دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ Monday, February 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۱۰:۰۱
شناسه خبر: ۴۷۸۱۱۳
 
حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی:
نظام حاکم در ایران قابلیت جهانی شدن دارد
مدیر گروه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نظام مردم سالاری دینی قابلیت جهانی شدن دارد و باید این نظام را به گونه ای تدوین و بازخوانی کنیم که امکان گسترش و نشر آن در سراسر جهان وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین سید سجاد ایزدهی در سومین همایش ملی از سلسله همایش های فقه حکومتی با موضوع «نقش مردم در نظام اسلامی» به دموکراسی غربی اشاره کرد و اظهار داشت: منشأ دغدغه اصلی مردم سالاری، نظام غرب است و این اصل در همان فضا شکل گرفت و رشد کرد و امروز به شکل دموکراسی گسترش پیدا کرده است.

مدیر گروه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ابراز داشت: این که مسأله دموکراسی غربی مسأله اسلام هم باشد یا خیر به تاریخ پیدایش اسلام باز می گردد، چرا که پیامبر اکرم(ص) حکومتی تشکیل دادند که اصلا استبداد و بی قانونی در آن وجود نداشت؛ اما پس از رحلت ایشان و غصب نظام نبوی، حکومت سلطنتی ایجاد شد و اصول اسلامی را با چالش رو به رو کرد.

عضو هیأت علمی گروه فقه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی افزود: حال با این وضعیت آیا اسلام در جهان امروزی باید به دموکراسی غربی روی بیاورد یا این که به اصول اسلامی و حکومت نبوی رجوع کند؟

پژوهشگر و استاد حوزه علمیه به تشریح رویکردهای نظام اسلامی پرداخت و گفت: سه رویکرد در نظام اسلامی ایجاد شده است که یک رویکرد در افکار اهل سنت و دو رویکرد در تشیع وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اهل سنت مدل دموکراسی امروزی را انتخاب کردند و بر اساس برخی مبانی و مؤلفه های دینی، نظامی را تشکیل دادند که البته از بسیاری از اصول اسلامی عدول کرده‌اند؛ عدول از اصول به این دلیل بود که در تزاحم میان کارآمدی و مشروعیت، کارآمدی را برگزیدند.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی افزود: درنظام شیعی دو رویکرد نظام مشروطه و نظام مردم سالاری دینی مطرح شده است؛ درباره نظام مشروطه بحث های مختلفی وجود دارد که مرحوم نائینی این نظام را نظام مطلوب نمی داند و احکام این نظام را از احکام ثانویه قلمداد می کند.

وی احیا کننده نظام مردم سالاری دینی را امام خمینی(ره) عنوان کرد و ابراز داشت: برگزاری انتخابات، تشکیل پارلمان و دیگر ارگان های نظام مردم سالاری دینی، بر اساس اصول اسلامی انجام شد؛ رجوع به سیره اولیه پیامبر اکرم(ص) مهمترین اصل امام راحل در ایجاد نظام مردم سالاری دینی است.

مدیر گروه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان داشت: در گذشته ولایت فقیه در صدر حکومت قرار داشت که تمامی امور مملکت به دست وی انجام می شد؛ اما نظامی که امام خمینی(ره) ایجاد کرد، تلفیقی از مردم سالاری دینی و ولایت فقیه بود؛ نظام مردم سالاری دینی برگرفته از الگوی غربی نیست بلکه برگرفته از آیات، روایات و سیره اهل بیت(ع) است.

وی در پایان تأکید کرد: مردم سالاری دینی به معنای دینی بودن مردم نیست و در واقع جمهوریت در مقابل اسلامیت قرار نمی گیرد؛ جمهوریت و اسلامیت دو روی یک سکه هستند که هر دو، یک اصل واحد هستند؛ نظام مردم سالاری دینی قابلیت جهانی شدن دارد و باید این نظام را به گونه ای تدوین و بازخوانی کنیم که امکان گسترش و نشر آن در سراسر جهان وجود داشته باشد./840/202/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۲۸
رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا به دنبال تخریب منطقه است
توجیه رسمی آمریکا برای حمله مارس 2003 به عراق، خلع سلاح دیکتاتور نامتعادل عراق بود، حدس زده می‌شد که طی دو دهه، صدام زرادخانه‌ای از سلاح های کشتار جمعی WMD و نیز برنامه‌ای برای توسعه سلاح‌های میکروبی ...
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۸:۳۶
تبیین اوضاع شیعیان جهان و نقش قدرت آنها در منطقه غرب آسیا
ملاکهای تشخیص اسلام آمریکایی چه چیزهایی است، ما از کجا بفهمیم این اسلام، اسلام حقیقی و اسلام ناب است. برای اینکه بفهمیم اسلام ناب محمدی چیست و اسلام آمریکایی چیست یک‌سری ملاک‌هایی دارد که باید بدانیم...
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۱:۰۰
وزیر سابق نفت:
جبهه مردمی چتری برای نیروهای انقلابی است
قاسمی به دلایل شکل گیری جبهه مردمی انقلاب اسلامی در کشور اشاره کرد و گفت: امروز این جبهه به عنوان چتری برای تفکر اصولگرایی و انقلابی گری است.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۰:۵۰
صفار هرندی:
مدعیان آزادی‌خواهی از پاسخگویی به مردم هراس دارند
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشار به مصوبه جدید اصلاح طلبان مبنی بر 6 ماه تا دوسال زندان برای افرادی که در بین سخنرانی فردی سؤال بپرسند، گفت: مدعیان آزادی‌خواهی ترس ناتوانی پاسخگویی به مردم را د...
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۰:۴۰
دبیر مجمع تشخیص مصلحت:
انقلابی بودن شرط پیشرفت کشور است
محسن رضایی گفت: ما به نقطه ای رسیده‌ایم که بدون انقلابی‌گری نمی توانیم از این نقطه عبور کنیم.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۲۱:۳۱
معرفی کتاب «مشت آهنین» اثر لنی برنر
کتاب مشت آهنین(سرگذشت ولادیمیر ژابوتینسکی، مناخیم بگین و اسحاق شامیر) نوشته لنی برنر، نویسنده کتاب «صهیونیسم در عصر دیکتاتورها» است. این کتاب افشاگر نکاتی در تاریخ صهیونیسم است که تا به حال نظیرش چنی...
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۲۱:۲۹
نگاهی بر دیدگاه مقام معظم رهبری بر مساله فلسطین و اسرائیل؛
حمایت رژیم‌صهیونیستی از فتنه‌های جهان
مهمترین انگیزه دشمنی با ایران اسلامی از دوران حیات امام راحل قدس سره تا کنون، آن است که در این کشور، همه سیاست‌ها با معیارهای اسلامی محک زده شده و انتخاب یا مردود می‌شود. همه موضع‌گیری‌های سیاسی بر اس...
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۲۱:۲۰
بررسی آخرین وضعیت انتفاضه سوم فلسطین
انتفاضه سوم به خاطر شرایط امت عربی نمی‌تواند مثل انتفاضه سال 2000 میلادی باشد، یکی از دلایل این است که مخالفان زیادی مثل تشکیلات خودگردان فلسطین دارد،
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۲۱:۱۶
مفتی قدس:
رابطه داعش، صهیونیسم و آمریکا با انتفاضه چیست؟
شیخ محمد حسین، گفت:«من ایمان دارم داعش ابزاری صهیونیستی است و پشت پرده اقدامات آن هستند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۲۱:۱۱
۱۴۶ تشکل دانشجویی کشور در نامه ای خطاب به آقای روحانی:
جلسه هیأت دولت در اهواز تشکیل شود
۱۴۶ تشکل دانشجویی کشور در نامه ای خطاب به آقای روحانی تشکیل یکی از جلسات هیأت دولت در اهواز را برای رسیدگی به خواسته های مردم خوزستان خواستار شدند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۸:۴۴
مشروعیت‌ بخشی به رژیم صهیونیستی تلاش ناکارآمد در کمپ دیوید
قدیری ابیانه:فلسطین یک کشور اسلامی است و اسلامی خواهد ماند و این مدت اشغال نمی‌تواند حقانیت برای رژیم صهیونیستی به دنبال بیاورد. مدت زیادی طول نخواهد کشید که ما اضمحلال این رژیم را خواهیم دید.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۵۵
وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم:
بهای لازم به نیروهای متعهد داده نمی شود
وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم گفت: نیروهای متعهد می توانند به کشور خدمات لازم بدهند اما الان بهای لازم به آنها داده نمی شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۴۲
وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم:
تعامل با دنیا مشکلات اقتصادی را حل نکرد
وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم گفت: تعامل با دنیا مشکلات اقتصادی ما را حل نکرد، نباید برخورد ما در مقابل زورگویان از موضع ضعف باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۰۵:۳۱
تجلیل نماینده طلاب همدان از تفریظ رهبر انقلاب
حجت الاسلام رضوی مهر گفت: به عنوان نماینده طلاب همدان بر دستان شما بوسه زده و از شما می خواهیم قلمی را که با آن این تفریظ را نوشته اید به موزه دفاع مقدس همدان اهدا کنید.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۰۰:۴۷
دادستان کل کشور:
مرخصی مهدی هاشمی مطابق با ضوابط قانونی بود
دادستان کل کشور گفت: مرخصی مهدی هاشمی برای حضور در آیین در گذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اقدامی مطابق با ضوابط قانونی از سوی دادستان تهران بود.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۲۳:۲۷
رییس اتاق تعاون ایران:
80 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت قرار دارد
عبداللهی گفت: بیش از 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت قرار دارد که یکی از موانع اصلی رشد بخش خصوصی و تعاون است.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۲۲:۵۳
رییس اتاق بازرگانی ایران:
تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو اصلاح الگوی مصرف است
شافعی تأکید کرد که در اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف به عنوان یک محور اساسی باید مورد توجه قرار گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۰۹:۲۳
معرفی‌کتاب استراتژی پیرامونی‌ اسرائیل؛
جولان یهودیان صهیونی در بین‌النهرین
کتاب «استراتژی پیرامونی اسرائیل» نوشته محمدتقی تقی پور از جمله کتابهای مهم در زمینه صهیونی شناسی است که این کتاب می تواند برای پژوهشگران مورد استفاده و استقبال قرار گیرد.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۰۹:۱۶
انتقاد مردم خراسان جنوبی به سخنان استاندار
در پی سخنان نسنجیده استاندار خراسان جنوبی، مردم بیرجند در نماز جمعه این هفته این شهر نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۲۳:۰۴
استاد حوزه علمیه:
رویکرد عملی ولایت فقیه ریشه تاریخی دارد
حجت الاسلام ابوطالبی، گفت: در تعریف ولایت فقیه آمده است که سرپرستي و زعامت فقيه بر امت اسلامي به نيابت عامه از معصومين (ع)، سرپرستي امور سياسي، اجتماعي (حکومتي) و قضاوت،‌ اجراي حدود، امور اقتصادي، ‌وق...