سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ Tuesday, April 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۰۵
شناسه خبر: ۴۷۳۴۲۸
 
استاد حوزه:
امام رضا نیاز به حکومت را اساسی ترین نیاز بشر می دانند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هرج و مرج و اجرای شایسته احکام شریعت وجود حاکم الهی و حکومت اسلامی ضروری است، گفت: امام رضا(ع) نیاز بشر به حکومت را یکی از اساسی ترین نیازها می دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، خانم زنجانی، استاد حوزه علمیه قم امشب در شبستان نجمه خاتون(س) آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انسان نه تنها برای نظم زندگی اجتماعی بلکه برای حسن اجرای قانون نیاز به حکومت داشته و وجود حکومت ضروری است، گفت: امام علی(ع) در نهج البلاغه وجود حاکم فاجر را بر بی حکومتی ترجیح داده و می فرمایند که حاکم فاسق از بی حکومتی بهتر است.

وی افزود: علت این تأکید امام علی(ع) این است که اگر در یک جامعه حاکم و حکومت وجود نداشته باشد هرج و مرج ایجاد می شود؛ زیرا انسان منفعت خواه است و بدون حکومت حاضر نیست به خاطر زیان به منفعت دیگری، منفعت خود را ترک کند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی درباره حکومت اسلامی و وجود اولی الامر به منظور مراقبت از تعالیم الهی و قوانین اسلامی چنین می فرمایندکه « وقتی به مردم امر شد که از حدود تعیین شده فراتر نروند، این امر حیاتی تثیبت نمی شد و قوانین بر پا نمی گردید مگر آن که امینی بر مردم گمارده شود که از تعدی و تجاوزشان بازدارد و نگذارد در منطقه ممنوعه وارد شوند، چرا که اگر این کار تحقق نمی یافت هیچکس به طور طبیعی حاضر نبود لذت و سود خویشتن را به خاطر پرهیز از زیان و فساد دیگران ترک کند؛ بنابراین خداوند بر آنها سرپرستی قرار داد که مانع فسادشان شده و حدود الهی را که همان قوانین کیفری شرع مقدس است در مورد بزهکاران به موقع به اجرا بگذارد».

زنجانی با بیان اینکه این حدیث امام رضا(ع) به خوبی جایگاه حکومت و حاکم اسلامی را مشخص می کند، گفت: علت اینکه امام رضا(ع) می فرمایند که خداوند باید حاکم را تعیین کند این است که بنابر فرموده ایشان اگر حاکم امین نباشد و بر انسان ها گمارده شود خود نیز مانند بزهکاران عمل کرده و به خاطر منفعت خود حاضر خواهد شد به حدود دیگران تجاوز کند در حالی که اولی الامر و حاکم الهی چون از جانب خدا انتخاب شده و امین است به حکومت به دید امانت نگاه کرده و از قدرت خود سو استفاده نمی کند.

وی یادآور شد: حاکم اسلامی چون صفت امین و امانت داری را دارا است از حاکم و اختیاراتش بیشتر از داشته های خود مراقبت کرده و سعی می کند به نحو احسن به وظایف خود عمل کند؛ بنابراین برعکس حاکمان مادی گرا و منفعت طلب سعی می کند که امانتی را که در دست او بوده را در مسیر حق قرار داده و زمینه پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشورها و جهان را فراهم کند همان گونه که امامان معصوم(ع) به عنوان حاکم اسلامی و الهی به این شکل عمل کردند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
مبعث عید استجابت دعا و غفران گناهان است
استاد حوزه با بیان اینکه عید مبعث، عید استجابت دعا و غفران گناهان است، گفت: دعا برکات زیادی در زندگی انسان دارد و از آن جایی که خداوند بهترین مدبر است واگذار کردن امور به حکمت و عدالت الهی بهترین نتیج...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۳:۵۵
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی:
صرف ایجاد معاونت تهذیب برای تحول اخلاقی کافی نیست
حجت الاسلام جواد حبیبی لزوم توجه به تهذیب در بحث تحول در حوزه علمیه را جدی دانست و تصریح کرد: صرف ایجاد معاونت تهذیب کافی نیست.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۲:۵۰
امام کاظم نهضت علمی امام صادق را کامل کردند
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که مهم ترین خصلت اخلاقی امام کاظم(ع) که به آن شهرت دارند، کظم غیظ و مدارا با مخالفان است،گفت: مدارا و صبوری در مقابل مخالفان مهم ترین بخش سیره اخلاقی اجتماعی این...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۹:۵۱
جشن مبعث رسول مهرباني ها در راديو معارف
ویژه برنامه زنده«ماه مجلس» همزمان با مبعث نبی اكرم (ص) از وظایف مسلمین نسبت به آن حضرت می گوید.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۱:۱۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۱)
عزت نفس خود را محترم بشماریم
شكى نيست كه امروز درآمد يك طلبه وافى به نيازهاى او نيست، ولى نبايد براى رفع نياز به كارهايى تن داده شود كه ما را از تحصيل باز مى دارد. و احياناً كارهايى كه با شؤون و شخصيت يك دانشجوى دينى سازگار نيست....
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۸:۲۷
ایمان به صرف معنویات حاصل نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به این که نزول و پیری به جسم انسان اختصاص داشته و ارتباطی به بعد روحانی انسان ندارد، گفت: صعود نفس در اثر تربیت یک امر همیشگی است و حتی با وجود پیری جسم سیر صعودی روح...
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۰:۴۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۰)
چه کنیم که معصیت نکنیم؟
آسان ترین راه ترک معصیت توجه و یقین به نزدیکی به تمام نعمت ها وخوشی ها و دارایی ها و عزت ها در صورت طاعت، و نزدیکی به محرومیت و ناخوشی و نداري و ذلت در صورت معصیت است.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر ...
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۵:۲۶
حدیث اخلاقی بزرگان(9)
نماز حقیقی مانع تأثیر جرقه های انحرافی شیطان است
نماز حقيقي، سبب مي‌شود جرقّه‌هاي انحرافي، افکار شيطاني و نظرات گمراه کننده که در اجتماع ايجاد شده است، روي دل آدمي اثر نگذارد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۴:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است بر احیا و گرامیداشت شب مبعث پیامبر اکرم(ص) در این ماه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۱:۴۰
واکنش حجت الاسلام قاضی عسکر به شایعات درباره حج تمتع
نماينده ولي فقيه درامورحج وزيارت گفت:درحالي كه هنوزثبت نامي صورت نگرفته، خبرانصراف زائران يزدي و تبريزي را درشبكه هاي مجازي پخش مي كنند.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۰۵:۰۹
مدیر گروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام مطرح کرد؛
ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا
مدیرگروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام با بیان اینکه خداوند فرصت های زیادی برای عبادت در اختیار بندگان قرار داده است، گفت: ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۲۱:۴۲
حجت الاسلام رضایی قمی:
دیگران را در دعا کردن بر خود مقدم بداریم
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه یکی از آداب دعا کردن این است که انسان قبل از دعا نماز بخواند، گفت: دعا نکردن بعد از نماز جفای در حق خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۳:۲۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۸)
انسان مرگ را می میراند نه این که بمیرد
دين آمده است به انسان بگويد كه انسان مرگ را مي‌ميراند، در مصاف با مرگ انسان پيروز است، نه مرگ انسان را از پاي در‌بياورد.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۰۷:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
تمدن غرب سرابی پوچ و بی محتوا است/ غرب یک طویله آباد است
استاد برجسته درس تفسیر با بیان اینکه کاربرد علوم غربی برای جسم انسان است و این علوم راهی به قلب و روح انسان ندارند، گفت: تمدن غرب چیزی جز سراب نیست.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۰۷:۳۳
در آستان مقدس حضرت معصومه؛
حکم غیبت کردن درباره کودکان تبیین شد
سخنران حرم حضرت معصومه(س) به تبیین حکم غیبت کردن درباره کودکان پرداخت و گفت: غیبت کردن از کودک غیر ممیز که سبب هتک حرمت، تحقیر والدین و بی آبرویی کودک شود حرام است.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۰۷:۲۶
استاد حوزه علمیه قم تشریح کرد؛
مبطلات و شرایط رجوع زوجین بعد از طلاق
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه طلاق تنها حلال مقبوض درگاه خداوند است به تشریح شرایطی پرداخت که اگر به درستی رعایت نشود طلاق باطل خواهد بود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۴:۲۶
حدیث اخلاقی بزرگان(۷)
حسد دام شیطان برای بشر
حسد در طول تاریخ بشر دارای آثار منفی فردی و اجتماعی و از دام های شیطان برای بشر بوده است همان دامی که در نخستین روزهای آفرینش بشر موجب آغشته شدن دست بشر به خون برادر خود شد.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۲۰:۵۸
حدیث اخلاقی بزرگان(۶)
تقوا لباس روح است
تقوا روح ما را حفظ می‌کند. از چه چیز حفظ می کند؟ از خطرات. تقوا روح تو را از عذاب‌های دنيوي و اخروی حفظ می‌کند.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۱۸:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم:
مهار نفس و کسب معرفت راه رسیدن به اخلاص در عمل است
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اخلاص در عمل خواسته قرآنی خداوند از امت اسلامی است، گفت: مهار نفس و کسب معرفت انسان را به اخلاص در عمل می رساند.