دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ Monday, February 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۵:۴۸
شناسه خبر: ۴۸۰۹۲۲
 
خانواده به منزله جامعه کوچک؛
چند توصیه اینترنتی به خانواده ها
فعال عرصه رسانه با اشاره به ضرورت قانونمند کردن رسانه در بنیان خانواده گفت: هنگام تهیه ابزارهای نوین رسانه‌ای باید نوع و زمان استفاده از این رسانه‌ها برای فرزندان از سوی والدین تعیین شود؛ چراکه استفاده بدون ضابطه از این ابزارها افراد را به سقوط می‌کشاند.

حجت‌الاسلام محمد فروهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به اینکه وجود قانون و رعایت آن در خانه برای فضای مجازی، بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها را کاهش می‌دهد و راه درست استفاده از آن را به اعضای خانواده آموزش می‌دهد، از «اصل حاکمیت قانون» به عنوان یکی از اصول جلوگیری از آلودگی‌های فضای مجازی یاد کرد.

کارشناس مسائل فضای مجازی در ابتدای ارائه مباحث به «حاکمیت قانون خدا» اشاره کرد و گفت: در چگونگی استفاده از رسانه، آن‌چه به‌عنوان سند بالا دستی عمل می‌کند و از تمامی اصول دیگر برتر است، آموزه‌های دینی و برنامه‌های الهی است؛ بنابراین آموزه‌های دینی به عنوان برنامه‌ الهی، تعیین کننده نهایی شیوه بهره‌گیری از رسانه‌های دیجیتال است.

وی آگاهی خانواده‌ها نسبت به مسائل دینی که مربوط به رسانه های نوظهور است به ویژه فتاوی مراجع گرانقدر در مواردی همانند خرید و فروش ابزارهای رسانه‌ای نوین، چت با نامحرم، عضویت در شبکه‌های اجتماعی، دیدن فیلم، سریال و پویانمایی که تصاویر نامحرم در آن پخش می‌شود، دیدن عکس نامحرم، استفاده از برخی سرویس‌های خاص و غیره را امری ضروری دانست.

حجت‌الاسلام فروهر به بیان شیوه‌ای جهت قانونمند کردن رسانه در بنیان خانواده کرد و عنوان کرد: بدون ترسیم قانون هدفمند در امان ماندن از خطر‌های رسانه ممکن نیست؛ بر این اساس هنگام تهیه ابزارهای نوین رسانه‌ای باید نوع و زمان استفاده از این رسانه‌ها برای فرزندان از سوی والدین تعیین شود چراکه استفاده بدون ضابطه از این ابزارها انسان را به پرتگاه سوط می‌کشاند.

این کارشناس شرط اساسی استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای را عوض نشدن سبک زندگی یعنی عدم تغییر در خوراک، پوشاک، روابط با اطرافیان و اخلاق معرفی کرد و در این راستا به ارائه توصیه‌هایی برای والدین پرداخت که بخشی از آن در ذیل تقدیم خوانندگان می‌شود:

1. با توجه به پیامدهای ناگوار اینترنت نسل سوم و چهارم تلفن همراه تا قبل از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و پروژه‌های اقماری آن، از فعال سازی اینترنت برای فرزندان خودداری کنید.

2.  فرزندان تنها در کنار والدین می‌توانند فیلم، موسیقی، نرم‌افزار و غیره دانلود کنند.

3. بازی‌هایی با محتوای قتل، مسائل غیر اخلاقی، هیجان کاذب، جادوگری، سرقت، مسائل غیر توحیدی و غیره استفاده نشود.

4. با توجه به تحقیقات کارشناسی و مشورت با اساتید، روانشناسان، مشاوران خانواده و غیره حداکثر سرعت اینترنت برای امور علمی و تحقیقاتی و سایر نیازهای واقعی 128kb/s  معین شده است؛ بنابراین خانواده‌ها از تهیه اینترنتی با سرعت بیش از این مقدار باید صرف نظر کنند.

5. فرزند‌ان فقط در ساعات تعیین شده از این نوع ابزارها استفاده کنند و از سپری کردن بی‌هدف وقت خود به شدت پرهیز کنند.

6. به سبب برهم زدن تمرکز در محیط‌های پرورشی و آموزشی، بهتر است از این ابزارها در محیط‌های یاد‌شده استفاده نشود، بر این اساس خاواده‌ها در این زمینه باید با مدارس هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند.

7. به دلیل مدیریت غرب بر فضای مجازی و خطر نشر اطلاعات خصوصی، فرزندان نباید این‌گونه اطلاعات‌ را در ابزار‌های رسانه ای و حافظه‌های ابری ذخیره کنند؛ از این رو والدین باید از یک «هارد اکسترنال» مستقل از رایانه برای ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی خود استفاده کنند.

8. مالکیت ابزارها باید با والدین باشد، به این معنا که در صورت مشاهده اعمال ناشایسته از فرزندان، ابزار‌ رسانه‌ای را از آن‌ها گرفته و امورشان را مدیریت کنند./841/ت 302/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۳۶
گزارش رسا از یک نشست علمی؛
مبنای دخالت دولت در اقتصاد چیست
استاد اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان این که دولت اسلامی باید متکفل مصالح عامه جامعه باشد، گفت: حکومت اسلامی اصالت را به بخش خصوصی می‌دهد و جایی که بخش خصوصی ناتوان بود دولت باید ورود داشته باش...
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۰۵
کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛
رهاسازی فرزندان در فضای مجازی اشتباه آشکار والدین
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان تهران شیوه درست بهره‌وری از فضای مجازی را ضروری دانست و گفت: برای استفاده از این فضا باید برنامه‌ریزی دقیق و مدبرانه شود.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۷:۴۲
کارشناس فضای مجازی هشدار داد؛
نقش های کهن اجتماعی زیر تیغ فضای مجازی
منتظرالقائم با بیان این که معماری فضای مجازی می‌تواند فرهنگ‌ساز باشد، گفت: یکسان‌سازی نقش‌های اجتماعی در فضای مجازی منجر به یکسان‌سازی رفتار انسان با دیگران می‌شود که این با فرهنگ ما ناسازگار است.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۰:۳۷
آیت الله عبداللهی:
امضای قرارداد تجاری بدون رعایت شئون نظام بی احترامی به ارزش ها است
عضو مجلس خبرگان رهبری روابط کلامی نیکو با تمام انسان ها را نشانه ایمان دانست و گفت: روابط حسنه به معنای زیر پا گذاشتن ارزش های یک ملت نیست.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۵:۴۸
خانواده به منزله جامعه کوچک؛
چند توصیه اینترنتی به خانواده ها
فعال عرصه رسانه با اشاره به ضرورت قانونمند کردن رسانه در بنیان خانواده گفت: هنگام تهیه ابزارهای نوین رسانه‌ای باید نوع و زمان استفاده از این رسانه‌ها برای فرزندان از سوی والدین تعیین شود؛ چراکه استفاد...
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۰۳:۳۳
رییس مرکز تخصصی مهدویت مطرح کرد؛
نقش مستقیم عملکرد مسؤولان در معنویت‌گریزی مردم
حجت‌الاسلام‌والمسلمین کلباسی انقلاب اسلامی را بهترین‌ بستر برای رشد و تعالی معرفی کرد و گفت: متأسفانه گاهی توقف و چه‌بسا بازگشت به عقب مشاهده می‌شود که از آن قبیل می‌توان حُبّ به مال‌اندوزی، ربودن حق...
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۰۳:۲۶
گزارشی از نشست علمی معیارهای عدالت از دیدگاه اجتماع گرایان
حجت الاسلام شجاعیان با بیان این که اجتماع گرایان برای عدالت شاخص نمی دهند و عدالت را در هر زمان و مکان متفاوت می دانند، گفت: از نگاه اجتماع گرایان عدالت توزیع خیر است نه حقیقت.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۷:۲۲
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی مطرح کرد؛
سوء هاضمه اطلاعاتی؛ خطری که جامعه ایرانی را تهدید می کند
شرف‌الدین با اشاره به تهدیدهای امنیتی، اقتصادی و اخلاقی فضای مجازی، گفت: فضای مجازی نسل جدید را دچار سوء هاضمه اطلاعاتی کرده است و ما با نسلی بی‌دقت و سطحی‌نگر مواجهیم.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۶:۵۸
انتقاد شدید استاد حوزه از امضای سند آموزشی 2030؛
امضای خاموش دولت تدبیر/ خسارتی که 10 برابر کاپیتولاسیون است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گرجیان با انتقاد از امضای سند آموزشی یونسکو در داخل کشور، غرب‌زدگی را سرآغاز انحطاط نظام اسلامی دانست و گفت: این موضوع از ده‌ها لایحه کاپیتولاسیون شنیع‌تر است و حوزه نباید در ب...
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۵:۱۱
حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی نسب هشدار داد؛
حریم خانواده در تیررس تهاجم رسانه ای دشمنان
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی فضای مجازی را راهبرد دشمن برای گمراهی جوانان ایرانی معرفی کرد و گفت: امروزه دشمن با رایگان قرار دادن فضای مجازی کانون گرم خانواده‌ها را مورد هجمه قرار داده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۰۰:۰۱
حجت الاسلام والمسلمین نهاوندی تبیین کرد؛
سلطه مستقیم آمریکا بر فضای مجازی/ زیست بوم دوم مردم را نادیده نگیریم
استاد فقه رسانه با بیان این که همه ابعاد زندگی حقیقی در فضای مجازی با هویت جدیدی شکل گرفته است به تبیین مزایا و معایب این فضا پرداخت.
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۲۰:۴۳
کارشناس مهدویت:
ترویج عقلانیت دینی جلوی جریان های انحرافی را می گیرد
حجت الاسلام شهبازیان مبارزه با جهل را در مسیر روشنگری دینی ضروری خواند و گفت: دین اصیل همواره از دست سهل اندیشان مهدوی و جاهلان مقدس آسیب می بیند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۲۰:۳۲
کارشناس دینی مطرح کرد؛
مرگ خاموش استعدادها در فضای مجازی
فعال فرهنگی حوزه علمیه قم علت افزایش طلاق‌ در کشور را استفاده نادرست از فضای مجازی معرفی کرد و بر لزوم تشکیل «شبکه ملی» از سوی مسؤولان تأکید کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۸:۰۵
والدین بخوانند؛
6 راهکار برای رهایی از آسیب های فضای مجازی
اصول الگو‌سازی، مدیریت، همراهی، ایمن سازی، اصل تدریج و استمرار، اقتدار همراه با اعتماد، صمیمیت و مهربانی را به‌عنوان شش راهکار برای جلوگیری از آسیب‌های فضای مجازی معرفی کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۶:۵۵
فیروزآبادی:
فراکسیون رسانه در مجلس تشکیل شود
رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: تشکیل کمیسیون و یا فراکسیون مرتبط با فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی ضروری به نظر می رسد که البته راه اندازی فراکسیون رسانه در این حوزه موثر خواهد بود.