پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ Thursday, October 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۳۴۲۸
 
استاد حوزه:
امام رضا نیاز به حکومت را اساسی ترین نیاز بشر می دانند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هرج و مرج و اجرای شایسته احکام شریعت وجود حاکم الهی و حکومت اسلامی ضروری است، گفت: امام رضا(ع) نیاز بشر به حکومت را یکی از اساسی ترین نیازها می دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، خانم زنجانی، استاد حوزه علمیه قم امشب در شبستان نجمه خاتون(س) آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انسان نه تنها برای نظم زندگی اجتماعی بلکه برای حسن اجرای قانون نیاز به حکومت داشته و وجود حکومت ضروری است، گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه وجود حاکم فاجر را بر بی حکومتی ترجیح داده و می فرمایند که حاکم فاسق از بی حکومتی بهتر است.

وی افزود: علت این تأکید امام علی(ع) این است که اگر در یک جامعه حاکم و حکومت وجود نداشته باشد هرج و مرج ایجاد می شود؛ زیرا انسان منفعت خواه است و بدون حکومت حاضر نیست به خاطر زیان به منفعت دیگری، منفعت خود را ترک کند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی درباره حکومت اسلامی و وجود اولی الامر به منظور مراقبت از تعالیم الهی و قوانین اسلامی چنین می فرمایندکه « وقتی به مردم امر شد که از حدود تعیین شده فراتر نروند، این امر حیاتی تثیبت نمی شد و قوانین بر پا نمی گردید مگر آن که امینی بر مردم گمارده شود که از تعدی و تجاوزشان بازدارد و نگذارد در منطقه ممنوعه وارد شوند، چرا که اگر این کار تحقق نمی یافت هیچکس به طور طبیعی حاضر نبود لذت و سود خویشتن را به خاطر پرهیز از زیان و فساد دیگران ترک کند؛ بنابراین خداوند بر آنها سرپرستی قرار داد که مانع فسادشان شده و حدود الهی را که همان قوانین کیفری شرع مقدس است در مورد بزهکاران به موقع به اجرا بگذارد».

زنجانی با بیان اینکه این حدیث امام رضا(ع) به خوبی جایگاه حکومت و حاکم اسلامی را مشخص می کند، گفت: علت اینکه امام رضا(ع) می فرمایند که خداوند باید حاکم را تعیین کند این است که بنابر فرموده ایشان اگر حاکم امین نباشد و بر انسان ها گمارده شود خود نیز مانند بزهکاران عمل کرده و به خاطر منفعت خود حاضر خواهد شد به حدود دیگران تجاوز کند در حالی که اولی الامر و حاکم الهی چون از جانب خدا انتخاب شده و امین است به حکومت به دید امانت نگاه کرده و از قدرت خود سو استفاده نمی کند.

وی یادآور شد: حاکم اسلامی چون صفت امین و امانت داری را دارا است از حاکم و اختیاراتش بیشتر از داشته های خود مراقبت کرده و سعی می کند به نحو احسن به وظایف خود عمل کند؛ بنابراین برعکس حاکمان مادی گرا و منفعت طلب سعی می کند که امانتی را که در دست او بوده را در مسیر حق قرار داده و زمینه پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشورها و جهان را فراهم کند همان گونه که امامان معصوم(ع) به عنوان حاکم اسلامی و الهی به این شکل عمل کردند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۷:۲۳
معاون فرهنگی و تربیتی جامعه المصطفی:
راهپیمایی اربعین بشارتی برای نهضت جهانی امام زمان است
حجت الاسلام مداحی با بیان این که باید اربعین را به جریان مهدویت متصل کنیم، گفت: راهپیمایی اربعین بشارتی برای نهضت جهانی امام زمان است.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۷:۱۶
مسؤول کارگروه روایتگری کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین خبرداد؛
اجرای ۲۱۸۶ برنامه روایتگری برای ۲۲۵۰ مخاطب در اربعین سال گذشته
حجت الاسلام نجفی روحانی از اجرای ۲۱۸۶ برنامه روایتگری برای ۲۲۵۰ مخاطب در اربعین سال گذشته خبرداد و گفت: در این طرح ۱۷۰ نفر از راویان آموزش دیده حضور داشتند.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۷:۰۸
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان تشریح کرد؛
رسالت هیأت‌ها در بزرگترین اجتماع شیعیان و آداب زیارت
استاد حوزه و دانشگاه به تشریح رسالت هیأت ها در اربعین حسینی و آداب این زیارت پرداخت و گفت: زیارت اربعین باید با آداب اربعین انجام شود.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۶:۴۸
مسؤول کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین:
راویان و مبلغان اربعین به مسائل داخلی عراق ورود نکنند
حجت الاسلام احمدی با اشاره به حساسیت های سیاسی کشور عراق از مبلغان و راویان و زائران خواست تا در مسائل سیاسی داخلی این کشور ورود نداشته باشند.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۶:۴۲
با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر؛
همایش راویان حماسه عاشورا در اربعین حسینی برگزار شد
همایش راویان حماسه عاشورا در اربعین حسینی با حضور بیش از ۸۰ نفر از مبلغان حوزوی و با سخنرانی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۵:۰۵
حجت‌الاسلام والمسلمین پیروزمند:
حوزه‌ انقلابی نسبت به اقامه‌ اجتماعی و جهانی دین موضع‌گیری فعال دارد
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به موضع‌گیری فعال حوزه‌ انقلابی نسبت به اقامه‌ اجتماعی و جهانی دین، گفت: حوزه‌ انقلابی پیشران جهانی‌سازی، تمدن‌‌سازی اسلامی و اقامه‌ اجتماعی دین است.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۴:۵۵
مدیر گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت:
طلبه باید در تبلیغ شأن و شؤونات را کنار بگذارد
مدیر گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت تبلیغ را صرف داشتن روحیه جهادی بی‌ثمر دانست و گفت: تبلیغ و تحصیل باید به صورت همزمان پیش رود.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۴:۱۷
آیت الله سعیدی:
انفاق باید به فرهنگی عمومی تبدیل شود
امام جمعه قم با تاکید بر این که ترویج خیرات باید به عنوان یک فرهنگ عمومی دنبال شود، گفت: نگاه توحیدی و ولایی باید محور فعالیت های خیرین باشد.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۳:۱۹
استاد جامعه الزهرا:
تبرّی سبب انسجام اجتماعی مسلمانان می‌شود
استاد جامعه الزهرا با بیان این که تبری هماهنگ با فطرت توحیدی است، گفت: تبری سبب انسجام اجتماعی و رسیدن مسلمانان به وحدت و برتری جامعه اسلامی‌ بر جوامع دیگر می‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۱۳:۰۲
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:
خود را برتر از دیگران ندانیم
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه سخنان تبلیغی باید بر اساس آیات قرآن کریم باشد، اظهار داشت: سخن باید به گونه‌ای باشد که عوام بفهمند و خواص بپسندند.
۱۳۹۶/۷/۲۷ - ۰۸:۵۲
مسؤول خدمات زائر آستان مقدس کریمه اهل بیت مطرح کرد؛
ایجاد چهار کارگاه فنی و خدماتی در موکب آستان حضرت معصومه
مسؤول خدمات زائر آستان مقدس کریمه اهل بیت از ایجاد چهار کارگاه کفاشی، خیاطی، کیک‌پزی و تعمیر ویلچر و کالسکه در موکب آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۲۳:۴۳
در دوره آموزشی یاران موعود مطرح شد؛
توصیه های استاد قرائتی به فعالان مهدوی
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی به بیان توصیه هایی به فعالان مهدوی پرداخت و متوسل شدن به حضرت حجت(عج)، دعا و راز و نیاز، کمک گرفتن از دیگران و جذب همکار را از مهم ترین راه های موفقیت در کار برشمرد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۶:۳۰
مدیر گروه فقه و معارف دانشگاه مجازی المصطفی:
نقش اصلی بانوان در ترویج مصرف کالای داخلی
مدیر گروه فقه و معارف دانشگاه مجازی المصطفی(ص) بانوان نقش اصلی در جهت‌دهی به مصرف کالای داخلی دارند تاکید کرد: باید در سنین مدرسه و یا از طریق تبلیغ و فرهنگ‌سازی نگاه بانوان کشور را به مصرف داخلی در ج...
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۶:۲۴
طاهری مطرح کرد؛
جزئیات دومین همایش ملی هیأت های فعال در عرصه اربعین
دبیر همایش ملی هیأت های فعال در عرصه اربعین به تشریح جزئیات این همایش پرداخت و گفت: استفاده از سخنرانان و کارشناسان برجسته کشوری و دیدار با آیت الله هاشمی شاهرودی از مهمترین برنامه های این همایش است.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۱:۵۲
پنجشنبه و جمعه در قم؛
دومین همایش ملی هیأت‌‌های فعال در عرصه اربعین برگزار می‌شود
دومین همایش ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین، پنجشنبه و جمعه، بیست و هفتم و بیست و هشتم مهرماه در قم برگزار خواهد ‌شد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۵:۱۶
یادداشت؛
آیت الله مشکینی؛ استاد اخلاق و اسوه تقوا در عالم سیاست
آیت الله مشکینی را می ­توان اسوه و الگوی بسیار مناسبی برای طلاب جوان و همچنین مسؤولان عالی رتبه کشوری در زمینه امور سیاسی معرفی کرد. ایشان هیچ چیز برای خود نیندوخت و همواره خود را بدهکار انقلاب می ­دا...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۵۶
استاد قرائتی تمام شدنی نیست
ویدئوی برخورد آقای قرائتی با آقای حسین نمازی معروف به آقای دوربینی در فضای مجازی انعکاس گسترده‌ای داشته است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۳۲
حدیث اخلاقی بزرگان(۷۳)
پافشاری در خواهش هیبت آدمی را از بین می برد
پافشاری در خواهش از بین برنده هیبت آمی است و چه بسا گرفتاری ها نوعی تنبیه خداوند باشند و برای چیدن میوه های نارس شتاب نکن.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۸:۰۷
آیت الله میرباقری:
حزن الهی معبر سلوک انسان است
نماینده مردم البرز در خبرگان تأکید کرد: حزن های الهی انسان را می سازد تا بتواند سلوک داشته باشد، این حزن مانع نبوده بلکه انسان را به مقصد می رساند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۲۴
مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی مطرح کرد؛
هر مبلغ اربعین یک رسانه آتش به اختیار
حجت الاسلام مرادی دولت آبادی ایام اربعین را بزرگترین فرصت تبلیغ اسلام ناب محمدی دانست و از تشویق بهترین آثار ارسالی مبلغان درباره جلوه‌های ویژه اربعین خبر داد.