یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ Sunday, December 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۳۴۲۸
 
استاد حوزه:
امام رضا نیاز به حکومت را اساسی ترین نیاز بشر می دانند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هرج و مرج و اجرای شایسته احکام شریعت وجود حاکم الهی و حکومت اسلامی ضروری است، گفت: امام رضا(ع) نیاز بشر به حکومت را یکی از اساسی ترین نیازها می دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، خانم زنجانی، استاد حوزه علمیه قم امشب در شبستان نجمه خاتون(س) آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انسان نه تنها برای نظم زندگی اجتماعی بلکه برای حسن اجرای قانون نیاز به حکومت داشته و وجود حکومت ضروری است، گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه وجود حاکم فاجر را بر بی حکومتی ترجیح داده و می فرمایند که حاکم فاسق از بی حکومتی بهتر است.

وی افزود: علت این تأکید امام علی(ع) این است که اگر در یک جامعه حاکم و حکومت وجود نداشته باشد هرج و مرج ایجاد می شود؛ زیرا انسان منفعت خواه است و بدون حکومت حاضر نیست به خاطر زیان به منفعت دیگری، منفعت خود را ترک کند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی درباره حکومت اسلامی و وجود اولی الامر به منظور مراقبت از تعالیم الهی و قوانین اسلامی چنین می فرمایندکه « وقتی به مردم امر شد که از حدود تعیین شده فراتر نروند، این امر حیاتی تثیبت نمی شد و قوانین بر پا نمی گردید مگر آن که امینی بر مردم گمارده شود که از تعدی و تجاوزشان بازدارد و نگذارد در منطقه ممنوعه وارد شوند، چرا که اگر این کار تحقق نمی یافت هیچکس به طور طبیعی حاضر نبود لذت و سود خویشتن را به خاطر پرهیز از زیان و فساد دیگران ترک کند؛ بنابراین خداوند بر آنها سرپرستی قرار داد که مانع فسادشان شده و حدود الهی را که همان قوانین کیفری شرع مقدس است در مورد بزهکاران به موقع به اجرا بگذارد».

زنجانی با بیان اینکه این حدیث امام رضا(ع) به خوبی جایگاه حکومت و حاکم اسلامی را مشخص می کند، گفت: علت اینکه امام رضا(ع) می فرمایند که خداوند باید حاکم را تعیین کند این است که بنابر فرموده ایشان اگر حاکم امین نباشد و بر انسان ها گمارده شود خود نیز مانند بزهکاران عمل کرده و به خاطر منفعت خود حاضر خواهد شد به حدود دیگران تجاوز کند در حالی که اولی الامر و حاکم الهی چون از جانب خدا انتخاب شده و امین است به حکومت به دید امانت نگاه کرده و از قدرت خود سو استفاده نمی کند.

وی یادآور شد: حاکم اسلامی چون صفت امین و امانت داری را دارا است از حاکم و اختیاراتش بیشتر از داشته های خود مراقبت کرده و سعی می کند به نحو احسن به وظایف خود عمل کند؛ بنابراین برعکس حاکمان مادی گرا و منفعت طلب سعی می کند که امانتی را که در دست او بوده را در مسیر حق قرار داده و زمینه پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشورها و جهان را فراهم کند همان گونه که امامان معصوم(ع) به عنوان حاکم اسلامی و الهی به این شکل عمل کردند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۹:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین عابدی:
فردی که دنبال نام و نشان باشد عالِم نمی شود
استاد درس خارج حوزه علمیه قم دنیا طلبی را مانع مهمی در رسیدن انسان به کمال دانست و تاکید کرد که فردی که دنبال نام و نشان و جایگاه باشد عالم نخواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۸:۴۹
اعتماد مراجع و علما؛ سرمایه ای ارزشمند برای خبرگزاری رسا
اعتماد مراجع و بزرگان حوزه به خبرگزاری رسا بزرگ ترین سرمایه معنوی برای این رسانه حوزوی به شمار می آید؛ سرمایه ای که به خوبی از سوی عوامل و دست اندرکاران این رسانه قدر دانسته می شود.
۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۶:۵۲
حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان:
مقام شفاعت بالاترین مقام معنوی حضرت معصومه است
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه زیارت با معرفت حضرت معصومه(س) بهشت را بر مؤمنان واجب می کند، گفت: مقام شفاعت بالاترین مقام معنوی حضرت معصومه(س) است.
۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۶:۴۸
حجت الاسلام و المسلمین همتی مطرح کرد؛
پذیرش، کنترل و استقلال سه مؤلفه دینی تربیت فرزندان
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مربی اعم از پدر و مادر و معلمان باید میان شخصیت یک کودک و نوجوان با رفتار او تفاوت قائل شوند، گفت: پذیرش، کنترل و استقلال سه مؤلفه دینی تربیت فرزندان است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۸:۵۲
با حضور ائمه جمعه قم؛
کتابخانه آیت الله مشکینی در مصلای قدس افتتاح شد
کتابخانه تخصصی مرحوم آیت الله مشکینی در حاشیه برگزاری نماز جمعه قم با حضور ‌آیات اعرافی و سعیدی در مصلای قدس افتتاح شد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۱:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
سبک زندگی اسلامی باید در زندگی منتظران امام زمان جاری باشد
کارشناس دینی رسانه ملی با اشاره به یکی از ویژگی های اهل بیت(ع) مبنی بر دلسوزی و خیرخواهی، گفت: اگر مسلمانان و منتظران حضرت حجت(عج) مقداری دلسوز و خیرخواه باشند، تمام مشکلات جامعه حل خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۵۳
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
نسبت به رهایی مؤمن از ظلم و ستم بی‌تفاوت نباشیم
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) از جایگاه ظهور و منجی برای نجات عالم بشریت در ادیان مختلف یاد کرد و گفت: هرگز نباید نسبت به رهایی مؤمن از ظلم و ستم بی‌تفاوت باشیم.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۳۸
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه:
اخلاق درست نشود کارها اصلاح نخواهد شد
آیت‌الله استادی با تأکید بر این که اخلاق در جامعه درست نشود کارها اصلاح نمی شود، گفت: عزاداری و جشن برای اهل بیت(ع) خوب است اما اگر اخلاق اسلامی درست نشود مشکل حل نخواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۹:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خبر داد؛
جمع آوری ۳۰۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته
عضو شورای زکات کشور از جمع ‌آوری ۳۰۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته خبر داد و بر لزوم تبلیغ طلاب و فضلای حوزه برای احیای این واجب فراموش شده تاکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۸:۱۸
رییس مرکز تخصصی نماز تأکید کرد؛
ضرورت ترویج معارف نماز در کنار بیان احکام آن
حجت الاسلام آیتی خواستار اصلاح نگاه مسموم به نماز در جامعه شد و گفت: متأسفانه هر جا گفته می شود می خواهیم آموزشی برای نماز بگذاریم، می گویند مگر نماز چه دارد؟
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۸:۰۸
آیت الله علیدوست:
نماز حقیقی آن است که انسان با آن اتحاد وجودی پیدا کند
طلاب به عنوان متصدیان امور دینی باید متوجه مسئولیت خود در برابر خداوند باشند که چگونه از امکانات و فرصتی که در اختیار دارند، استفاده می کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۱۰
رییس ستاد اقامه نماز قم:
رهنمودهای رهبر انقلاب در زمینه نماز را جامه عمل بپوشانیم
خامه یار با تأکید براینکه باید به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در زمینه نماز جامه عمل پوشانده شود، گفت: ستاد اقامه نماز تمام تلاش خود را می کند تا دغدغه رهبر انقلاب و جامعه دینی در این زمینه را برآورده ...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۶
فعال عرصه بین الملل:
فعالیت های بین المللی در حوزه معطوف به حوزه انقلابی باشد
حجت الاسلام فتحی با اشاره به لزوم گسترده شدن فعالیت های حوزوی بین المللی گفت: فعالیت های بین المللی در حوزه معطوف به حوزه انقلابی باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۴
پیام تسلیت آیت الله سعیدی در پی شهادت خادم کریمه اهل بیت
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و امام جمعه قم در پیامی، شهادت مهدی ایمانی، از خادمان حرم بانوی کرامت را تبریک و تسلیت گفت.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۲
چند خبر کوتاه از آستان مقدس حضرت معصومه
رونمایی از فهرست گنجینه قرآن های چاپی آستان مقدس با حضور وزیر فرهنگ ارشاد، انتصاب هادی محمود نژاد به عنوان معاون اجرایی آستان مقدس و جمع آوری دو میلیون ۹۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های تخصصی قم از مه...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۴۴
حجت الاسلام والمسلمین ربانی:
مرکز خدمات کمیته امداد حوزه نیست
رییس مرکز خدمات با اشاره به لزوم طبقه بندی اساتید، مبلغان و طلاب در ارائه خدمات مالی و معنوی از تمرکز بیشتر این مرکز به ارائه خدمت به مبلغان بین الملل خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۳۹
فعال عرصه تبلیغ بین الملل:
حوزه برای تبلیغ در کشورهای آمریکای لاتین برنامه داشته باشد
حجت الاسلام میرجعفری با انتقاد از این که نهایت زبان برای تبلیغ و فعالیت علمی، انگلیسی است، گفت: حوزه برای تبلیغ در کشورهای آمریکای لاتین نیز برنامه داشته باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۱۰
با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و استاد قرائتی؛
سومین اجلاس استانی نماز در قم برگزار شد
سومین اجلاس استانی نماز در شهر مقدس قم با حضور و سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۲۹
استاد برجسته حوزه علمیه قم:
حوزه‌های علمیه به تربیت مجتهدان جامع‌الشرایط بیشتر اهتمام کنند
آیت‌الله میلانی با بیان این‌که حوزه‌های عملیه نباید به آموزش‌های سطحی علوم دینی بسنده کنند، بر تربیت مجتهدان جامع الشرایط تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۱۹
در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت؛
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت تجلیل شدند
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت و مرکز تخصصی امامت در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت معرفی و تجلیل شدند.