شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ Saturday, May 27, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۱:۰۱
شناسه خبر: ۴۸۱۶۶۶
 
آیت الله غریفی:
دل ما از ناله ایتام و دل داغدیده مادران به درد آمده است
یکی از علمای ارشد شیعه بحرین با تأکید بر اینکه کشور در مرحله بسیار سختی قرار دارد، دولت را به فراهم کردن زمینه‎های پایان بحران فراخواند.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید عبدالله الغریفی از علمای ارشد شیعه بحرین در جمع نمازگزاران مسجد امام صادق(ع) قفول این کشور با تأکید بر اینکه دلها به عشق وطن می تپد، گفت: این یک شعار رسانه ای یا سیاسی از سوی ما نیست و نمی خواهیم با این سخنان رضایت یا خشم دیگران را برانگیزیم. ما با صداقت و وفاداری کامل اعلام می کنیم که خواستار نجات کشور از هرگونه سختی و بحران هستیم.

وی افزود: بحرین در دوران بسیار سختی قرار دارد و عیب نیست که دولت به بررسی عملکرد و تصحیح اشتباهات خود بپردازد. نظام های پیشرفته جهان همواره به خودنظارتی مشغول هستند تا کشور را از سیاست های غلط دور سازند.

این عالم بحرینی بر لزوم تلاش برای یافتن راه حل برطرف شدن اشتباهات و چالش ها تأکید کرد و اظهار داشت: دل ما از بحران ها، خونریزی ها، اشک ها، داغ بر دل مادران و پدران، فریاد ایتام و ناله همسران به درد آمده است. خون های بسیاری در راه وابستگی و عشق به وطن ریخته می شود و در این اوضاع نمی توان نسبت به آینده امیدوار بود و امید را در دل مردم زنده نگهداشت.

فتنه گران بر جامعه حاکم شده اند

آیت الله غریفی با اشاره به اینکه لبخند از لب ملت بحرین دور شده است، اظهار داشت: محبت از دل ها رفته، تسامح را مشاهده نمی کنیم و شرایط سختی بر کشور حاکم شده است چرا که کینه توزان و فتنه گران بر جامعه مستولی شده اند اما امید ما به خداوند متعال است و هر که از امید به خدا رویگردان باشد، کافر شده است.

وی بر تمسک به مسؤولیت شرعی و پایبندی به ارزش ها و اخلاق و قوانین عادلانه تأکید کرد و ادامه داد: برای اصلاح وطن باید اختلافات سیاسی که اوضاع را پیچیده می کند به پایان برسد. بدین منظور باید اعتماد بین ملت و نظام بازگردد زیرا اجرای اصلاحات در پرتو بی اعتمادی امکان پذیر نیست.

امام جمعه قفول بحرین از درهم آمیختگی میان مسائل سیاسی با مسائل دینی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: مسائل دینی از حساسیت بسیاری برخوردار هستند و هرگونه تعرض به آنها به معنای برانگیختن احساسات پیروان دین، مذهب و طایفه به شمار می آید. هدف قرار دادن نمادهای دین و شعائر و اعتقادات مذهب یک چالش بزرگ برای فعالیت سیاسی است.

گفتمان تنش زا بر روی منابر متوقف شود

آیت الله غریفی عدم استفاده از گزینه های سخت علیه جنبش های ملی را خواستار شد و تأکید کرد که این گزینه ها سبب افزایش پیچیدگی و تنش و بحران ها در کشور شده و بهای آن را هم نظام و هم ملت می پردازند.

وی توقف گفتمان تنش زا را از مقدمات پایان بحران برشمرد و خاطرنشان ساخت: گفتمان تنش زای دینی، سیاسی و اجتماعی سبب ایجاد بحران در جامعه می شود و باید این گفتمان بر روی منابر دینی، فرهنگی و سیاسی و حتی رسانه ها توقف یابد.

این عالم بحرینی دوران کنونی را نیازمند گفتمان محبت و وحدت آفرین توصیف کرد و افزود: این بدین معنا نیست که سخنرانان از ایفای نقش خود غافل شوند و به توصیه های ارزشمند و بیان واقعیت ها و مطالبات مشروع نپردازند.

سخنان مسؤولان بر جامعه تاثیر می گذارد

آیت الله غریفی تصریح کرد که فراهم کردن زمینه های فعالیت آگاهانه سیاسی نیز از مسائلی است که می تواند بحران را متوقف کند و در این راستا نباید به مبارزه با چنین جمعیت ها و احزاب پرداخت.

وی در پایان گفت: مهمترین مساله برای ایجاد آرامش در جامعه، سخنان مسؤولان با مردم و از بین بردن نگرانی آنان است. مطمئنا سخنان پر تنش مسؤولان سبب ایجاد نزاع در جامعه خواهد شد./980/ب901/د

خبرنگار:محمدرضا جایروند
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۳/۵ - ۲۰:۱۲
علمای بحرین:
دفن شهدا بدون اذن خانواده ها حرام است
علمای بحرین در واکنش به تهدید صورت گرفته از سوی دولت آل خلیفه تأکید کردند که دفن شهدا بدون اذن خانواده ها شرعا حرام است.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۷:۵۲
شکست؛ دستاورد سفر ترامپ به خاورمیانه
رسانه‎های غربی در اعترافی تلخ با اذعان به سیاست های شکست خورده آمریکا در خاورمیانه، ده ها سال دخالت کاخ سفید در منطقه را بی ثمر ارزیابی کرده اند.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۷:۱۰
صدور حکم اعدام ۱۴ شیعه در قطیف عربستان
دادگاه عالی ریاض اعلام کرد که ۱۴ جوان از منطقه قطیف باید به خاطر شرکت در تظاهرات اعدام شوند.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۶:۵۰
صلیب سرخ:
وضعیت اسرای فلسطینی اعتصاب‌کننده «وخیم» است
در سی و نهمین روز اعتصاب غذای اسرای فلسطینی، صلیب سرخ با صدور بیانیه‌ای نسبت به وضعیت آنها ابزار نگرانی کرد.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۶:۳۰
تداوم تظاهرات بحرینی‌ها در محکومیت جنایت آل خلیفه
با گذشت سه روز از هتک حرمت رژیم آل خلیفه به بیت رهبر شیعیان بحرین، تظاهرات شهروندان بحرینی در حمایت از ایشان همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۶:۲۱
مرکز حقوق بشر بحرین خواستار پایان محاصره منطقه الدراز شد
مرکز حقوق بشر بحرین روز جمعه در صفحه رسمی خود در توئیتر، ضمن انتقاد شدید از اقدامات ضدحقوق بشری رژیم آل خلیفه، خواستار پایان محاصره منطقه الدراز از سوی نیروهای امنیتی آل خلیفه شد.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۶:۱۲
ادامه ممنوعیت برگزاری نماز جمعه در زادگاه شیخ عیسی قاسم
در نخستین جمعه پس از یورش نیروهای امنیتی بحرین به منطقه محاصره شده الدراز، دولت این کشور از اقامه نماز جمعه در این منطقه خودداری کرد.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۶:۰۹
امتناع ‌آل خلیفه از تحویل پیکر شهدای بحرینی
منابع بحرینی از خودداری دولت این کشور برای تحویل پیکرهای شهدای «الدراز» به خانواده‌هایشان خبر دادند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۹:۲۶
ابراز نگرانی کمیته حقوق بشر بحرین درباره وضعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم
مسؤول کمیته حقوق بشر بحرین ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم از مخالفت نخست‌وزیر عراق با درخواست آل‌خلیفه برای تبعید شیخ عیسی قاسم به نجف قدردانی کرد.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۹:۲۰
سلب تابعیت شهروندان بحرین به اتهام ارتباط با ایران
دادگاهی در بحرین تابعیت ۳ تن از شهروندان (شیعه) این کشور را با اتهام «تروریسم» و ارتباط داشتن با ایران به حبس محکوم و تابعیت آن‌ها را سلب کرد.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۹:۰۶
جمعیت الوفاق بحرین:
آمریکا و انگلیس مسؤول حمله به منزل شیخ عیسی قاسم هستند
جمعیت اسلامی الوفاق بحرین در واکنش به یورش نظامیان آل خلیفه به زادگاه شیخ عیسی قاسم آن را اشتباهی تاریخی خواند و آمریکا و انگلیس را مسؤول این یورش دانست.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۸:۳۷
حمایت کامل رییس سابق دستگاه امنیتی عربستان از ایران هراسی آمریکا
رییس سابق دستگاه امنیتی عربستان سعودی در یادداشتی با مدح رییس جمهور آمریکا و سران سعودی به جمهوری اسلامی ایران توهین کرد.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۸:۱۴
امام جمعه الدیر بحرین به سه سال حبس محکوم شد
یکی از روحانیان شیعه بحرین امروز به ۳ سال حبس محکوم شد.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۷:۲۴
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان:
پروژه آمریکایی-اسرائیلی علیه خاورمیانه، یکبار در لبنان و یکبار در سوریه متحمل شکست شد
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد پروژه‌ آمریکایی-اسرائیلی علیه منطقه خاورمیانه دوبار با شکست سختی روبرو شد؛ یکبار در جنگ 2006 علیه لبنان و اخراج صهیونیست‌ها از جنوب این کشور، و بار دوم در جنگ علی...
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۷:۱۸
پس از گذشت دو هفته از تجاوز؛
سازمان ملل سرانجام حمله عربستان به «عوامیه» را محکوم کرد
سازمان ملل پس از گذشت دو هفته سکوت در قبال حمله نظامیان سعودی به روستای المسوره در شهر عوامیه را شکست اما صرفا از باب باستانی بودن روستا اعتراض کرد.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۵:۴۶
سردبیر روزنامه رای الیوم:
عربستان در پی تغییر سیاست خارجی قطر است
سردبیر روزنامه رای الیوم گفت: حملات گسترده سیاسی و رسانه ای مصر، بحرین، عربستان سعودی و امارات علیه قطر بیانگر آن است که باید این کشور همسو با سیاست این کشورها شود.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۴:۲۸
فراخوان نافرمانی مدنی در بحرین
علمای دینی در بحرین برای محکوم کردن تعدی رژیم آل خلیفه به خانه آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان این کشور خواهان برگزاری نافرمانی مدنی شدند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۳:۲۰
اعتصاب عمومی در «ستره» و چند منطقه دیگر بحرین
اهالی منطقه ستره و چند منطقه دیگر بحرین در عزای شهدای «الدراز» اعلام اعتصاب عمومی کردند و مغاز‌ه‌های خود را بستند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۳:۰۶
آغاز دوباره پروازهای عربستان به ایران در ایام حج
مدیر شرکت هواپیمایی عربستان سعودی از ازسرگیری پروازها از کشورش به ایران در ایام موسم حج امسال خبر داد.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۲۲:۱۵
روحانی اهل تسنن لبنان:
آل‌سعود نوکر آمریکا و اسرائیل است
عضو تجمع علمای مسلمان لبنان با محکومیت حمله به منزل شیخ عیسی قاسم، آل سعود را نوکر آمریکا و رژیم صهیونیستی خواند.