سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۱:۰۱
شناسه خبر: ۴۸۱۶۶۶
 
آیت الله غریفی:
دل ما از ناله ایتام و دل داغدیده مادران به درد آمده است
یکی از علمای ارشد شیعه بحرین با تأکید بر اینکه کشور در مرحله بسیار سختی قرار دارد، دولت را به فراهم کردن زمینه‎های پایان بحران فراخواند.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید عبدالله الغریفی از علمای ارشد شیعه بحرین در جمع نمازگزاران مسجد امام صادق(ع) قفول این کشور با تأکید بر اینکه دلها به عشق وطن می تپد، گفت: این یک شعار رسانه ای یا سیاسی از سوی ما نیست و نمی خواهیم با این سخنان رضایت یا خشم دیگران را برانگیزیم. ما با صداقت و وفاداری کامل اعلام می کنیم که خواستار نجات کشور از هرگونه سختی و بحران هستیم.

وی افزود: بحرین در دوران بسیار سختی قرار دارد و عیب نیست که دولت به بررسی عملکرد و تصحیح اشتباهات خود بپردازد. نظام های پیشرفته جهان همواره به خودنظارتی مشغول هستند تا کشور را از سیاست های غلط دور سازند.

این عالم بحرینی بر لزوم تلاش برای یافتن راه حل برطرف شدن اشتباهات و چالش ها تأکید کرد و اظهار داشت: دل ما از بحران ها، خونریزی ها، اشک ها، داغ بر دل مادران و پدران، فریاد ایتام و ناله همسران به درد آمده است. خون های بسیاری در راه وابستگی و عشق به وطن ریخته می شود و در این اوضاع نمی توان نسبت به آینده امیدوار بود و امید را در دل مردم زنده نگهداشت.

فتنه گران بر جامعه حاکم شده اند

آیت الله غریفی با اشاره به اینکه لبخند از لب ملت بحرین دور شده است، اظهار داشت: محبت از دل ها رفته، تسامح را مشاهده نمی کنیم و شرایط سختی بر کشور حاکم شده است چرا که کینه توزان و فتنه گران بر جامعه مستولی شده اند اما امید ما به خداوند متعال است و هر که از امید به خدا رویگردان باشد، کافر شده است.

وی بر تمسک به مسؤولیت شرعی و پایبندی به ارزش ها و اخلاق و قوانین عادلانه تأکید کرد و ادامه داد: برای اصلاح وطن باید اختلافات سیاسی که اوضاع را پیچیده می کند به پایان برسد. بدین منظور باید اعتماد بین ملت و نظام بازگردد زیرا اجرای اصلاحات در پرتو بی اعتمادی امکان پذیر نیست.

امام جمعه قفول بحرین از درهم آمیختگی میان مسائل سیاسی با مسائل دینی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: مسائل دینی از حساسیت بسیاری برخوردار هستند و هرگونه تعرض به آنها به معنای برانگیختن احساسات پیروان دین، مذهب و طایفه به شمار می آید. هدف قرار دادن نمادهای دین و شعائر و اعتقادات مذهب یک چالش بزرگ برای فعالیت سیاسی است.

گفتمان تنش زا بر روی منابر متوقف شود

آیت الله غریفی عدم استفاده از گزینه های سخت علیه جنبش های ملی را خواستار شد و تأکید کرد که این گزینه ها سبب افزایش پیچیدگی و تنش و بحران ها در کشور شده و بهای آن را هم نظام و هم ملت می پردازند.

وی توقف گفتمان تنش زا را از مقدمات پایان بحران برشمرد و خاطرنشان ساخت: گفتمان تنش زای دینی، سیاسی و اجتماعی سبب ایجاد بحران در جامعه می شود و باید این گفتمان بر روی منابر دینی، فرهنگی و سیاسی و حتی رسانه ها توقف یابد.

این عالم بحرینی دوران کنونی را نیازمند گفتمان محبت و وحدت آفرین توصیف کرد و افزود: این بدین معنا نیست که سخنرانان از ایفای نقش خود غافل شوند و به توصیه های ارزشمند و بیان واقعیت ها و مطالبات مشروع نپردازند.

سخنان مسؤولان بر جامعه تاثیر می گذارد

آیت الله غریفی تصریح کرد که فراهم کردن زمینه های فعالیت آگاهانه سیاسی نیز از مسائلی است که می تواند بحران را متوقف کند و در این راستا نباید به مبارزه با چنین جمعیت ها و احزاب پرداخت.

وی در پایان گفت: مهمترین مساله برای ایجاد آرامش در جامعه، سخنان مسؤولان با مردم و از بین بردن نگرانی آنان است. مطمئنا سخنان پر تنش مسؤولان سبب ایجاد نزاع در جامعه خواهد شد./980/ب901/د

خبرنگار:محمدرضا جایروند
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۳:۳۲
برگزاری مراسم‎ عزای حسینی در سایه فشار آل‎سعود بر شیعیان عوامیه
شهروندان عوامیه با وجود تشدید خفقان از سوی رژیم سعودی، در مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان شرکت می‌کنند.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۳:۲۳
دیدبان حقوق بشر:
علمای سعودی از توییتر و کتب درسی برای نفرت‌پراکنی بر ضد شیعیان استفاده می‌کنند
بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر، علمای سعودی از ابزارهای مدرن برای نفرت‌پراکنی بر ضد شیعیان بهره می‌برند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۸:۳۱
واکنش جریان الوفای بحرین به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
جریان الوفای اسلامی بحرین نسبت به تلاش آل خلیفه برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هشدار داد.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۹:۳۵
سخنرانی علیه رژیم صهیونیستی در بحرین ممنوع شد
دولت آل خلیفه به خطیبان مساجد بحرین دستور داد علیه رژیم صهیونیستی سخنرانی نکنند.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۷:۲۷
امام جمعه قطیف:
تکفیر مسلمانان پیامدهای مخربی دارد
امام جمعه قطیف تصریح کرد: تکفیر به معنای اسقاط هویت دینی از فرد مسلمان و محروم‌ساختن او از تمامی حقوقش است که این مسأله خطرات و پیامدهای اجتماعی مخربی را به دنبال دارد.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۷:۲۰
فارین پالیسی:
یمن در آتش قحطی و شیوع وبا می‌سوزد
مقامات سازمان ملل تاکید کردند یمن نمونه‌ای از بدترین بحران انسانی در جهان است.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۷:۰۴
گزارش نشریه غربی از دیکتاتوری و اختناق حاکم بر عربستان
یک نشریه غربی گزارش مفصل و جامعی از بازداشت‌های اخیر در عربستان منتشر و تأکید کرد دورانی که عربستان در آن به سر می‌برد، روزهای سخت و دشواری است که موج بازداشت‌ها و سرکوبگری بر آن حاکم است.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۶:۵۹
گزارشی از روابط پیدا و نهان عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی
معارضان عربستانی، اظهارات وزیر خارجه سعودی در سازمان ملل درباره مسأله فلسطین را بیانگر قریب‌ الوقوع بودن عادی‌سازی روابط میان این رژیم و اشغالگران قدس قلمداد کردند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۲۳:۰۹
ضرب و شتم زندانیان بحرینی به دلیل برگزاری عزای حسینی
نیروهای امنیتی آل خلیفه به مراسم عزای حسینی در زندان یورش برده و زندانیان را ضرب و شتم کردند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۸:۲۵
ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین:
زندانیان سیاسی شعار «لبیک یا حسین» را فریاد می زنند
ائتلاف انقلاب جوانان ۱۴ فوریه بحرین در پیام عاشورایی اظهار داشت که زندانیان سیاسی شعار «لبیک حسین» را در جنگ آزادی و کرامت فریاد می زنند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۷:۰۹
مجلس سعودی انحلال هیأت امر به معروف و نهی از منکر را بررسی می کند
روزنامه سعودی اعلام کرد: مجلس شورای سعودی طرح انحلال پلیس دینی این کشور موسوم به هیأت امر به معروف و نهی از منکر و ادغام آن را در وزارت امور اسلامی مورد بررسی قرار می دهد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۶:۱۰
مسؤولان سعودی محدودیت‌های عزاداری ایام عاشورا را اعلام کردند
مسؤولان سعودی با ارسال پیام به اهالی قطیف به واسطه خالد الصفیان استاندار منطقه، محدودیت‌هایی را در ارتباط با مراسم عزاداری عاشورا اعلام کردند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۴:۲۱
گزارشی از مهمترین شکست‌های محمد بن سلمان در سیاست خارجی عربستان
معارضان عربستانی بر شکست کامل سیاست‌های خارجی رژیم آل سعود در سایه ولیعهدی محمد بن سلمان که عملا بر همه ارکان قدرت این کشور چنگ انداخته، تاکید می‌کنند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۴:۱۷
سناتور آمریکایی:
عربستان غیردموکراتیک و حامی تروریسم است
یک سناتور ارشد آمریکایی انتقادات تندی از سیاست خارجی آمریکا در قبال عربستان و ایران مطرح کرده و واشنگتن را همدست رژیم صهیونیستی در اشغال کرانه باختری خوانده است.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۲۳:۱۱
الوفاق اسلامی بحرین:
حمله به شعائر حسینی با هدف انتقام از شیعیان صورت می‌گیرد
جمعیت الوفاق اسلامی بحرین با اشاره به ۴۲ حمله آل خلیفه به نمادهای عزاداری، این مساله را به معنای انتقام آل خلیفه از شیعیان توصیف کرد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۲۱:۰۰
واکنش عضو الوفاق بحرین به ادعای معاون وزیر خارجه درباره انحلال این جمعیت
عضو جمعیت الوفاق اسلامی بحرین نسبت به ادعای معاون وزیر خارجه درباره انحلال این جمعیت واکنش نشان داد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۷:۲۱
ممنوعیت برگزاری نماز جمعه در الدراز بحرین برای شصت‌ودومین هفته متوالی
نیروهای امنیتی بحرین امروز نیز از اقامه نماز جمعه در منطقه تحت محاصره «الدراز» ممانعت کردند.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۶:۴۸
تاکید مقام سعودی بر حمایت از تروریست‌های سوری
وزیر امور خارجه سعودی در دیدار با رییس ائتلاف تروریستی سوریه، بر حمایت همه جانبه از این ائتلاف تاکید کرد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۶:۳۲
توهین مفتی سعودی به مقام اجتماعی زنان
مفتی عربستانی برای توجیه عدم اجازه رانندگی به زنان در این کشور ادعا کرد که زنان به دلیل داشتن عقلی کمتر نسبت به مردان، نباید رانندگی کنند.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۵:۴۹
تحلیلی بر شکست‌های دیپلماتیک عربستان سعودی در برابر ایران
یک پایگاه تحلیلی اعلام کرد: باید برای سران عربستان به وضوح مشخص شود که با حفظ دیدگاهی به ایران با نتایج معکوسی در سیاست داخلی و خارجی مواجه می‌شوند.