دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ Monday, December 11, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۰:۵۵
شناسه خبر: ۴۷۳۱۳۹
 
جواب‌های کودکانه به سؤال‌های اعتقادی در یک کتاب
انتشارات جمکران، کتاب «شصت پرسش اعتقادی؛ جواب‌های کودکانه به سؤال‌های اعتقادی» را منتشر و راهی بازار نشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «شصت پرسش اعتقادی؛ جواب‌های کودکانه به سؤال‌های اعتقادی» به قلم سید رضا طباطبایی از سوی انتشارات جمکران منتشر شد.

این کتاب از مقدمه و 25 فصل تشکیل شده است که عناوین این فصل‌ها عبارت‌ است از: ‌«چرا خدا رو نمی‌بینیم؟»، «خدا کیه؟»، «خدا کجاست؟»، «خدا از چه وقت بوده؟»، «اندازه خدا چقدره؟»، «پدر و مادر خدا کیه؟»، «چرا خدا بعضی‌ها از حاجت‌هامون رو نمی‌ده؟»، «خدا زنه یا مرده؟»، «خدا غذا چی می‌خوره؟»، «آیا خدا ما رو دوست داره؟»، «خدا چه شکلیه؟»، «توحید که اصول دینه، یعنی چی؟»، «بدن خدا مثل ماست؟»، «مگه خدا تو آسمونه؟»، «هدف خدا از آفریدن ما چی بود؟»، «چرا باید از خدا بترسیم؟»، «چرا خدا مادر بزرگ رو خوب نمی‌کنه؟»، «چرا خدا، بابا بزرگ ازمون گرفت؟»، «اگه نماز نخونیم، چی می‌شود؟»، «چرا خداوند بعضی‌ها رو ناقص الخلقه به دنیا می‌آره؟»، «چرا خدا بعضی‌ها رو به جهنم می‌بره؟»، «من دوست ندارم پیر بشم؟»، «وقتی می‌میریم؟ کجا می‌ریم؟» و «چرا خدا شیطون را آفرید؟».

نثر روان و کودکانه مهم‌ترین ویژگی‌ها این کتاب است، نویسنده در بخشی از مقدمه این کتاب می‌نویسد:

بر اساس معارف دینی، و تجربه روان‌شناسان؛ نخستین پرسش‌های کودکان درباره خداوند، عبارت است از: «خدا کجاست؟»، «چرا خدا را نمی‌بینیم؟»، «خدا چه می‌خورد؟»، «خدا چی شکلی است؟» و پرسش‌های از این است.

بدانیم که:

پرسش، برای هر کسی ایجاد نمی‌شود؛ کسانی که ذهن پویا و آزاد دارند، پرسش می‌کنند؛ پرسش، معرف هویت و عمق وجود پرسشگر است.

پرسش، در شرایط فکری روحی مختلف (مطابق نیازها)، اشکال گوناگونی به خود می‌گیرد که اگر پاسخ برسد؛ عامل رشد؛ وگرنه سبب ابهام و سردرگمی است.

گاهی پرسش با تشویق بزرگ‌ترها همراه شود، راه را برای پرسش‌های بعدی و در نتیجه، رشد و شکوفایی پیش‌تر فرزندان فراهم می‌سازد و پرسش، بهترین معرف و نشانه تربیت‌پذیری است.

فراموش نکنیم که بالاترین تکلیف پدر و مادر، تربیت فرزندان صالح است و حساسیت آموزه‌ها درباره فرزندان (حتی در دوران تولد آنها) آن قدر زیاد است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:‌ «در بدو تولد نوزاد، نغمه توحید را با گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد زمزمه شود.» و در روایتی دیگر فرمودند: «العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر» آموزه‌هایی که در کودکی به فرزندانتان می‌دهید، مانند کنده‌کاری و حکاکی سنگ، (ماندگار) است.

 به یاد داشته باشیم که نباید کودکانمان را (به خصوص در سطح ذهنی) با مفاهیم تلخ و قهرآمیز درباره خدا آشنا کنیم؛ مثلاً از جهنم و غضب خدا برایش سخن نگوییم؛ و اگر پرسید؛ به گونه لطیف و واقع‌گرایانه پاسخ دهیم.

 پس بدانیم که:

 پرسش، مقدس است و باید کودکان و پرسش‌هایشان را جدی بگیریم؛ کودکان، مانند نوار خامی هستند که از هرگونه اطلاعات، رفتار، فرهنگ و برخورد، الگوبرداری و آن سرمایه حیات می‌کنند.

کودکان، این امانت‌ها الهی، با زبان بی‌زبانی با نگاه معصومشان؛ آرامش، سعادت و مال را از بزرگ‌ترها طلب می‌کنند.

بنابراین، تربیت کودکان و توجه به آن، وظیفه‌ای حساس و سرنوشت‌ساز است و رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم می‌فرماید: «اکرمو اولادکم و احسنوا آدابهم»؛ به فرزندانتان احترام کنید و با آداب و روش پسندیده، آنها را تربیت کنید و حضرت امیر علیه السلام نیز می‌فرماید: «خیر ما ورث الاباء البناء الادب»؛ بهترین چیز که والدین برای فرزندان به میراث می‌گذارند، ادب است.

نکاتی قابل توجه:

می‌توان با ابزارهای شیوه‌های تربیتی و روانی، به پرسش‌های فرزندان جهت داد و این کار برای جلوگیری از پراکندگی پرسش‌ها، بسیار مفید است.

از آن جایی که در ادیان آسمانی، اصل اصیلی به نام هویت انسان را تسهیل می‌دهد، همانا شناخت سرچشمه هستی است، بنابراین به پرسش‌های مربوط به خدا اهمیت وافر داد و پاسخ را به دقت و مطابق واقعیت بیان کرد.

نکته بسیار مهم درباره خداشناسی، این است که بررسی مخلوقات و خدا و فهم زیبایی‌ها و عظمت‌های نهفته در خلقت آن‌ها، بهترین راه دریافت حقیقت و شناختی واقع‌گرایانه از خالق هستی است.

در حقیقت، برداشت آدمی از وقایع و موجودات، عامل تشکیل طرح هستی برای اوست و آدمی پس از دیدن یک واقعه به ظاهر ناعادلانه، اگر حکمت موجود در آن را بفهمد، به طراح این نظام را زیبا در غیر آن صورت، زشت می‌بیند، چرا که قضاوت ناشیانه و ناآگاهانه باعث شناختی غلط از خداوند می‌شود.

ما نیز به همین جهت در این کتاب با رویکرد طرح شبهات رایج کودکان و نوجوانان، بیشتر به وقایع سؤال برانگیز پرداخته‌ایم.

همگان حتی کودکان بر اساس فطرت گاهی وارد «درون خود» با خداوند آشنایی دارند؛ پس پاسخی که خلاف واقع باشد؛ باعث نوعی سلب اعتماد در کودکان می‌شود.

باید توجه داشت که وجود ابهام جهل درباره ذات خداوند، یک «حقیقت زیبا و ماندگار» است و نباید باعث نگرانی شود، چرا که شناخت خداوند به طور کامل، برای هیچ کس، حتی پیامبران؛ مقدور نیست.

از این رو، در پاسخ فرزندان، تکرار این مطلب که «خداوند مثل ما و مثل هیچ چیز نیست»، درکنار ایهامی که ایجاد می‌کند، راه برای دریافت معارف، هموار می‌سازد.

ممکن است بعضی از کلمات و مطالبی که در متن کار رفته، برای فرزندان قابل فهم نباشد. این تکلیف مربیان است که کلمات را مطابق فهم کودکان بیان کودکان کنند و برایشان توضیح دهند.

 همان‌طور که می‌دانید، شیوه صحبت کردن با کودکان، در دریافت معانی مؤثر است؛ بنابراین نحوه پرسش و پاسخ‌های این کتاب؛ به ویژه در سطوح اول و دوم؛ بر اساس لحن و گفت‌‌وگوی کودکانه بیان شده است تا سهولت ارتباط بیانی با کودکان نیز لحاظ شده باشد.

 

در بخش از عنوان «چرا خدا رو نمی‌بینیم؟» می‌خوانیم:

اگه منظور از دیدن، دین ظاهری و با چشم باشه، خدا هرگز نمی‌شه دید هم به دلیل عقل و علم و هم به دلیل شرع.

اما به حکم عقل و علم: دیدن ظاهری، از طریق مواجه شدن چیزی با چشم و انعکاس امواج نوری صورت می‌گیره؛ یعنی اولاً باید جسم باشه، و ثانیاً رودرویی و هم جهتی اون جسم با چشم اتفاق بیفته. به همین دلیل، چشم ما اشیای پشت سر و نمی‌بینه؛ در حال که خدا نه جسمه و نه ویژگی‌ها و خصوصیات جسم «مثل رودرویی) رو داره. بنابراین هرگز با چشم سردیده نمیشه.

اما به حکم شرع: قران و روایت صریحاً دین ظاهری خدا رو غیر ممکن می‌دونن. در قرآن اومده «لاتدرکه الأبصار»؛ چشم‌ها او را نمی‌بینن. و در روایت اومده: ‌«و امتنع علی عین البصیر» خداوند هرگز برای چشم بینندگان ظاهر نمی‌شود یا:‌» لا تدرکه العیون بمشاهده العیان»؛ دیده‌ها هرگز او را کاش نبینند.

ولی از اگه منظور از دیدن، دیدن باطنی باشه، البته به مقدار ظرفیت، استعداد و توان انسان‌ها، قابل دیدنه.

گفتنی است کتاب «شصت پرسش اعتقادی؛ جواب‌های کودکانه به سؤال‌های اعتقادی» با شمارگان 2000 نسخه، در 220 صفحه، با قیمت 10 هزار تومان از سوی انتشارات جمکران منتشر شده است./998/پ202/ق

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۲۰:۰۳
ترجمه گزیده «میزان الحق شبهات و ردود» در کتاب «عیار حقیقت»
هدف نویسنده از ترجمه گزیده «میزان الحق شبهات و ردود»، گزینشی از پرسش‌ها و شبهات و معاصر وهابیت و دادن پاسخ‌ به آنها بوده است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۹:۳۷
انتشار کتاب «نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰»
کتاب نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰ در هفت فصل و یک پیوست به چاپ خواهد رسید.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۹:۲۰
چند خبر از نشر معارف
چاپ اول جلدهای ۶۶ و ۶۸ مجموعه «پرسش ها و پاسخ های دانشجویی» و کتاب رویکرد موضوع محور به وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) و چاپ سوم کتاب خط امام از مهمترین اخبار نشر معارف هستند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۸:۳۹
چاپ سی و پنچم کتاب فروغ ابدیت
نویسنده «فروغ ابدیت» با قلمى روان و گویا، وقایع مهم و اساسى زندگى پیامبر اسلام (ص) را از اساسى‏ ترین مدارک تاریخى اسلام نقل کرده و به تجزیه و تحلیل آنها نشسته است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۸:۲۴
در یادداشتی بررسی شد؛
لزوم بازآفريني آثار مكتوب
آثار فاخري وجود دارد كه به خاطر تطابق نداشتن آنها با ذائقه، فهم و حوصله مخاطب امروزي از آنها استفاده نمی شود و به جهادي علمي نیاز هست تا با بازآفريني به عرصه كتاب خواني كشور بازگردند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۸:۰۵
اثر استاد صفایی حائری؛
نگاهی بر کتاب «روابط متکامل زن و مرد» + دانلود
نویسنده در کتاب «روابط متکامل زن و مرد» به بررسی موضوع‌های ازدواج، تساوی زن و مرد، حجاب و آزادی و روابط متکامل زن و مرد پرداخته است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۸:۰۳
سلسله ياداشت‌های كتاب‌شناسی (۱)؛
الذريعه بزرگ‌ترين منبع كتاب‌شناسی شيعه
اصلی ترين و بزرگ‌ترين كتاب در منبع‌شناسی و كتاب‌شناسی شيعه كتاب الذريعه الی تصانيف الشيعه است كه حاصل عمر شيخ بزرگوار علامه آقا بزرگ طهرانی است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۵۴
آخرین کتاب مجموعه ۱۴ جلدی «پیامبر» منتشر شد
به‌نشر جدیدترین و آخرین کتاب از مجموعه ۱۴ جلدی «پیامبر» را با محوریت داستان زندگی حضرت محمد(ص) در دوران کلان‌سالی برای نخستین بار منتشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۴۹
چند خبر از طرح «پایيزه كتاب»
اعلام کتاب های پرفروش پاییزه کتاب، تمديد زمان اجراي طرح پائيزه كتاب در ۱۱ استان وکتابفروشی‌های اصفهان، قم و کاشان دارای بیشترین مراجعه کننده «طرح پاییزه کتاب» از عناوین اخبار طرح «پایيزه كتاب» هستند....
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۴۵
انتشار فراخوان دهمین دوره جشنواره داستان انقلاب
فراخوان دهمین جشنواره داستان انقلاب(جایزه امیرحسین فردی) در دو بخش رمان و داستان کوتاه منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۴۳
چند خبر کوتاه از دنیای نشر
انتشار نسخه الکترونیک ترجمه ایتالیایی شعر معاصر ایران، تدوین کتاب کار طرح «کانون مدرسه»، برگزاری نشست نقد کتاب «وضعیت توسعه‌ انسانی در ایران» از مهمترین عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۳۷
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «مطالعۀ جامعه شناختی رابطۀ اسلام شیعی و مردم سالاری»
در این کتاب سه جنبش گذار در سه مقطع تاریخی، با روش‌های موجود در جامعه‌شناسی تاریخی مقایسه شده‌اند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۵:۳۵
انتشار ۶ جلد از كارنامه نشر سال ۹۵
مؤسسه خانه کتاب شش جلد از فهرست موضوعی کتاب‌های منتشر شده در سال ۱۳۹۵ را روانه بازار نشر کرده است.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۸:۵۶
مهدویت موضوع ششمین جلد موسوعه رد شبهات
حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت مجموعه «موسوعه رد شبهات» را به قلم جمعی از نویسندگان منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار داده است.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۸:۴۴
کتاب «نقش قبایل یمنی در حمایت از اهل‌بیت(ع)» منتشر شد
کتاب «نقش قبایل یمنی در حمایت از اهل‌بیت(ع)» به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۸:۴۱
نسخه الکترونیکی کتاب «میراث علمی امام حسن و امام حسین(ع)» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «میراث علمی امام حسن و امام حسین(ع)» به همت اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۸:۱۴
اثر خبرنگار نوقلم؛
نگاهی بر کتاب «المبدئ»
نشر مجنون، جلد اول کتاب «المبدئ؛ نظریه‌های نوین فقه زبان و ادبیات و طبقه‌بندی علوم اسلامی» را روانه بازار نشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۸:۰۴
تلخي و شيريني‌هاي اسارت با نگاهي به كتاب «خداحافظ آقاي رئيس»
طلبه‌اي كه براي شهادت به غرب كشور رفت و ۱۰ سال اسير شد
خواندن داستان زندگي و اسارت «علي عليدوست» براي علاقه‌مندان به ادبيات دفاع مقدس جذابيت‌هاي ويژه‌اي دارد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۰۷:۴۰
ترجمه «کلام و جامعه» اثر فان اس روانه بازار نشر می‌شود
معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب، گفت: کتاب «کلام و جامعه»، اثر فان اس از آلمانی به فارسی ترجمه شده است و در اختیار علاقه‌مندان تاریخ کلام اسلامی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۱:۴۰
کتاب «جاذبه قرآنی» منتشر شد
کتاب «جاذبه قرآنی» به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.