پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ Thursday, August 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۳۴۲۸
 
استاد حوزه:
امام رضا نیاز به حکومت را اساسی ترین نیاز بشر می دانند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هرج و مرج و اجرای شایسته احکام شریعت وجود حاکم الهی و حکومت اسلامی ضروری است، گفت: امام رضا(ع) نیاز بشر به حکومت را یکی از اساسی ترین نیازها می دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، خانم زنجانی، استاد حوزه علمیه قم امشب در شبستان نجمه خاتون(س) آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انسان نه تنها برای نظم زندگی اجتماعی بلکه برای حسن اجرای قانون نیاز به حکومت داشته و وجود حکومت ضروری است، گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه وجود حاکم فاجر را بر بی حکومتی ترجیح داده و می فرمایند که حاکم فاسق از بی حکومتی بهتر است.

وی افزود: علت این تأکید امام علی(ع) این است که اگر در یک جامعه حاکم و حکومت وجود نداشته باشد هرج و مرج ایجاد می شود؛ زیرا انسان منفعت خواه است و بدون حکومت حاضر نیست به خاطر زیان به منفعت دیگری، منفعت خود را ترک کند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی درباره حکومت اسلامی و وجود اولی الامر به منظور مراقبت از تعالیم الهی و قوانین اسلامی چنین می فرمایندکه « وقتی به مردم امر شد که از حدود تعیین شده فراتر نروند، این امر حیاتی تثیبت نمی شد و قوانین بر پا نمی گردید مگر آن که امینی بر مردم گمارده شود که از تعدی و تجاوزشان بازدارد و نگذارد در منطقه ممنوعه وارد شوند، چرا که اگر این کار تحقق نمی یافت هیچکس به طور طبیعی حاضر نبود لذت و سود خویشتن را به خاطر پرهیز از زیان و فساد دیگران ترک کند؛ بنابراین خداوند بر آنها سرپرستی قرار داد که مانع فسادشان شده و حدود الهی را که همان قوانین کیفری شرع مقدس است در مورد بزهکاران به موقع به اجرا بگذارد».

زنجانی با بیان اینکه این حدیث امام رضا(ع) به خوبی جایگاه حکومت و حاکم اسلامی را مشخص می کند، گفت: علت اینکه امام رضا(ع) می فرمایند که خداوند باید حاکم را تعیین کند این است که بنابر فرموده ایشان اگر حاکم امین نباشد و بر انسان ها گمارده شود خود نیز مانند بزهکاران عمل کرده و به خاطر منفعت خود حاضر خواهد شد به حدود دیگران تجاوز کند در حالی که اولی الامر و حاکم الهی چون از جانب خدا انتخاب شده و امین است به حکومت به دید امانت نگاه کرده و از قدرت خود سو استفاده نمی کند.

وی یادآور شد: حاکم اسلامی چون صفت امین و امانت داری را دارا است از حاکم و اختیاراتش بیشتر از داشته های خود مراقبت کرده و سعی می کند به نحو احسن به وظایف خود عمل کند؛ بنابراین برعکس حاکمان مادی گرا و منفعت طلب سعی می کند که امانتی را که در دست او بوده را در مسیر حق قرار داده و زمینه پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشورها و جهان را فراهم کند همان گونه که امامان معصوم(ع) به عنوان حاکم اسلامی و الهی به این شکل عمل کردند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۰۱:۳۹
با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین طائب؛
نخستین نشست مجمع واعظین جهادی در قم برگزار شد
نخستین نشست مجمع واعظین جهادی که متشکل از مبلغان نحبه جهادی است در شهر مقدس قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۴۷
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
وحدت شیعه به برکت امامت امام رضا ممکن شد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که دوران امام رضا(ع) دوران شکوفایی جامعه شیعی است، گفت: وحدت شیعه به برکت امامت امام رضا(ع) ممکن شد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۴۸
حکم شرعی نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب
استاد حوزه علمیه قم گفت: نشستن و خوردن از سفره یا میزی که بر آن شراب وجود دارد، حرام است و حتی خوردن چیزهای حلال از این سفره جایز نیست.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۳۷
تفکر موجب خضوع و خشوع قلب در نماز می شود
استاد حوزه علمیه قم گفت: در قرآن کریم بیش از ۳۰۰ آیه در خصوص اهمیت تفکر بیان شده است و باید دقت کرد که تفکر موجب خضوع و خشوع در نماز می شود.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین محمدی:
اختلاف تدبیر و اقتدار یک امت و نظام را از بین می برد
استاد حوزه علمیه قم گفت: اختلاف تدبیر و اقتدار یک امت و نظام را از بین می برد و حضرت رسول(ص) در این زمینه می فرمایند« هيچ امتى بعد از پيامبر خود اختلاف نكردند مگر اين كه اهل باطل بر اهل حق در ميان آن...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۳:۳۷
آسیب های فراوانی فرزندان طلاق را تهدید می کند
کارشناس رسانه ملی با بیان این که پدر و مادر تا جایی که می توانند باید از طلاق گرفتن پرهیز کنند تاکید کرد که آسیب های زیادی فرزندان طلاق را تهدید می کند
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین راشد يزدي:
سفر حج بهترين سفر براي تغيير سبك زندگي است
حجت الاسلام و المسلمين راشد يزدي سفر حج را بهترين سفر براي اصلاح رفتار و كردار انسانها و تغيير سبك زندگي به شيوه نبي مكرم اسلام دانست و از زايران كشورمان خواست فرصت اين سفر را مغتنم بشمارند و براي اصل...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۱۷
حجت‌الاسلام نجفي روحاني:
زيارت عاشورا، قانون اساسي سبك زندگي اسلامي است
مسؤول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كشور عراق گفت: بخش هایی از زیارت عاشورا قانون اساسي سبك زندگي اسلامي است؛ چون سبك زندگي ما را بر سبك زندگي اهل‌بيت(ع) تطبيق مي‌دهد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۵۱
استاد حوزه:
دستگیری از مؤمنان مصداق عمل صالح است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که کوشش در عبادت و عمل صالح انسان را عاقبت به خیر می کند، گفت: دستگیری از مؤمنان یکی از مصداق عمل صالح است.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۴۳
کارشناس خانواده:
بازی های نمادین موجب رشد همه جانبه کودک می شود
کارشناس و مشاور خانواده گفت: بازی های نمادین اوج بازی های کودکانه است و والدین نباید مانع این قبیل بازی های کودکان شوند.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۲۵
کارشناس خانواده مطرح کرد؛
پیامدهای تنبیه بدنی در شکل گیری رفتار و شخصیت کودکان
استاد حوزه علمیه قم با تشریح پیامدهای تنبیه بدنی کودک، گفت: تنبیه بدنی موجب دروغ گویی، پنهان کاری، بزهکاری، مشکلات جنسی و انتقام جویی کودکان می شود.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۹:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین محمدی:
زیارت جامعه کبیره منشور امام شناسی است
استاد حوزه علمیه قم زیارت جامعه کبیره را منشور امام شناسی دانست و مراتب معرفت به امام را تشریح کرد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۴:۵۵
معرفی سامانه اینترنتی مؤسسه فرهنگی هنری آشیانه پرتو مهر نبوی
مؤسسه فرهنگی هنری آشیانه پرتو مهر نبوی، جهت ترویج فرهنگ فرزند پذیری و بیان راه های شرعی محرمیت و بیان و پاسخ گویی به مسائل فقهی حقوقی مرتبط با آن در سال ۱۳۹۵ تاسیس شده است.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۲:۴۵
مسؤول تشکل‌های دینی تبلیغات اسلامی قم:
هیأت های افاغنه از جمله منظم ترین و فعال ترین تشکل های مذهبی هستند
حجت الاسلام حیدری با بیان ای نکه هیأت های افاغنه از جمله منظم ترین و فعال ترین تشکل های مذهبی هستند، از لزوم ثبت هیأت ها برای بهره مندی از مزایای این طرح خبرداد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۲:۳۹
آیت الله سعیدی:
خبرنگاران درست و به موقع عمل کنند جلوی شایعات گرفته خواهد شد
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که خبرنگاران در انتشار خبر باید براساس موازین اسلامی و قرآنی حرکت کنند، گفت: خبرنگاران پاسخگوی مهم ترین نیاز بشر یعنی نیاز به دانستن هستند.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۲:۲۵
حدیث اخلاقی بزرگان(۶۳)
دروغ و خیانت در طبیعت مؤمن جایی ندارد
این دو عمل( دروغ و خیانت) اساس زندگی انسان را متزلزل می کند، چرا که تشکیل جامعه انسانی بر اساس اعتماد است که اگر نباشد، جامعه وجود ندارد و دروغ، این سرمایه را از بین می برد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۲:۱۳
آیین خطبه خوانی حرم حضرت معصومه با حضور خبرنگاران برگزار شد
آیین خطبه خوانی حرم حضرت معصومه(س) صبح امروز به منظور پاسداشت مقام خبرنگاران با حضور اصحاب رسانه استان قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۰۰:۰۳
مدیر پایگاه اطلاع رسانی بلاغ خبر داد؛
استقبال کاربران از فیلم های کارگاه های آموزشی فضای مجازی پاک
حجت الاسلام کریم زاد با اشاره به برگزاری موفق سومین همایش فضای مجازی پاک در سال ۹۵ از استقبال کاربران شبکه ویدیویی آپارات نسبت به فیلم های کارگاه های این همایش خبر داد.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۲۰:۰۵
معیار تشخیص پرندگان حلال گوشت و حرام گوشت
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که شنیده می شود در بعضی از مناطق مردم گوشت جیرجیرک و جوجه تیغی را مصرف می کنند، گفت: خوردن جوجه تیغی و جیرجیرک حرام است.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۹:۵۷
عظمت امیر المؤمنین در نگاه اهل سنت
استاد حوزه علمیه قم گفت: فضایل امام علی(ع) نه تنها در منابع شیعه بلکه در منابع اهل سنت نیز برجسته است.