سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۸:۰۷
شناسه خبر: ۴۷۳۱۷۵
 
آیت الله مجتهد شبستری:
شایسته سالاری معیار اسلام در قبول مسؤولیت ها است
امام جمعه تبریز شایسته سالاری را از مسائل مهم در دین مقدس اسلام دانست و گفت: شایسته سالاری معیار اسلام در قبول و تفویض مسؤولیت ها است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، آیت الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در دیدار مدیران و اعضای هسته گزینش ادارات استان در بیت امام جمعه تبریز، شایسته سالاری را از مسائل مهم در دین مقدس اسلام دانست و اظهار داشت: شایسته سالاری معیار اسلام در قبول و تفویض مسؤولیت ها است.

وی با بیان اینکه اگر فردی بدون امتیازات لازم به مقامی برسد و یا قبول مسؤولیت کند خلاف شایسته سالاری، توصیه های دین اسلام و منافع مجموعه است، تصریح کرد: ایمان و تعهد نخستین ملاک در شایسته سالاری دینی است، درحکومت اسلامی افرادی باید مسئولیتها را به عهده بگیرند که از سرمایه ایمان و باورهای دینی برخوردار باشند.

امام جمعه تبریز آثار تعهد و ایمان به خدا را صداقت، امانت داری و خدمت به مردم دانست و گفت: هرکس از این سرمایه برخوردار باشد، آن شخص مورد تأیید اسلام است،  دومین ملاک در شایسته سالاری دانش و علم  و به تعبیر دیگر تخصص، است، افرادی که در حکومت اسلامی عهده دار مسؤولیتی می شوند، باید از علم و آگاهی و تخصص لازم برخوردار باشند.

وی ادامه داد: قرآن انسان را توصیه به رجوع به اهل علم و آگاهی کرده است، زمانی که حضرت یوسف (ع) برای خزانه داری کشور پهناور مصر مطرح می شوند، ایشان می فرمایند، مرا مسؤول اقتصاد کشور کنید که من هم دستکار، پاکدستم و هم تخصص و آگاهی دارم.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: توانایی فردی سومین ملاک شایسته سالاری است، توانایی در انجام امور محوله مهم و اساسی است، فردی ممکن است از نظر معنویت دارای ایمان قوی و اعتقادات محکم بوده و از نظر دانش هم دارای تحصیلات عالیه باشد، ولی توانایی انجام وظیفه مربوطه را نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در حکومت اسلامی افزون بر تخصص، قدرت در انجام مسؤولیت مسأله مهمی است، تصریح کرد: کسی که دارای توانایی انجام مسؤولیت نباشد، آن فرد هم قطعاً مصداق عنوان شایسته سالاری نمی تواند باشد، شایسته کسی است که ایمان، تعهد، تخصص و قدرت بر انجام امور را داشته باشد.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) در مسأله گزینش افراد برای سپردن مسؤولیتهای خطیر حکومتی بسیار حساس بودند، خاطرنشان کرد: در انتخاب و گزینشها باید معیار، شایسته سالاری باشد تا شاهد ترفی و پیشرفت همه جانبه کشور باشیم نه رکود و عقب ماندگی بر کشور حاکم باشد./202/854/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۱۹
مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه تبریز: 
سعادت در گرو تمسک به مکتب قرآن و اهل بیت است
حجت الاسلام انوری با تأکید بر این‌که سبک زندگی اهل بیت عصمت و طهارت رمز رستگاری است، گفت: سعادت دنیا و آخرت در گرو تمسک به مکتب قرآن و اهل بیت است.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۱۶
معاون پژوهشی جامعه المصطفی مشهد:
 نیازمند تعامل حداکثری اندیشمندان در حوزه علوم انسانی هستیم
حجت الاسلام رقوی گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تعامل و هم‌اندیشی اندیشمندان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی برای بررسی مباحث تخصصی در حوزه علوم انسانی و اسلامی هستیم.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۹:۴۵
با حضور اندیشمندان جامعه المصطفی؛
 نشست تخصصی «جهان شهر معنوی» در تبریز برگزار شد
نشست تخصصی «مبانی، اصول، مفاهیم و راهکارهای تحقق جهان شهر معنوی» با حضور اساتید برجسته جامعه المصطفی العالمیه مراکز تبریز و مشهد به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۶:۱۵
مسؤول نهاد رهبري دانشگاه آزاد آذربايجان شرقي:
برپایی مجالس عزاى حسینى اساس مکتب را حفظ می کند
حجت الاسلام خلیلی وظيفه اصلی متولیان هیأت‌های مذهبی، روحانیان و مداحان حسینی را ارتقای سطح معرفت و بصیرت مردم نسبت به مکتب حسینی دانست و گفت: برپایی مجالس عزاى حسینى اساس مکتب را حفظ می کند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۵:۳۹
استاد اخلاق حوزه علمیه تبریز:
حضور در مجالس عزاداری با بصیرت حسینی همراه باشد
حجت الاسلام سعادتی گفت: حضور در مجالس عزاداری بایستی با بصیرت و معرفت حسینی همراه باشد، در غیر این صورت سودی به حال فرد نخواهد داشت.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۰۰:۱۶
امام جمعه تبریز: 
ورود مسائل سیاسی به اداره امور شهری جایز نیست
حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خواستار پرهیز از نگرش‌های سیاسی و جناحی در اداره امور شهری شد و گفت: طبیعی است که هر کسی سلیقه خاصی در عرصه سیاسی دارد، اما در اداره امور شهری نباید چنین مباحثی حاکم شود....
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۶:۵۶
نماینده خبرگان رهبری: 
آبادانی معنوی مساجد مورد توجه متولیان قرار گیرد
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با تأکید بر این‌که آبادانی معنوی مساجد مهم‌تر از احداث بناهایی باشکوه است، گفت: متولیان امر به محتوای برنامه‌های مسجدی توجه داشته باشند.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۲۷
چند خبر کوتاه از آذربایجان‌شرقی
انتخاب ایرج شهین‌باهر به عنوان پنجاه و ششمین شهردار تبریز، انتصاب فرمانده پدافند هوایی شمال‌غرب کشور و برگزاری نهمین سوگواره ادبی «بغض واژه» از مهم‌ترین اخبار کوتاه آذربایجان‌شرقی است.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۲۴
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
تبلیغ عملی بهترین شیوه ترویج آموزه های دینی و معارف شیعی است
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی بهترین شیوه تبلیغ آموزه‌های دینی و معارف شیعی را تبلیغ عمل‌گرا دانست و گفت: تبلیغ تنها در منابر و محافل عزاداری و سوگواری خلاصه نمی‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۱۳
امام جمعه تبریز:
نهی از منکر در ادارات تنها حجاب بانوان کارمند نیست
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین آل‌هاشم گفت: نهی از منکر در ادارات تنها حجاب بانوان کارمند نیست؛ بلکه امروز گرفتن زیرمیزی‌ در برخی نهادها و یا کم‌کاری برخی کارمندان در ساعات اداری نیز می‌تواند به عنوان مصادیق ...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۵:۴۹
تأکید امام جمعه تبریز بر استفاده از هنر در انتقال فرهنگ دفاع مقدس
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که نسل جوان جامعه نباید با دوران هشت سال دفاع مقدس بیگانه باشند، گفت: استفاده از هنر در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت ضرورت دارد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۵:۳۵
چند خبر کوتاه از آذربایجان‌شرقی
گرامیداشت دهه امر به معروف و نهی از منکر در سیمای استانی سهند، کمک ۱۲۰ میلیون ریالی نمازگزاران تبریزی به آوارگان میانماری و «هفته ملی کودک» با آموزه‌های عاشورایی از مهم‌ترین اخبار کوتاه آذربایجان‌شرقی...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۴:۴۴
نماینده مردم تبریز:
هیچ منطقی در پشت سیاست‌های جنگ‌طلبانه و استکباری آمریکا وجود ندارد
علیرضابیگی گفت: ادبیات گانگستری و خارج از عرف بین‌الملل رییس جمهور آمریکا ثابت کرد که هیچ منطقی در پشت سیاست‌های جنگ‌طلبانه و استکباری ایالات متحده وجود ندارد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۴۰
همزمان با آغاز محرم؛
۳ هزار امامزاده کشور مجری طرح بصیرت عاشورایی هستند
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در کل کشور متولیان ۳ هزار امامزاده مجری طرح بصیرت عاشورایی خواهند بود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۲۹
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:
وابستگی علمی به غرب منجر به وابستگی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می شود
امام جمعه تبریز با بیان این‌که رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران بر تولید علم برای تولید ثروت سفارش کرده‌اند، گفت: وابستگی علمی به کشورهای غربی منجر به وابستگی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۲:۵۴
نماینده خبرگان رهبری:
تکیه بر مکتب عاشورا لازمه تداوم انقلاب است
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی گفت: شهدای جنگ تحمیلی با تاسی و الهام از فرهنگ عاشورایی اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی در تصرف دشمن باشد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۵:۴۱
مردم تبریز در اعتراض به یاوه‌گویی ترامپ تظاهرات کردند
نمازگزاران تبریز امروز پس از آیین عبادی سیاسی جمعه در خیابان‌های منتهی به مصلای اعظم امام خمینی(ره) تظاهرات ضدآمریکایی برپا کردند.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۵:۱۳
امام جمعه تبریز: 
یاوه‌گویی‌ ترامپ دور از عقلانیت و اخلاق بود
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با اشاره به این‌که اظهارات ضدبرجامی ترامپ در سازمان ملل را کارشناسان غربی نیز قبول نمی‌کنند، گفت: یاوه‌گویی‌ ترامپ دور از عقلانیت و اخلاق بود.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۴:۰۱
امام جمعه تبریز:
نیازمند روحیه جهادی در تمامی عرصه ها هستیم
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: اگر فرهنگ حاکم بر دوران دفاع مقدس حفظ شود، بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی کشور برطرف خواهد شد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۰۱:۱۱
سردار کریمیان:
توطئه‌چینی دشمن در عرصه های فرهنگی تمام‌نشدنی است
فرمانده سپاه عاشورا گفت: اصلی‌ترین راهبرد دشمن چند قطبی کردن کشور و اختلاف‌افکنی میان مسلمانان برای راه‌اندازی جنگ مذهبی در منطقه است.