Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین راه اندازی می شود
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۲:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۹۵۸۱
 
با صدور موافقت اصولی از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه:
مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین راه اندازی می شود
حجت الاسلام فعالی از تأسیس مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: موافقت اصولی این مرکز از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه صادر شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مفهوم سبک زندگی از جمله مفاهیم جدیدی است که پژوهشگران حوزه جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی برای بیان رفتارشناسی انسان ها بیان می کنند، دامنه بکارگیری این مفهوم تا جایی رواج یافته که امروزه جانشین بسیاری از مفاهیم و واژگان سنتی شده است.

اصطلاح سبک زندگی، پیوند نزدیکی با مجموعه ای از مفاهیم دارد نظیر فرهنگ، جامعه، ذهن، رفتار، معنا، شخصیت، محیط، وراثت، نیاز، سلیقه، مد، منزلت و سنت. مفهوم سبک زندگی از یک سو جزئی ترین رویدادهای حیات بشر و از سوی دیگر تا اعماق وجود آدمی را در بر می گیرد، از این رو هم شامل و هم عمیق است.

در عصر جدید بخش قابل توجهی از مطالعات درباره فنون زیستن، به نقش دین در مفهوم سبک زندگی باز می گردد. یکی از مهم ترین ابعاد مفهوم سبک زندگی این است که دین می تواند به عنوان نیروی برتر، نقش حیاتی در الگوی حیات  و نحوه زیستن آدمیان بر روی زمین ایفا کند.

دین به عنوان نظامی از باورها، ارزش ها و رفتارها می تواند به آدمی برای دستیابی به سبک الهی در زندگی کمک کند. در این میان اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

براساس معارف عمیق اسلامی که ریشه در آیات قرآن، احادیث معتبر، مفاهیم مربوط به ادعیه و سیره بزرگان دارد، می توان الگویی برای سبک زندگی در این جهان تعریف کرد، به گونه ای که آدمی را آماده ورود به زندگی ابدی و زیستن بی پایان کند. مفاهیم مربوط به سبک زندگی در منابع اسلامی بسیار فراوان اما به ندرت استخراج شده است.

در همین راستا و با صدور موافقت اصولی از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه، روند تأسیس مرکز تخصصی آموزشی آل یاسین در راستای شکل گیری رشته تخصصی سبک زندگی اسلامی آغاز شد. 

تأسیس این مرکز پس از چند جلسه بحث و بررسی در شورای گسترش حوزه های علمیه، مورد موافقت این شورا قرار گرفت و با تأیید آن در دبیرخانه شورای عالی حوزه های علمیه، جهت اجرایی شدن به مدیریت حوزه های علمیه ابلاغ گردید. در حال حاضر روند تأسیس این مرکز آغاز شده است.

به همین منظور در گفت و گو با حجت الاسلام محمدتقی فعالی، رییس مؤسسه سبک زندگی آل یاسین و مؤسس مرکز تخصصی سبک زندگی آل یاسین، اهداف و برنامه های این مرکز و روند تأسیس آن را جویا شدیم.

حجت الاسلام فعالی با اشاره به ضرورت تأسیس این مرکز، به تشریح کارکردهای رشته سبک زندگی اسلامی در نظام علمی حوزه و اهمیت تربیت نیروی انسانی متخصص و روند تأسیس این مرکز پرداخت. حاصل این گفت و گو تقدیم علاقه مندان می شود.

رسا ـ چه ضرورتی سبب شد که اقدام به درخواست تأسیس مرکز تخصصی آل یاسین و به تبع آن، رشته تخصصی سبک زندگی اسلامی کنید؟

یکی از مهم ترین ضرورت هایی که در راستای راه اندازی مرکز تخصصی و رشته سبک زندگی اسلامی احساس شد، تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه است.

واقعیت این است که اگر بخواهیم به مقوله سبک زندگی اسلامی به صورت علمی بپردازیم، یکی از کمبودهای اصلی که در این رابطه احساس می شود، فقدان نیروی انسانی متخصص است که با علوم اسلامی آشنا باشد تا بتوانند با نگاهی علمی به تبیین و پی ریزی سبک زندگی اسلامی بپردازند. چنانکه نیروی انسانی متخصص در هر عرصه ای پایه اصلی توسعه علمی آن رشته است.

یکی دیگر از ضرورت های راه اندازی این مرکز و رشته، زمینه سازی انجام پروژه های پژوهشی است که از طریق تربیت پژوهشگران می توان به آن جامه عمل پوشانید. به این نکته باید اشاره کرد که یکی از اقدامات مهم در حوزه پژوهش های دینی، ارائه الگوهای دینی ناظر به زندگی متدینان است.

مرکز تخصصی سبک زندگی آل یاسین می‌ تواند با کار دقیق علمی و کارشناسی، آن الگوها را شناسایی کرده و با توجه به اینکه امروزه، جامعه جهانی و جامعه ایران با تحولات متعددی مواجه است و نیازها و سؤال های جدیدی پیش روی جامعه قرار داد، این مرکز می‌تواند الگوهای دینی را به روز و به صورت عملی به جامعه عرضه کند.

از سویی ما برای آموزش سبک زندگی اسلامی در هر قالبی به مخاطبین، نیازمند به اساتید و آموزشگرانی در سطوح مختلف هستیم که بتوانند مفاهیم سبک زندگی را به مخاطبان منتقل کنند و این مرکز می تواند به تأمین چنین هدفی بپردازد.

رسا ـ به نظر می رسد تأسیس این رشته زمینه جدیدی خواهد بود برای پرداختن حوزویان به موضوعات نوپدید و کاربردی جامعه و از این طریق، محققان حوزوی می توانند ضمن آشنایی با نیازها و ارتباط با بدنه جامعه، به شکل علمی به این موضوعات بپردازند، تأسیس این مرکز و رشته تخصصی چه تأثیری در روند علمی و آموزشی حوزه دارد؟

اولاً: این مرکز می تواند حوزه ها و موضوعات و مسأله‌ های جدید را پیش روی اساتید و محققان حوزوی و دانشگاهی قرار دهد تا بتوانند با تأمل در این فضاهای جدید، علوم اسلامی را به روز کنند، زیرا یکی از آموزه های علمای سلف این بوده که دین را وارد زندگی مردم کنند؛ مفهوم سبک زندگی برای ورود دین به زندگی مردم بیشترین ظرفیت ها را دارد.

ثانیاً: ضمن آنکه با ورود حوزه های علمیه به مسائل جدید و نوپدید، می شود به پویایی بیشتر در علوم حوزوی به ویژه دو علم فقه و اخلاق کمک کرد، این دو علم، از علوم قدیمی و سنتی حوزه های علمیه هستند که می توانند ارتباط نزدیک و تنگاتنگ با سبک زندگی اسلامی داشته باشند زیرا علم فقه به استنباط احکام شرعی از منابع معتبر می پردازد و این احکام ناظر به رفتارهای مکلفین است، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که چگونه می توان این احکام را وارد زندگی مردم کرد.

دانش سبک زندگی می تواند شیوه های ورود و حضور احکام فقهی را در متن زندگی مردم با توجه به شرایط جدید جهان و ایران تبیین کند، این شرایط شامل تمام تحولات و دگرگونی هایی است که امروزه در جهان و ایران در ابعاد مختلف بینش ها، نگرش ها، باورها، ارزش ها، هنجارها و رفتارها ایجاد شده است.

ناگفته پیداست که رسانه های جمعی خصوصاً شبکه های اجتماعی نقش بسزایی در این تحولات ایفا می کنند.

ثالثاً: از الزامات حوزه این است که به شیوه های زندگی مردم توجه کند و متناسب با شرایط روز جامعه برای آنها الگوسازی نماید. دانش سبک زندگی و نیز دستاوردهای مرکز تخصص آموزشی ظرفیت فراوانی دارد تا به این هدف ارزشمند جامه عمل بپوشاند.

با توجه به این که الگوهای سبک زندگی باید دینی و اسلامی باشد و در این زمینه فقط روحانیت به عنوان کارشناسان و متخصصان اصلی دین شناخته شده اند، طبعاً ارائه الگوهای دینی فقط از نظام روحانیت بایسته است. از این رو لازم است از یک سو ارائه الگوهای دینی سبک زندگی به روحانیت و حوزه واگذار شود و از سوی دیگر حوزه ها با همت والا و توان کافی به این مقوله وارد شوند.

در همین رابطه لازم است به این نکته توجه کنیم که نخستین شخصیتی که از ضرورت پرداختن به سبک زندگی اسلامی سخن به میان آورد رهبر معظم انقلاب به عنوان یک روحانی والامقام و صاحبنظر است.

رسا ـ تأسیس مرکز آموزشی تخصصی آل یاسین و رشته تخصصی سبک زندگی اسلامی، دومین گام برای پرداختن علمی به موضوع سبک زندگی اسلامی است که پس از تأسیس پژوهشکده از سوی جنابعالی برداشته شده است، در این زمینه توضیح فرمایید.

یکی از برنامه های اصلی بنده این است که موضوع سبک زندگی اسلامی در چند بُعد مورد توجه قرار گیرد و برای هر یک، قالب های مربوط به خود را پی ریزی کرده ایم، بنابراین، فعالیت های تحقیقاتی و انجام پروژه های پژوهشی در قالب پژوهشکده سبک زندگی اسلامی انجام می شود؛ از سویی کار تربیت نیروی انسانی و فعالیت های آموزشی را نیز در قالب رشته و مرکز تخصصی سبک زندگی اسلامی برنامه ریزی کرده ایم.

در بخش آموزش، افزون بر ایجاد نظام آموزشی و دوره های رسمی، طراحی آموزش های مختلف از قبیل دوره های حضوری، نیمه حضوری، مجازی، پودمانی، میان مدت و کوتاه مدت، تربیت مربی و نیز برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی در سطوح مختلف و برای اقشار مختلف در دستور کار قرار دارد و طرح های فرهنگی هم در قالب مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برنامه ریزی و اجرا خواهد شد.

رسا ـ در رابطه با روند صدور مجوز و پیگیری هایی که در این زمینه انجام شد و نیز نحوه همکاری و اهتمام دستگاه مدیریتی حوزه و زمان رسمی آغاز به کار مرکز تخصصی توضیح بفرمایید.

درخواست تأسیس این رشته از یک سال پیش در سال 94 به مرکز مدیریت حوزه های علمیه ارائه شد و پیگیری های مختلف اداری و کارشناسی از سوی مؤسسه آل یاسین صورت گرفت، با اهتمام ویژه مدیریت جدید حوزه های علمیه آیت الله اعرافی نسبت به موضوعات کاربردی و راهبردی، این روند شتاب بیشتری گرفت و خوشبختانه در سه ماه اخیر در جلسات مختلف شورای گسترش حوزه و معاونت آموزش مورد بحث و بررسی قرار گفت و به نتیجه رسید.

پس از صدور موافقت اصولی با ایجاد مرکز و رشته تخصصی، اکنون در حال انجام مقدمات تأسیس مرکز نظیر طراحی ساختار، تدوین آیین نامه ها و اسناد اداری و سایر کارهای لازم هستیم و امیدواریم در نیمه دوم سال 96 این مرکز رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز کند.

رسا ـ با تشکر از شما بابت فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

/907/گ404/ج

گفت و گو از: محمدباقر محجوب

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۱۲ - ۱۰:۳۱
بخش نخست/ حجت‌الاسلام والمسلمین غرویان:
رئیس جمهور باید فیلسوف باشد
حجت‌الاسلام والمسلمین غرویان لازمه به دست گرفتن پست ریاست جمهوری را فیلسوف بودن و داشتن حکمت دانست و گفت: ریاست جمهوری هم شأنی از شئون کلان سیاسی جامعه و دومین مقام بعد از رهبر معظم انقلاب و ولی فقیه ...
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۲:۱۴
حجت الاسلام والمسلمین شبستری:
حضور روحانیان در اعتکاف دین را برای جوانان روشن تر می کند
نماینده خبرگان رهبری گفت: روحانیان می‌توانند از فرصت اعتکاف استفاده کرده و با برنامه‌ریزی مناسب، دین را برای مردم و به ویژه جوانان روشن‌تر و قابل لمس‌تر کرده وحقایق دین را آنگونه که هست بازگو کنند.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۳:۲۳
روحانیان، ستون خیمه های معرفتی طرح آرامش بهاری
از آنجایی که خیمه های معرفت و برنامه های اجرایی در قالب آن بیشترین حجم کار در اجرای طرح آرامش بهاری را دارد می توان گفت روحانیان به عنوان ستون خیمه های معرفتی نقش مؤثری در اجرا و بازخورد مثبت برنامه ...
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۳:۰۸
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان مطرح کرد؛
اعتکاف، اردوی بزرگ معنوی و فرصتی برای خودسازی
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان اعتکاف را اردوی بزرگ معنوی و فرصتی مناسب برای خودسازی و تقویت معنویت به ویژه بین نسل جوان دانست و گفت: این آیین معنوی آثار فردی، اجتماعی و فرهنگی فراوانی به همراه دارد و ب...
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۱۴:۱۲
مولوی عبداللهی در گفت و گو با رسا مطرح کرد؛
از رفتار اشتباه آل سعود تا محبت اهل بیت نزد اهل سنت
مردم شرق کشور با ترکیبی از اهل سنت و شیعه سالیان درازی است که با همدلی و برادری در کنار هم زندگی می کنند و تمام تلاش دشمنان برای نابودی وحدت در این دیار بیهوده مانده است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۱:۵۱
قديري ابيانه:
استفاده از کالای خارجی تحریم کردن جامعه و تقویت دشمن است
قديري ابيانه گفت: تنبلي براي اقتصاد كشور بسيار مضر است متاسفانه نه دولت و نه ملت به اقتصاد مقاومتي عمل نكردند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۲:۰۵
با صدور موافقت اصولی از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه:
مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین راه اندازی می شود
حجت الاسلام فعالی از تأسیس مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: موافقت اصولی این مرکز از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه صادر شده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۲:۵۵
آیت الله سلیمانی در گفت‌‌وگو با رسا:
انقلاب اسلامی به جهانیان شهامت بیان داد/ 22 بهمن جزء اعتقادات سیاسی ما است
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: داشتن احساس قدرت و پشتوانه در لوای مذهب جزء دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۵:۱۶
حجت الاسلام مازنی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
آسیب ها و آفات جدی پیش روی پژوهش های روحانیت
مدیر گروه نیاز سنجی پژوهش حوزه های علمیه با اشاره به مهم ترین آسیب های پیش روی تحقیقات و پژوهش های حوزوی، سرقت ادبی را یک نگرانی جدی دانست که پژوهش و نوآوری را به چالش می کشد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۷:۰۳
در گفت‌وگو با معاون تهذیب حوزه علمیه اصفهان مطرح شد؛
راهکارها و مسیر حوزه‌های علمیه برای انقلابی ماندن/ باید مسائل سیاسی در ساختار حوزه‌ها لحاظ شود
حجت الاسلام مؤمنی لحاظ مسائل سیاسی در ساختار حوزه‌ها را مهمترین راهکار برای انقلابی ماندن دانست و گفت: اگر سطح بینش سیاسی و اجتماعی روحانیان در بالاترین سطح جامعه نباشد نمی‌توانند رهبری سیاسی مردم در ...
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۲۰:۱۱
تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛
پیروزی دونالد ترامپ محصول تفکر نژادپرستی سفید پوستان است/ برچیده شدن بساط اردوغان با کودتای جدید
انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا نتیجه احساس حقارت سفیدپوستان و پایین آمدن جایگاه و هیمنه این کشور در عرصه جهانی است و در حقیقت با چنین انتخابی فشارهای بیشتری بر سیاه پوستان و رنگین پوستان...
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۰:۳۶
حجت‌الاسلام طالبی:
جمهوری اسلامی کامل‌ترین شکل مردم سالاری است/ دولت مسئول‌ترین نهاد برای گرفتن حقوق اجتماعی افراد
مدیرگروه رشته حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه شرایط و قوانین ما با اسلام سازگار است گفت: جمهوری اسلامی یکی از اشکال بسیار مهم حکومت مردم سالاری است و به عنوان یکی از پیشرفته ترین نظام ه...
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۲۰:۵۴
در گفت‌وگو با کارشناس حوزه دین و تاریخ اسلام مطرح شد؛
ضرورت استفاده از ظرفیت‌‌های فرهنگی و علمی در حل مسائل استراتژیک نظام
عبدی پور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل مسائل استراتژیک و مهم، کمتر از ظرفیت‌های فرهنگی و علمی خود بهره گرفته و این رویه نیازمند اصلاح است، گفت: امروزه دیپلماسی عمومی و فعالیت‌های فرهنگ...
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۶:۴۹
در گفت‌وگو با پژوهشگر حوزوی مطرح شد؛
نداشتن برنامه‌ علمی برای مقابله با ترویج معنویت سکولار در کشور
مشکل کشور ما این است که دانش و نظام پزشکی‌مان یک نظام سکولار و غیر دینی است به همین دلیل هم تعریف معنویت دینی در آن با دشواری رو‌به‌رو شده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۲۰:۲۴
بخش اول/پای صحبت‌های پژوهشگر نخبه حوزوی مطرح شد؛
از رد استادی در دانشگاه منچستر تا طراحی دانش «فلسفه حق»
حجت‌الاسلام‌‌ طالبی در سال 1384 از پایان‌نامه‌اش در دانشکده حقوق منچستر با عنوان بررسي قانون طبيعي از نگاه فلسفه اسلامي دفاع و مورد تشویق ویژه اساتید این دانشگاه قرار گرفته است. او همچنین تقاضای عض...
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۱۹:۳۳
به مناسبت سالروز قیام توابین بررسی شد؛
مروری بر اقدامات توابین و تطبیق آن با جریان‌‌های حاضر/ قیام نابه‌هنگام و بی‌ثمر مهمترین شاخصه توابین
نماینده سابق رهبر معظم انقلاب اسلامی در کشورهای خلیج فارس با تبیین برخی اقدامات توابین و تطبیق آن با جریان‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران، گفت: برخی همانند توابین، اقدامات به موقع انجام نمی‌‌دهند و پس از پ...
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۲۰:۰۵
تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد:
ترور شخصیت‌‌ها راهکار جدید برای ضربه زدن به محور مقاومت
گروه تروریستی داعش از آغاز تشکیل تا به امروز و با پشتیبانی حامیان خود جنایت‌های متعددی را علیه مسلمانان در خاورمیانه انجام داده است اما پس از رویارویی با محور مقاومت و تحمل شکست‌های فراوان اکنون نفس‌ه...
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۹:۴۹
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذوعلم مطرح شد؛
تضاد فکری حوزه و دانشگاه مانع وحدت جامعه است/ حوزویان ورود به عرصه آموزش‌وپرورش را جدی بگیرند
مدیر پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه در دو دهه اخیر تقریباً هیچ و حتی پاین‌تر از هیچ بوده است گفت: اگر قرار باشد جامعه به وحدت برسد این وحدت در گرو وحدت تفکر و اند...
۱۳۹۵/۹/۲۸ - ۲۰:۰۵
حجت الاسلام دانشمند در گفت‌وگو با رسا:
تفرقه اره‌ای است برای تکه تکه کردن جهان اسلام/ آزادی حلب میوه درخت اتحاد مسلمانان است
حجت الاسلام دانشمند با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان به منظور فروپاشی کشورهای اسلامی گفت: در حقیقت آزاد شدن حلب میوه درخت وحدت است؛ علما می‌خواهند با وحدت شمشیری بسازند برای ناب...
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۲۰:۳۵
حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم در گفت‌وگو با رسا:
امروز ما به یک نقطه عطف در دانش کلام نیاز داریم/ باید روی کاربردی کردن کلام در جامعه کار شود
به نظر من هیچ حوزوی واقعی، مسلمان و حتی انسانی نمی‏‌تواند از فلسفه و کلام گریزان باشد. داشتن تفکر فلسفی جزو فطرت انسانی است.