر آسیبی است که انسان بالغ متحمل می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۱۲:۰۱
یادداشت | اسطوره‌های صهیونیستی به دنبال تکثیر
نگاه بنده‌وار به قدرت شیطان از دوران یهودیان و آئین قبالا و بعد از آن کابالیسم شروع شد، البته بعد از آن به مسیحیت نیز رسوخ کرد. از همین روی شیطان پرستی نیز ظهور و بروز پیدا کرد.
۱۳۹۷/۷/۹ - ۰۹:۰۳
آن سوی استندآپ کمدی؛
یادداشت | کمدی شو
ذائقه گرایی مخاطب و تولید بر اساس واکاوی داده ها یا همان دیتا ماینینگ بر این اساس، رسانه ملی را برآن داشت تا شبکه های خود را افزایش داده و تخصص گرایی را جایگزین برنامه های عمومی کند.
۱۳۹۷/۷/۹ - ۰۸:۱۱
یادداشت | تربیت در سایه
والدین یا معلمانی که هنوز آثار اعجاب‌انگیز تربیت غیرمستقیم را نشناخته‌اند به فرزندان و دانش‌آموزان خود همواره می‌گویند: «این کار را نکن زشت است».
۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۴:۲۸
برگزاری "نمایشگاه جامع نیازمندی‌های اربعین" در قم
در آستانه پیاده‌روی اربعین حسینی "نمایشگاه جامع نیازمندی‌های اربعین" به همت جامعه ایمانی مشعر برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۵ - ۱۱:۲۴
یادداشتک | جایگاه "نذر فرهنگی" در رفع تبعیض و محرومیت آموزشی
دولت و نهادهای حمایتی در کمک به محرومان وظایفی دارند که شواهد نشان می‌دهد آن طور که شایسته است رسیدگی نمی‌شود. کم نشدن افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و بعضا افزایش آن در هر سال گواهی بر این مدعا است.