جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ Friday, July 21, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: ۴۷۳۱۶۵
 
در حرم حضرت معصومه تبیین شد؛
آثار اموال غصبی در اعمال عبادی مؤمنان
کارشناس احکام فقهی با بیان این که وضو گرفتن با آب غصبی از سوی شرع مقدس باطل توصیف شده است، گفت: لوله‌کشی‌های غیرمجاز شهری از مصادیق آب غصبی به‌حساب می‌آید؛ بر این اساس هرگونه تغییر و دست بردن در تنظیمات شمارگر آب و یا نداشتن شمارگر شامل احکام آب غصبی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام ربانی ظهر امروز در آیین بیان احکام شرعی آستان مقدس حضرت معصومه(س) که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد به تبیین آثار اموال غصبی در اعمال عبادی مؤمن پرداخت و اظهار داشت: خواندن نماز با لباس غصبی حتی اگر دکمه‌ای از آن لباس غصبی باشد، نماز باطل و شرع مقدس اسلام برای آن احکامی را بیان فرموده است.

کارشناس احکام فقهی با بیان این‌که فراموشی یا علم نداشتن بر غصبی بودن لباس نماز حکم فقهی نماز را مورد تأثیر خود قرار می‌دهد، عنوان داشت: امام راحل و عده‌ای دیگر از مراجع معتقد هستند این نماز صحیح و ایراد شرعی ندارد؛ البته در مورد فراموشی اکثر علما حتی امام راحل فرموده‌اند که اگر می‌دانسته است که لباس غصبی بوده است و موقع نماز این موضوع را فراموش کرده است؛ مراجع در چنین شرایطی احتیاط واجب برای اقامه مجدد نماز را حکم شرع مقدس عنوان داشته‌اند.

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که وضو با آب غصبی را شرع مقدس باطل توصیف کرده است، گفت: لوله‌کشی‌های غیرمجاز شهری از مصادیق آب غصبی به‌حساب می‌آید؛ بر این اساس هرگونه تغییر و دست بردن در تنظیمات شمارگر آب و یا نداشتن شمارگر شامل احکام آب غصبی می‌شود.

گفتنی است که ولی رهبر معظم انقلاب در پاسخ به این سؤال که «مظالم چیست و کیفیت پرداخت آن چگونه است» فرموده‌اند«مظالم اصطلاحاً به اموال و بدهی‌هایی گفته می‌شود که انسان از روی ظلم و بی‌عدالتی از بندگان خدا گرفته و نپرداخته است و حکم شرعی آن این است که اگر صاحب آنها را می‌شناسد باید عین اموال را به آنها برگرداند و اگر صاحب آنها را نمی‌شناسد و معلوم نیستند، این اموال و بدهی‌ها را باید از طرف آنها به فقرا صدقه بدهد و برای این کار احوط آن است که از حاکم شرع اذن بگیرد.»

همچنین غصب در منابع فقهی چنین تعریف شده است که«غصب؛ عبارت است از تسلّط جبارانه بر مال یا حق دیگری.» در حالی که عقاب آن از سوی رسول گرامی اسلام(ص) در منابع ثقلین چنین تبیین شده است«مَنْ خانَ جارَهُ شِبْراً مِنَ الارْضِ جَعَلَهُ اللَّهُ طَوْقاً فی عُنُقِهِ مِنْ تُخُومِ الْارْضِ السَّابِعَةِ، حَتَّی یَلْقَی اللَّهَ یَوْمَ الْقِیامَةِ مُطَوَّقاً، الَّا انْ یَتوُبَ وَ یَرْجِعَ؛ هر کس در مورد یک وجب زمین به همسایه خود خیانت کند آن را غصب کند، خداوند آن را از طبقه هفتم زمین، مثل طوق به گردنش می‌اندازد تا در قیامت، خدا را با همان حالت ملاقات کند، مگر این‌که در دنیا توبه کند و برگردد صاحب زمین را راضی کند.»/837/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۵:۳۵
حجت الاسلام سوزنچی:
نماز واقعی انسان را از گناهان باز می دارد
عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) با بیان این که حقیقت نماز، ولایت است که نباید کم شمرده شود، گفت: نمی شود کسی اهل نماز باشد اما خود را اهل ولایت نداند.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۱:۳۹
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد؛
مرگ؛ حقیقتی فراموش شده
استاد حوزه علمیه با اشاره به این که یاد مرگ قلب انسان را جلا می بخشد، بیان کرد: کسی که مرگ را قبول کند، دلش نورانی شده و به زندگی دنیا وابسته نمی شود.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۵۲
حجت الاسلام مرتضوی مطرح کرد؛
تحقق حوزه انقلابی با تأسی از نهضت علمی امام صادق
مدیر مدرسه علمیه قدیری شناخت شرایط اجتماعی دوران امام صادق (ع) را بسیار مهم دانست و بر حفظ روحیه انقلابی در حوزه ها با تأسی از نهضت علمی آن حضرت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۳۵
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم:
نافرمانی از ولی خدا سبب انحراف از دین می شود
حجت الاسلام احمدی اصفهانی نافرمانی از ولی خدا را سبب انحراف گسترده از دین دانست و گفت: با پیروی از اهل بیت(ع) است که انسان به سعادت حقیقی می رسد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۰:۴۰
حجت الاسلام مخدوم:
تحول در حوزه میراث امام صادق است
رییس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی تحول در حوزه را میراث امام صادق(ع) دانست و بر استفاده از ظرفیت های علوم اسلامی در تمدن سازی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۷:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین مدنی مطرح کرد؛
لزوم تبعیت حوزه های علمیه از نهضت علمی امام صادق
مدیر جامعة الزهرا(س) با تشریح شرایط جامعه اسلامی در دوران امام صادق(ع) بر لزوم تبعیت حوزه های علمیه از نهضت علمی آن حضرت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۵۹
حجت الاسلام والمسلمین میرباقری:
شمارگان بالای رمان های خارجی در کشور جای شرمندگی دارد
استاد درس خارج حوزه با بیان اینکه سالانه بیش از ۸۴ میلیون جلد رمان عاشقانه خارجی با شمارگان بالا در کشور چاپ می شود، این رقم را برای یک کشور شیعی باعث شرمندگی خواند.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
حسد و غرور انسان را به ورطه نابودی می کشاند
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه انسان تا زنده هست باید به فکر عواقب امور خود باشد، گفت: باید منزل آخرت خودمان را قبل از مُردن بسازیم.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۳۰
رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم:
امام معصوم محور همه امور عالم است
حجت الاسلام والمسلمین میر باقری با بیان این که امام از منظر دین محور همه حقائق و امور است، گفت: ائمه معصوم علیهم السلام الگوی ولایت و امامت خود را بر مدار آیات قرآن کریم استخراج و تدوین می کنند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۳۱
رییس هیأت امنای مجمع قاریان قرآن مطرح کرد؛
ضعف آموزش و پرورش در زمینه گسترش فرهنگ قرآنی
رییس هیأت امنای مجمع قاریان قرآن کریم با بیان این که تحقق بخشیدن نظام قرآنی در جامعه نیازمند آشنایی عموم مردم با آموزه‌های قرآنی است، عملکرد آموزش و پرورش را در این زمینه ضعیف ارزیابی کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۲۵
حجت الاسلام حسینی مقدم:
اقامه نماز پایه اصلی هر کار اجتماعی است
مدیرکل اوقاف استان قم اختصاص آخرین وصیت امام صادق(ع) به نماز را نشانه اهمیت نماز دانست و گفت: نماز پایه اصلی جهاد و هر کار اجتماعی دیگر است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۱۹
تاملی در حقیقیت بندگی
استاد حوزه علمیه قم در تشریح حقیقت عبودیت گفت: از آن خدا دانستن هر آنچه بنده دارد، واگذار کردن تدبیر امور به خدا، امتثال اوامر الهی و اجتناب از نواهی الهی؛ سه حقیقت عبودیت است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۱۳
عضو هیأت امنای مجمع قاریان قرآن:
جامعه فاصله گرفته از قرآن راهی به تمدن ندارد
عضو هیأت امنای مجمع قاریان قرآن کریم با اشاره به این که در جامعه ای که قرآن کریم در مهجوریت باشد آن جامعه از مسیر تمدن دور می شود، گفت: رفع مهجوریت از قرآن کریم نیازمند بسیج عمومی است
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۷:۳۴
دومین نشست فصلی دبیران اقامه نماز استان قم برگزار شد
دومین نشست فصلی دبیران اقامه نماز استان قم با حضور مدیرکل اوقاف و جمعی از دبیران اقامه نماز استان در امامزاده عبدالله برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۷:۲۰
استاد حوزه علمیه:
علم کلام در عصر امام صادق به اوج شکوفایی رسید
استاد حوزه علمیه قم گفت: اگر نبود احادیث و روایات امام باقر(ع) و امام صادق(ع) امروز چهره اسلام و تشیع به گونه ای دیگر بود و این دو امام بزرگوار سبب بقای اسلام و تشیع شدند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۷:۰۳
حجت‌الاسلام ربانی مطرح کرد؛
تمسک به زیارت جامعه کبیره برای تبیین مبانی ولایت
کارشناس مبانی فقهی آستان مقدس حضرت معصومه(س)تمسک به زیارت جامعه کبیره را پاسخگوی مناسبی برای تبیین مبانی ولایت از منظر ثقلین عنوان کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۶:۳۹
سرپرست حجاج ايراني:
شرايط لازم براي برگزاري حجي آرام و مطلوب فراهم شده است
حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر با اشاره به فضاسازي هاي صورت گرفته براي ناامن نشان دادن حج براي زائران ايراني، از فراهم شدن شرايط لازم براي امنيت حجاج ايراني در اين مراسم و پافشاري مسؤولان حج ...
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۵۹
استاد سطح عالی حوزه علمیه:
امام صادق راه سعادت حقیقی را به بشر نشان داد
حجت‌الاسلام احمدی اصفهانی گفت: امام صادق(ع) راه سعادت حقیقی را به بشر نشان داد، همه خلأها را پر و مذهبی را پایه گذاری کرد که نجاتبخش همگان است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۴۵
حجت‌الاسلام شعبانی:
شکر نعمت مسیر سعادت مؤمن را هموار می کند
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه (س) بزرگ‌ترین گناه را کوچک شمردن آن توصیف کرد و گفت: شکر نعمت می‌تواند مسیر سعادت و پیشرفت را برای مؤمن هموار کند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۲۸
آیت الله سعیدی:
حفظ محیط زیست یک وظیفه عقلی و دینی است
امام جمعه قم با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه عقلی و دینی است، گفت: نگرش منفعت گرایانه و شخصی به محیط زیست سبب تخریب آن می شود.