یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ Sunday, September 24, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۲:۳۸
شناسه خبر: ۴۷۳۴۰۰
 
حجت الاسلام والمسلمین تراشیون مطرح کرد؛
حق تربیت دینی مهم ترین حق کودک نسبت به والدین است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه خانواده محیطی است که کودک به ناچار باید در آن زندگی کند، گفت: قانون هایی که در خانه حکمفرما هستند بر کودک تحمیل می شوند و او باید آنها را بپذیرد؛ بنابراین حق تربیت دینی مهم ترین حق کودک نسبت به والدین است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا تراشیون شامگاه امروز در آستان حضرت معصومه(س) با اشاره به نقش و جایگاه پدر در نظام خانواده گفت: از نظر روانشناسان کودکان سه تا شش ساله به ویژه پسر بچه ها پدر را الگوی خود قرار می دهند و در این دوران پدر برای کودک سمبل قدرت و بقای خانواده است به گونه ای که تمام آرزوی کودک این است که شبیه پدر خود باشد.

وی افزود: اگر چه کودک در سنین نوزادی تا سه سال به شدت به مادر وابسته است ولی از حدود چهار سالگی به پدر پناه برده و پدر را پناهگاه خود می داند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه در دوران نوجوانی جایگاه پدر برای فرزند در خانواده ثابت شده و نوجوان مادر را عامل مهر و محبت و پدر را عامل تأمین نیازهای زندگی و بهترین پناهگاه خود می داند، افزود: اگر در این سن پدر به رفتار و کردار خود توجه نکرده و نتواند از سن چهار تا 15 سالگی برای فرزند خود الگوی شایسته ای  باشد، در امر تربیت فرزند ناموفق خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین تراشیون با بیان اینکه خانواده محیطی است که کودک به ناچار باید در آن زندگی کند، تصریح کرد: قانون هایی که در خانه حکمفرما هستند بر کودک تحمیل می شوند و او باید آنها را بپذیرد؛ بنابراین حق تربیت مهم ترین حق کودک نسبت به والدین است.

وی ادامه داد: همانطور که تأکید شد کودک چه دختر و چه پسر از سن چهار سال و حتی قبل تر از این سن به شدت به پدر و الگو پذیری از او نیاز دارد و طبق دستورات شرع نیز پدر در رابطه با تربیت کودک مسؤولیت مستقیم دارد؛ بنابراین باید کودک را به گونه ای پرورش دهد که آراسته به اخلاق و رفتار اسلامی شود و برای آینده جامعه مفید باشد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه آیه 30 سوره روم به این نکته اشاره دارد که خداوند مردم را براساس فطرت خداجو و خدایی آفریده است، گفت: بنابر فطرت توحیدی سعادت و هدایت در وجود کودک به امانت گذاشته شده است و والدین نباید اجازه دهند که این فطرت از مسیر اصلی خود خارج شود.

حجت الاسلام والمسلمین تراشیون با بیان اینکه یکی از وظایف پدر که متأسفانه در جامعه امروز مغفول مانده و به شدت از آن غفلت می شود ارائه آداب و اعتقادات اسلامی از سوی پدر به فرزند است، افزود: طبق نص صریح قرآن پدر باید عقاید و افکار اسلام را به فرزندش ارائه کرده و فرزندش را با آداب دینی آشنا کند و با عملکرد خود او را متدین تربیت کرده و اگر نمی تواند باید از عالمان دین کمک بگیرد و باید دقت کرد که امر تربیت بر عهده پدر بوده و در صورت سهل انگاری و غفلت پدر اگر کودک دچار انحراف شود این پدر است که باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وی یادآور شد: بنابراین بر پدر واجب است که از نظر دینی برای فرزند خود الگویی مناسب بوده و او را در صراط مستقیم قرار دهد و همانطور که بیان شد حق تربیت دینی اولین حق کودک بر پدر است که این موضوع رسالت سنگینی را بر دوش پدر قرار داده و پدر به بهانه حضور مادر و سایر نهادهای تربیتی نمی تواند در در این زمینه از خود سلب مسؤولیت کند./968/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۱ - ۲۳:۰۹
حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان:
حضرت زهرا بهترین و نخستین الگو برای امام شناسی هستند
استاد حوزه علیمه قم با بیان اینکه باید امام شناسی را از حضرت زهرا(س) آموخت، گفت: حضرت زهرا(س) از آن جایی که امام شناس بودند هرگز از امام علی(ع) به عنوان امام و همسر خود درخواستی نداشتند که ایشان نتوا...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۸:۱۸
استاد حوزه علیمه خواهران:
رکن موفقیت خانواده در اسلام عمل بر محور دین است
استاد حوزه علیمه خواهران ریشه مشکلات جامعه را ضعف ایمان مردم در عرصه های مختلف ارزیابی کرد و عمل بر محور دین را رکن موفقیت خانواده برشمرد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۸:۱۳
استاد حوزه علمیه قم:
ابعاد مختلف قیام عاشورا باید مورد مطالعه قرار گیرد
استاد حوزه علمیه قم بر مطالعه دقیق ابعاد مختلف قیام عاشورا تأکید کرد و گفت: قیام عاشورا درس هایی دارد که برای زندگی بشر بسیار گره گشا است.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۷:۵۳
حجت الاسلام نظری منفرد مطرح کرد؛
حضرت مسلم نماد ایمان کامل و تسلیم محض در برابر اوامر الهی
استاد حوزه علمیه ایمان و آزادگی را از مهم‌ترین ویژگی های حضرت مسلم(ع) دانست و بر الگوگیری از نهضت عاشورا تأکید کرد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۷:۲۵
استاد حوزه علیمه قم:
کربلا بزرگترین میدان مبارزه حق علیه باطل است
استاد حوزه علیمه قم با بیان اینکه کربلا بزرگترین میدان مبارزه حق علیه باطل است، گفت: امام حسین(ع) با قیام خود چهره باطل و تزویر را به مردم نشان دادند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۷:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
تقویت باورهای دینی و بصیرت افزایی انسان را بیمه می کند
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که اگر باورهای الهی نباشد انسان دچار لغزش می شود، گفت: اگر انسان به باور الهی برسد بیمه می شود توطئه های دشمن اجرایی نخواهد شد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۶:۴۶
استاد حوزه علمیه قم:
حق مداری مهم ترین فلسفه قیام عاشورا است
استاد حوزه علمیه قم حق مداری را مهم ترین فلسفه قیام عاشورا دانست و گفت: امام حسین(ع) اقدام به قیام کردند تا ماهیت امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه احیا کنند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۶:۳۷
حجت الاسلام رزاقی:
نهضت انسان ساز عاشورا از هرگونه تحریف به دور است
استاد حوزه علمیه نقل جریان کربلا و حوادث تاریخی نهضت عاشورا در مراسم عزاداری امام حسین(ع) را سبب دور ماندن آن از هرگونه تحریف دانست.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۳۶
حجت الاسلام بیگدلی:
تداوم وضع ناگوار فرهنگی کشور خطر آفرین است
سخنران دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: متأسفانه مسؤولان و رسانه ها فقط یک هفته از امر به معروف صحبت می کنند و در طول سال آن را به فراموشی می سپارند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۳۲
استاد حوزه:
عزاداری حسینی احیاء کننده شعائر الهی است
سخنران مراسم عزاداری دفتر حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی با تأکید بر این‌که سیره اهل‌بیت (ع) و قلم عالمان دین حافظ و صیانت کننده دین مبین اسلام بوده است، گفت: عزاداری امام حسین (ع) صیانت کننده حدود اله...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۲:۰۶
هویت طلبگی(۴۶)
قوام حوزه به علم، عمل و اخلاقیات است
استاد درس اخلاق حوزه با تأکید بر این که خروجی حوزه باید افرادی عالم و متخلق به اخلاق حسنه باشد، گفت: قوام حوزه به علم و عمل و اخلاقیات است.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۰۹:۵۴
حجت الاسلام صادقی:
انسان همواره باید همراه و مطیع امام و رهبر باشد
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان این که امام بر حق هیچگاه نباید تنها بماند، گفت: انسان همواره باید همراه و مطیع امام و رهبر باشد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۰۷:۲۲
امام جمعه موقت ساری:
فرهنگ موعظه مشکلات اجتماعی را کاهش می دهد
حجت الاسلام قاسمی با بیان این که بر اساس روایات در موعظه جایگاه، مقام و مرتبه لازم نیست، گفت: فرهنگ موعظه مشکلات اجتماعی جامعه را کاهش می دهد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۰۷:۰۸
استاد اخلاق حوزه:
غفلت از دشمن سبب شکست می شود
حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی غفلت از دشمن را سبب شکست دانست و گفت: امام حسین(ع) به این دلیل شهید شدند که مسلمانان واقعه غدیر را فراموش کرده و دچار غفلت شدند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۰۰:۰۷
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
تاریخ عاشورا به صورت صحیح برای جامعه بیان شود
استاد حوزه قیام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا را سبب بقای اسلام محمدی دانست و گفت: تاریخ و مسائل کربلا باید به صورت صحیح و دقیق برای مردم تبیین شود.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۲۳:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
ملت ایران از عربده‌کشی یزید زمان نمی هراسد
رییس مؤسسه روایت سیره شهدا آمریکا و اسرائیل را یزید زمان دانست و گفت: همانگونه که یزید دیروز در برابر امام حسین(ع) عربده می کشید یزید امروز در سازمان ملل متحد عربده کشیده است.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۴:۲۵
استاد اخلاق حوزه علمیه:
عزاداری از روز نخست محرم سیره اهل بیت است
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد با اشاره به نقش محرم در تربیت فرزندان گفت: اگر فرزندان از کودکی در فضای محرم رشد کنند به یقین شخصیت حسینی در وجودشان نقش می بندد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۳:۵۱
حجت الاسلام متمسکی مطرح کرد؛
تأکید اهل بیت بر اقامه عزای حسینی
استاد حوزه علمیه با اشاره به تأکید اهل بیت(ع) بر اقامه عزای حسینی(ع) گفت: سیره علما و بزرگان ما نیز نشان دهنده توجه آنها به اقامه عزای امام حسین(ع) بوده است.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۱:۳۷
امام جمعه موقت ساری:
جنایات تاریخی ناشی از حاکم شدن شهوت بر عقل است
حجت الاسلام قاسمی بسیاری از حوادث و جنایات تاریخی را ناشی از حاکم شدن شهوت بر عقل دانست و گفت: جنایات بسیاری به دلیل عدم حاکمیت عقل در طول تاریخ انجام شده است.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۱:۳۲
مهم ترین درس سبک زندگی حسینی برای جامعه اسلامی
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به ابعادی از سبک زندگی حسینی به استناد وقایع شهادت حضرت علی اصغر(ع) در کربلا گفت: عشق و محبت متقابل همسران به یکدیگر مهم ترین درس سبک زندگی حسینی برای جامعه اسلامی ...