دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ Monday, June 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۳۴۲۸
 
استاد حوزه:
امام رضا نیاز به حکومت را اساسی ترین نیاز بشر می دانند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هرج و مرج و اجرای شایسته احکام شریعت وجود حاکم الهی و حکومت اسلامی ضروری است، گفت: امام رضا(ع) نیاز بشر به حکومت را یکی از اساسی ترین نیازها می دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، خانم زنجانی، استاد حوزه علمیه قم امشب در شبستان نجمه خاتون(س) آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انسان نه تنها برای نظم زندگی اجتماعی بلکه برای حسن اجرای قانون نیاز به حکومت داشته و وجود حکومت ضروری است، گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه وجود حاکم فاجر را بر بی حکومتی ترجیح داده و می فرمایند که حاکم فاسق از بی حکومتی بهتر است.

وی افزود: علت این تأکید امام علی(ع) این است که اگر در یک جامعه حاکم و حکومت وجود نداشته باشد هرج و مرج ایجاد می شود؛ زیرا انسان منفعت خواه است و بدون حکومت حاضر نیست به خاطر زیان به منفعت دیگری، منفعت خود را ترک کند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی درباره حکومت اسلامی و وجود اولی الامر به منظور مراقبت از تعالیم الهی و قوانین اسلامی چنین می فرمایندکه « وقتی به مردم امر شد که از حدود تعیین شده فراتر نروند، این امر حیاتی تثیبت نمی شد و قوانین بر پا نمی گردید مگر آن که امینی بر مردم گمارده شود که از تعدی و تجاوزشان بازدارد و نگذارد در منطقه ممنوعه وارد شوند، چرا که اگر این کار تحقق نمی یافت هیچکس به طور طبیعی حاضر نبود لذت و سود خویشتن را به خاطر پرهیز از زیان و فساد دیگران ترک کند؛ بنابراین خداوند بر آنها سرپرستی قرار داد که مانع فسادشان شده و حدود الهی را که همان قوانین کیفری شرع مقدس است در مورد بزهکاران به موقع به اجرا بگذارد».

زنجانی با بیان اینکه این حدیث امام رضا(ع) به خوبی جایگاه حکومت و حاکم اسلامی را مشخص می کند، گفت: علت اینکه امام رضا(ع) می فرمایند که خداوند باید حاکم را تعیین کند این است که بنابر فرموده ایشان اگر حاکم امین نباشد و بر انسان ها گمارده شود خود نیز مانند بزهکاران عمل کرده و به خاطر منفعت خود حاضر خواهد شد به حدود دیگران تجاوز کند در حالی که اولی الامر و حاکم الهی چون از جانب خدا انتخاب شده و امین است به حکومت به دید امانت نگاه کرده و از قدرت خود سو استفاده نمی کند.

وی یادآور شد: حاکم اسلامی چون صفت امین و امانت داری را دارا است از حاکم و اختیاراتش بیشتر از داشته های خود مراقبت کرده و سعی می کند به نحو احسن به وظایف خود عمل کند؛ بنابراین برعکس حاکمان مادی گرا و منفعت طلب سعی می کند که امانتی را که در دست او بوده را در مسیر حق قرار داده و زمینه پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشورها و جهان را فراهم کند همان گونه که امامان معصوم(ع) به عنوان حاکم اسلامی و الهی به این شکل عمل کردند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۵۳
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌خراسانی:
تقوای به دست آمده از ماه رمضان را حفظ کنیم
استاد درس خارج حوزه از تقوا به عنوان هدف و ثمره اصلی ماه رمضان نام برد و گفت: باید سعی کنیم پاکدامنی حاصل از این ماه مبارک را بویژه در نظام و جامعه اسلامی حفظ کنیم.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۵:۵۶
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی:
رمضان ماه تقویت روحیه بندگی و عشق به خدا برای کل سال است
حجت الاسلام موسوی‌نسب کرمانی با بیان اینکه رمضان ماه تقویت روحیه بندگی، عشق به خدا و تقوا بود بر حفظ برکات این ماه در دیگر ایام سال تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۵:۰۳
حجت الاسلام والمسلمین نظری‌منفرد:
پرداخت فطریه سبب تزکیه روح و بیمه جان می شود
استاد درس اخلاق حوزه با اشاره به ضرورت توجه به نیازمندان در روز عید فطر تأکید کرد که پرداخت فطریه روح و جان انسان را تزکیه و بیمه می کند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۳۱
استاد حوزه علمیه قم:
افراط و تفریط دو دام خطرناک شیطان است
حجت الاسلام فاطمی با بیان این که افراط و تفریط در اسلام نفی شده است، گفت: باید بدانیم که ناامیدی از رحمت خداوند و امیدواری بیش از اندازه به مورد عفو قرار گرفتن، هردو، دام شیطان است و انسان باید مراقب ...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۶:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم مطرح کرد؛
عیب جویی و سخن چینی زمینه ساز سقوط جوامع بشری
نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان در بررسی آثار «جزع و ولع» از منظر قرآن کریم گفت: عیب جویی و سخن چینی زمینه ساز سقوط جوامع بشری از حقیقت انسانیت است.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۴:۰۲
حجت الاسلام والمسلمین وحید پور:
فطریه میهمان شب عید بر عهده میزبان نیست
کارشناس مسائل شرعی به تشریح شرایط نان خور بودن پرداخت و گفت: اگر شب عید فطر بر مؤمن میهانی وارد شد به صرف میهمان بودن فطریه بر عهده میزبان نیست.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۵:۰۲
در ویژه برنامه زکات تبیین شد؛
شاخص تعیین فقیر مشمول دریافت فطریه
کارشناس ویژه برنامه زکات به شاخص تعیین ثروتمند و فقیر در فقه اسلام اشاره کرد و گفت: شرع مقدس اسلام هر مؤمنی را که درامد معین روزمره نداشته باشد را فقیر تعریف می کند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۴۱
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
متقیان همواره رضای الهی را مدنظر قرار می دهند
حجت الاسلام فاطمی گفت: متقیان همه زندگانی خود را از آن خداوند می دانند، برای همین رفتار خود را به گونه ای تنظیم می کنند که بر اساس رضای خداوند باشد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۴۸
حجت‌الاسلام والمسلمین فرحزاد:
نجات از آلودگی‌های دنیا با صبر و تقوا حاصل می شود
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به زندگی پیامبران و اولیای الهی به عنوان اسوه های صبر و تقوا، بر پافشاری در رسیدن به ایمان و معنویت و پرهیز از دنیاگرایی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور تشریح کرد؛
احکام پرداخت فطریه
کارشناس مسائل شرعی در تشریح احکام پرداخت فطریه گفت: زکات فطره می تواند به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به فقیر پرداخت شود.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۴:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور مطرح کرد؛
پرداخت زکات فطره زمینه قبولی اعمال در ماه رمضان
کارشناس مسائل شرعی پرداخت زکات فطریه را زمینه قبولی اعمال در ماه رمضان دانست و گفت: پرداخت ۳ کیلو قوت غالب مواد غذایی به عنوان فطریه بر مکلف لازم است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۹:۳۲
حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی:
زبان منشاء بسیاری از گناهان است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان این که در بعضی از روایت ها بیش از ۳۰۰ گناه برای زبان عنوان شده است، گفت: زبان منشاء بسیاری از گناهان آدمی است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۵:۳۰
استاد سطح عالی حوزه علمیه مطرح کرد؛
تقویت انگیزه درونی طلبه مهمترین راهکار رشد مباحث اخلاقی
حجت الاسلام حسینی آملی تقویت انگیزه درونی طلبه را مهمترین راهکار رشد مباحث اخلاقی در حوزه عنوان و بر حضور اساتید برجسته اخلاق در اینگونه مباحث تأکید کرد.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۴:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین وحید پور:
فقرا مشمول پرداخت زکات فطره نمی شوند
کارشناس مسائل شرعی با بیان اینکه فقرا مشمول پرداخت زکات فطره نمی شوند، گفت: فقیر کسی است که توان تامین مسکن، خوراک، پوشاک و لوازم زندگی را ندارد.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۵:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور تبیین کرد؛
حکم اقامه نماز برای ناتوانان و معلولان خاص
کارشناس مسائل شرعی با اشاره به اینکه در نماز واجب لازم است که نماز ایستاده اقامه شود، به تبیین حکم اقامه نماز برای ناتوانان و معلولان خاص پرداخت.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۲:۰۴
حجت الاسلام فرحزاد:
خودبرتربینی و رضایت از خود نشانه انحراف است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه رضایت از خود بزرگترین گناه محسوب می شود، گفت: فردی که بگوید من هیچ گناهی ندارم و انسان خوبی هستم منحرف شده است.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۰۵:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد؛
تمسک به قرآن و عترت راهبرد دینی مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن
حجت الاسلام فرحزاد با بیان اینکه هجمه فرهنگی در عصر حاضر به عمق خانواده ها نفوذ کرده است، ذکر صلوات و تمسک به قرآن و عترت را راهبرد مقابله با تهاجم فرهنگی عنوان کرد.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۲۲:۴۰
حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم:
تحمل سختی عامل تربیت انسان است
رییس پژوهشگاه فقه نظام با بیان اینکه تحمل سختی عامل تربیت انسان است، گفت: ما نیز باید همچون یاران امام حسین(ع)، در سخت ترین میدان ها نباید امام و پیشوای خود را تنها بگذاریم.
۱۳۹۶/۳/۲۴ - ۱۷:۴۳
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تبیین کرد؛
عواملی که ترس از مرگ را در انسان نابود می کند
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه از پرداخت دیون واجب و حق الناس، نوشتن وصیت نامه و توبه و استغفار همیشگی قبل از خواب به عنوان راهکارهایی نام برد که ترس از مرگ را در وجود انسان نابود می کند.
۱۳۹۶/۳/۲۴ - ۱۵:۰۳
عضو مجمع نمایندگان حوزه:
شب قدر انسان را به رشد فکری و معنوی می رساند
حجت الاسلام علیزاده با اشاره به اهمیت ویژه شب های قدر گفت: شب قدر اردوگاهی است برای تربیت انسان ها و تقویت روحیه معنوی هر مؤمنی که بتواند توشه ای از این شب ها برگیرد.