سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۵:۴۸
شناسه خبر: ۴۸۰۹۲۲
 
خانواده به منزله جامعه کوچک؛
چند توصیه اینترنتی به خانواده ها
فعال عرصه رسانه با اشاره به ضرورت قانونمند کردن رسانه در بنیان خانواده گفت: هنگام تهیه ابزارهای نوین رسانه‌ای باید نوع و زمان استفاده از این رسانه‌ها برای فرزندان از سوی والدین تعیین شود؛ چراکه استفاده بدون ضابطه از این ابزارها افراد را به سقوط می‌کشاند.

حجت‌الاسلام محمد فروهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به اینکه وجود قانون و رعایت آن در خانه برای فضای مجازی، بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها را کاهش می‌دهد و راه درست استفاده از آن را به اعضای خانواده آموزش می‌دهد، از «اصل حاکمیت قانون» به عنوان یکی از اصول جلوگیری از آلودگی‌های فضای مجازی یاد کرد.

کارشناس مسائل فضای مجازی در ابتدای ارائه مباحث به «حاکمیت قانون خدا» اشاره کرد و گفت: در چگونگی استفاده از رسانه، آن‌چه به‌عنوان سند بالا دستی عمل می‌کند و از تمامی اصول دیگر برتر است، آموزه‌های دینی و برنامه‌های الهی است؛ بنابراین آموزه‌های دینی به عنوان برنامه‌ الهی، تعیین کننده نهایی شیوه بهره‌گیری از رسانه‌های دیجیتال است.

وی آگاهی خانواده‌ها نسبت به مسائل دینی که مربوط به رسانه های نوظهور است به ویژه فتاوی مراجع گرانقدر در مواردی همانند خرید و فروش ابزارهای رسانه‌ای نوین، چت با نامحرم، عضویت در شبکه‌های اجتماعی، دیدن فیلم، سریال و پویانمایی که تصاویر نامحرم در آن پخش می‌شود، دیدن عکس نامحرم، استفاده از برخی سرویس‌های خاص و غیره را امری ضروری دانست.

حجت‌الاسلام فروهر به بیان شیوه‌ای جهت قانونمند کردن رسانه در بنیان خانواده کرد و عنوان کرد: بدون ترسیم قانون هدفمند در امان ماندن از خطر‌های رسانه ممکن نیست؛ بر این اساس هنگام تهیه ابزارهای نوین رسانه‌ای باید نوع و زمان استفاده از این رسانه‌ها برای فرزندان از سوی والدین تعیین شود چراکه استفاده بدون ضابطه از این ابزارها انسان را به پرتگاه سوط می‌کشاند.

این کارشناس شرط اساسی استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای را عوض نشدن سبک زندگی یعنی عدم تغییر در خوراک، پوشاک، روابط با اطرافیان و اخلاق معرفی کرد و در این راستا به ارائه توصیه‌هایی برای والدین پرداخت که بخشی از آن در ذیل تقدیم خوانندگان می‌شود:

1. با توجه به پیامدهای ناگوار اینترنت نسل سوم و چهارم تلفن همراه تا قبل از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و پروژه‌های اقماری آن، از فعال سازی اینترنت برای فرزندان خودداری کنید.

2.  فرزندان تنها در کنار والدین می‌توانند فیلم، موسیقی، نرم‌افزار و غیره دانلود کنند.

3. بازی‌هایی با محتوای قتل، مسائل غیر اخلاقی، هیجان کاذب، جادوگری، سرقت، مسائل غیر توحیدی و غیره استفاده نشود.

4. با توجه به تحقیقات کارشناسی و مشورت با اساتید، روانشناسان، مشاوران خانواده و غیره حداکثر سرعت اینترنت برای امور علمی و تحقیقاتی و سایر نیازهای واقعی 128kb/s  معین شده است؛ بنابراین خانواده‌ها از تهیه اینترنتی با سرعت بیش از این مقدار باید صرف نظر کنند.

5. فرزند‌ان فقط در ساعات تعیین شده از این نوع ابزارها استفاده کنند و از سپری کردن بی‌هدف وقت خود به شدت پرهیز کنند.

6. به سبب برهم زدن تمرکز در محیط‌های پرورشی و آموزشی، بهتر است از این ابزارها در محیط‌های یاد‌شده استفاده نشود، بر این اساس خاواده‌ها در این زمینه باید با مدارس هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند.

7. به دلیل مدیریت غرب بر فضای مجازی و خطر نشر اطلاعات خصوصی، فرزندان نباید این‌گونه اطلاعات‌ را در ابزار‌های رسانه ای و حافظه‌های ابری ذخیره کنند؛ از این رو والدین باید از یک «هارد اکسترنال» مستقل از رایانه برای ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی خود استفاده کنند.

8. مالکیت ابزارها باید با والدین باشد، به این معنا که در صورت مشاهده اعمال ناشایسته از فرزندان، ابزار‌ رسانه‌ای را از آن‌ها گرفته و امورشان را مدیریت کنند./841/ت 302/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۵۷
استاد حوزه علیمه:
ضعف فرهنگی عامل جامعه شناختی مدگرایی است
استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر ضرورت تولید الگوها و مدهای مناسب و مطابق با هنجارهای بومی در کشور، گفت: ضعف فرهنگی عامل جامعه شناختی مدگرایی است.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۴۵
حجت‌الاسلام سلیمی:
آموزش‌ و پرورش باید حقوق عمومی را به مردم آموزش دهد
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم آشنایی مردم با حقوق خود، گفت: آموزش‌های عمومی مردم از تکالیف دولت است و باید به صورت رایگان به مردم ارائه شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۴۲
حجت‌الاسلام والمسلمین کبیر:
والدین بر نوع تفکر و رفتار مربیان مدرسه نظارت داشته باشند
عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران گفت: نظارت والدین باید غیر مستقیم باشد، چون نظارت مستقیم گاهی اوقات سبب بروز مشکلاتی از قبیل سلب اعتماد و بدبینی می شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۳۸
مؤلف و نویسنده حوزوی تشریح کرد؛
آسیب های اجتماعی تأخیر در ازدواج
حجت‌الاسلام دهقان با اشاره به آسیب‌های اجتماعی تأخیر در ازدواج، گفت: شخصی که دیر ازدواج کند دیگر نشاط و شادابی زندگی اجتماعی را از دست خواهد داد و دیگر رمقی برای معاشرت با خانواده و تربیت فرزندان نخوا...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۳۵
عضو اتاق تبلیغ خراسان رضوی:
بحران مدگرایی با ارتقای رشد عقلانی جامعه و معرفی الگوی صحیح مدیریت می شود
حجت الاسلام فیض آبادی با بیان اینکه مد به خودی خود ایرادی ندارد اما مدگرایی به صورت یک عادت غلط و زیاده خواهی، مذموم است، ارتقای رشد عقلانی جامعه و معرفی الگوی صحیح مطابق با نظام ارزشی جامعه را از راه...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۲۶
حجت الاسلام شمشیری مطرح کرد؛
وجود ۱۰۰ انحراف اساسی در عرفان حلقه
رییس انجمن نجات از حلقه گفت: عرفان حلقه معتقد به تناسخ است، تناسخ عقیده‌ای است که بنابر روایتی از امام رضا(ع) معادل کفر است، این عرفان کاذب کپی کننده عقاید دیگر عرفان‌های رایج در جهان است.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۳۱
ضرورت شکل‌گیری دانشگاه های نسل سوم
دانشگاه های ایران در سال های گذشته تلاش کردند از نسل اول آموزش عالی که اولویت آن تنها تربیت نیروی متخصص بود به نسل دوم دانشگاه ها که هدف آن پژوهش و تولید علم بود حرکت کنند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۱۹
حجت‌الاسلام جوشقانیان:
دانش آموزان نباید در فضای دوگانگی تربیتی رشد کنند
رییس مجمع عالی بسیج استان قم گفت: والدین برای تقویت نظارت بر تربیت و تحصیل فرزندان باید نسبت به شرکت در جلسات اولیا و مربیان اهتمام جدی بورزند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۰۴
پایان‌نامه حوزویان؛
رابطه دینداری و عملکرد آموزشی معلمان
پایان نامه ای در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت معلمین دیندارتر، لزوماً معلمینی موفق تر در امر آموزش هستند، اثبات کرد: بین دینداری و عملکرد آموزشی معلمان، رابطه مستقیم وجود دارد.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۵:۱۸
حجت الاسلام سلیمی مطرح کرد؛
ضرورت تلاش هدفدار برای استقلال علمی کشور
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تولید علمی بومی گفت: باید در کنار ارتباط علمی با دنیا در علوم تجربی و انسانی و سبک زندگی تولید علم بومی داشته باشیم.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۰:۲۹
مبلغ بین المللی حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
نقش خانواده در ولایت پذیری فرزندان
حجت‌الاسلام احمدی شاهرختی گفت: اگر فرزندان مشاهد کنند که سخن والدین با رفتارشان تفاوت دارد به یقین دچار انحراف می شوند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۰:۲۲
آیا تحصیلات تکمیلی تنها مسیر کسب درآمد است
مسؤولان و برنامه ریزان کشور نیز باتوجه به این نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان جوان و دانشگاهی کشور، بهتر است در برنامه ریزیهای کلان کشور به فرایند تحصیلات تکمیلی توجه کنند.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۳:۰۲
مولف کتاب‌های شهید بهشتی و باهنر در برنامه «دریای معرفت»
نشست «دریای معرفت» با حضور ابوالفضل بهرام پور مفسر قرآن در تهران برگزار می شود.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۰۸:۱۸
مشروح سخنان کارشناس اقتصادی؛
تاریخ نفت را بدانیم/ استفاده از انفال با رویکرد تقوای اقتصادی
حجت‌الاسلام رضی با بیان این که استفاده از انفال باید با رویکرد تقوای اقتصادی باشد اقتصاد مقاومتی را مظهر تقوای اقتصادی دانست و گفت: بسیاری از معضلات فرهنگی کشور ریشه در اقتصاد نفتی دارد.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۰:۱۷
حمایت تحصیلی از فرزندان زندانیان
در آستانه بازگشایی مدارس در قم بسته های حمایتی ویژه مدارس به فرزندان خانواده های زندانیان هدیه داده شد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۹:۵۴
دستگیری دلالان ۲۵ هزار سیم کارت
دادستان قم از کشف حدود ۲۵ هزار سیم کارت غیر قانونی خبر داد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۶:۳۹
در خبرگزاری رسا بررسی شد؛
گزارش/ فرصت‌ها و چالش‌های آموزش‌های دینی در فضای مجازی
نشست علمی «فرصت ها و چالش های آموزش های دینی در فضای مجازی» با همکاری خبرگزاری رسا و مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۴:۲۹
انسان مدرن و زندگی با حیوانات؛
بحران احساسات
کارشناس ارشد رشته فلسفه دین در یادداشتی به چرایی گرایش انسان معاصر به سبک زندگی غیرمتعارف و زندگی با حیوانات پرداخته است.
۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۲۲:۰۴
گزارش میدانی رسا؛
ریشه‌شناسی نزاع‌های خیابانی از زبان حوزویان
تبیین حقوق مردم در مقابل یکدیگر، هماهنگ شدن نهادهای فرهنگی، نهادینه سازی فرهنگ گذشت، حل مشکلات اقتصادی و آشناسازی جامعه با معنویت راهکارهایی است که برخی حوزویان برای کاهش نزاع ها توصیه کردند.
۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۲۱:۰۳
حجت الاسلام طوبایی مطرح کرد؛
خانواده ایرانی قربانی سبک زندگی لیبرال
کارشناس عرصه دین و رسانه فردگرایی را عامل تخریب خانواده دانست و گفت: نتیجه ترویج اندیشه لیبرال در جامعه از هم گسیختگی خانواده ها و ترویج ازدواج های نامشروع است.