سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ Tuesday, April 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۲۳:۰۷
شناسه خبر: ۴۷۲۵۴۱
 
حجت‌الاسلام قائمی:
دنیاگرایی مقدمه مفاسد اخلاقی و اقتصادی است
كارشناس اخلاق و آداب اجتماعي با اشاره به مفاسد اقتصادی در کشور گفت: مسؤولانی که با گرفتن حقوق های نجومی به انباشتن پول‌ و ثروت پرداخته و به بیانات رهبر معظم انقلاب گوش فرا نمی‌دهند، هیچ بویی از انسانیت نبرده‌اند و بر اساس تعابیر قرآن کریم در دنیا و آخرت دچار خسران شدید خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام‌ علی‌اصغر قائمی در جلسه اخلاق عمومی که عصر امروز در سالن اجتماعات مدرسه آیت‌الله مجتهدی‌ تهرانی(ره) برگزار شد، به تبیین پیامد‌های موعظه از دیدگاه روایات پرداخت و گفت: موعظه سبب زدوده شدن زنگار آینه دل می‌شود؛ بر این اساس می توان گفت یکی از نیاز‌های همیشگی انسان موعظه پذیری است.

كارشناس اخلاق و آداب اجتماعي با اشاره به بخشی از وصیتنامه امام علی(ع) به امام حسن(ع)«اَحْىِ قَلْبَكَ بِالْمَوْعِظَةِ؛ دلت را با موعظه زنده كن» اظهار داشت: سیره معصومین(ع) اینگونه بوده که فقط به موعظه نمی‌پرداختند بلکه گاهی از اصحاب خود درخواست می‌کردند تا ایشان را موعظه کنند؛ بنابراین در‌می‌یابیم در شنیدن اثری است که در سخن گفتن وجود ندارد و هیچ کس از موعظه بی‏ نیاز نیست.

موعظه‌پذیری، اساسی‌ترین راهبرد طلبگی

حجت‌الاسلام‌ قائمی با بیان اینکه طلاب علوم دینی باید نسبت به سایر مردم موعظه پذیرتر باشد، بیان داشت: طلاب باید در هم‌نشینی و انتخاب دوست بسیار دقت کنند چرا که با توجه به روایات درمی‌یابیم هم نشینی با افرادی که سبب فراموشی و غفلت از خداوند می‌شوند، پسندیده نیست.

وی افزود: طلاب باید در مسائل مادی و معیشتی همواره با تمام وجود بر خداوند متعال توکل کرده و با این ذهنیت به درس‌خواندن پرداخته و اسباب تعالی خود را فراهم کنند؛ بنابراین می‌توان گفت آن مسؤولانی که با گرفتن حقوق های نجومی به انباشتن پول‌ و ثروت پرداخته و به بیانات رهبر معظم انقلاب گوش فرا نمی‌دهند، هیچ بویی از انسانیت نبرده‌اند و بر اساس تعابیر قرآن کریم در دنیا و آخرت دچار خسران شدید خواهند شد.

كارشناس اخلاق و آداب اجتماعي با اشاره به اینکه امروزه آمار ازدواج‌های ناموفق بالا رفته است، عنوان داشت: طلاب باید در زمینه ازدواج بسیار با دقت و صبر عمل کنند چراکه اگر در زندگی مشترک خود دچار مشکل شوند به درس‌هایشان لطمه‌های شدیدی وارد می‌شود.

دنیاگرایی، مقدمه مفاسد اخلاقی

حجت‌الاسلام‌ قائمی با اشاره به حدیث امیرالمؤمنین(ع) که می فرمایند «إنّ أیقَن أنه یُفارِقُ الأحبابَ و یَسکُن الترابَ و یُواجِهُ الحسابَ و یُستَغنی عَمّا خَلف يَفتَقِرُ إلى ما قَدَّمَ ، كانَ حَرِيّا بِقِصَرِ الأملِ و طُولِ العَملِ» ابراز داشت: طلاب علوم دینی باید همواره قیامت و آخرت را مورد توجه قرار داده و بدانند باید از افکار مادی دور شوند چراکه دنیاگرایی انسان را از یاد آخرت غافل می‌کند؛ بنابراین سزاوار است که آرزوهای دنیوی خود را کوتاه کرده و اعمال صالح خویش را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه طلاب باید با بصیرت شده و نگاهشان را از ظواهر دنیوی به عمق و باطن آن تغییر دهند، گفت: هنگامی که بصیرت در دین برای مؤمن ایجاد شود، این توانایی را دارد که باطن لذت‌های حرام دنیوی را ببیند، بر اساس این هیچ‌گاه به دنبال دنیا و متعلقاتش نخواهد رفت.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به اینکه انس با قرآن و نهج‌البلاغه و دیگر کتب دینی باید همواره مورد توجه طلاب باشد، اظهار داشت: طلاب علوم دینی که سربازان حقیقی امام زمان(عج) هستند باید با تفکر و تدبر در منابع اصیل دین به یقین قلبی برسند و با این ذهنیت با جدیت تمام درس‌های خود را مطالعه کنند؛ بنابراین ایجاد یقین سبب از بین رفتن غم‌ و اندوه می‌شود چرا که منشأ اندوه شک و تردید است./841/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
مبعث عید استجابت دعا و غفران گناهان است
استاد حوزه با بیان اینکه عید مبعث، عید استجابت دعا و غفران گناهان است، گفت: دعا برکات زیادی در زندگی انسان دارد و از آن جایی که خداوند بهترین مدبر است واگذار کردن امور به حکمت و عدالت الهی بهترین نتیج...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۳:۵۵
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی:
صرف ایجاد معاونت تهذیب برای تحول اخلاقی کافی نیست
حجت الاسلام جواد حبیبی لزوم توجه به تهذیب در بحث تحول در حوزه علمیه را جدی دانست و تصریح کرد: صرف ایجاد معاونت تهذیب کافی نیست.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۲:۵۰
امام کاظم نهضت علمی امام صادق را کامل کردند
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که مهم ترین خصلت اخلاقی امام کاظم(ع) که به آن شهرت دارند، کظم غیظ و مدارا با مخالفان است،گفت: مدارا و صبوری در مقابل مخالفان مهم ترین بخش سیره اخلاقی اجتماعی این...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۹:۵۱
جشن مبعث رسول مهرباني ها در راديو معارف
ویژه برنامه زنده«ماه مجلس» همزمان با مبعث نبی اكرم (ص) از وظایف مسلمین نسبت به آن حضرت می گوید.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۱:۱۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۱)
عزت نفس خود را محترم بشماریم
شكى نيست كه امروز درآمد يك طلبه وافى به نيازهاى او نيست، ولى نبايد براى رفع نياز به كارهايى تن داده شود كه ما را از تحصيل باز مى دارد. و احياناً كارهايى كه با شؤون و شخصيت يك دانشجوى دينى سازگار نيست....
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۸:۲۷
ایمان به صرف معنویات حاصل نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به این که نزول و پیری به جسم انسان اختصاص داشته و ارتباطی به بعد روحانی انسان ندارد، گفت: صعود نفس در اثر تربیت یک امر همیشگی است و حتی با وجود پیری جسم سیر صعودی روح...
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۰:۴۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۰)
چه کنیم که معصیت نکنیم؟
آسان ترین راه ترک معصیت توجه و یقین به نزدیکی به تمام نعمت ها وخوشی ها و دارایی ها و عزت ها در صورت طاعت، و نزدیکی به محرومیت و ناخوشی و نداري و ذلت در صورت معصیت است.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر ...
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۵:۲۶
حدیث اخلاقی بزرگان(9)
نماز حقیقی مانع تأثیر جرقه های انحرافی شیطان است
نماز حقيقي، سبب مي‌شود جرقّه‌هاي انحرافي، افکار شيطاني و نظرات گمراه کننده که در اجتماع ايجاد شده است، روي دل آدمي اثر نگذارد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۴:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است بر احیا و گرامیداشت شب مبعث پیامبر اکرم(ص) در این ماه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۱:۴۰
واکنش حجت الاسلام قاضی عسکر به شایعات درباره حج تمتع
نماينده ولي فقيه درامورحج وزيارت گفت:درحالي كه هنوزثبت نامي صورت نگرفته، خبرانصراف زائران يزدي و تبريزي را درشبكه هاي مجازي پخش مي كنند.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۰۵:۰۹
مدیر گروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام مطرح کرد؛
ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا
مدیرگروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام با بیان اینکه خداوند فرصت های زیادی برای عبادت در اختیار بندگان قرار داده است، گفت: ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۲۱:۴۲
حجت الاسلام رضایی قمی:
دیگران را در دعا کردن بر خود مقدم بداریم
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه یکی از آداب دعا کردن این است که انسان قبل از دعا نماز بخواند، گفت: دعا نکردن بعد از نماز جفای در حق خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۳:۲۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۸)
انسان مرگ را می میراند نه این که بمیرد
دين آمده است به انسان بگويد كه انسان مرگ را مي‌ميراند، در مصاف با مرگ انسان پيروز است، نه مرگ انسان را از پاي در‌بياورد.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۰۷:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
تمدن غرب سرابی پوچ و بی محتوا است/ غرب یک طویله آباد است
استاد برجسته درس تفسیر با بیان اینکه کاربرد علوم غربی برای جسم انسان است و این علوم راهی به قلب و روح انسان ندارند، گفت: تمدن غرب چیزی جز سراب نیست.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۰۷:۳۳
در آستان مقدس حضرت معصومه؛
حکم غیبت کردن درباره کودکان تبیین شد
سخنران حرم حضرت معصومه(س) به تبیین حکم غیبت کردن درباره کودکان پرداخت و گفت: غیبت کردن از کودک غیر ممیز که سبب هتک حرمت، تحقیر والدین و بی آبرویی کودک شود حرام است.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۰۷:۲۶
استاد حوزه علمیه قم تشریح کرد؛
مبطلات و شرایط رجوع زوجین بعد از طلاق
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه طلاق تنها حلال مقبوض درگاه خداوند است به تشریح شرایطی پرداخت که اگر به درستی رعایت نشود طلاق باطل خواهد بود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۴:۲۶
حدیث اخلاقی بزرگان(۷)
حسد دام شیطان برای بشر
حسد در طول تاریخ بشر دارای آثار منفی فردی و اجتماعی و از دام های شیطان برای بشر بوده است همان دامی که در نخستین روزهای آفرینش بشر موجب آغشته شدن دست بشر به خون برادر خود شد.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۲۰:۵۸
حدیث اخلاقی بزرگان(۶)
تقوا لباس روح است
تقوا روح ما را حفظ می‌کند. از چه چیز حفظ می کند؟ از خطرات. تقوا روح تو را از عذاب‌های دنيوي و اخروی حفظ می‌کند.
۱۳۹۶/۱/۲۶ - ۱۸:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم:
مهار نفس و کسب معرفت راه رسیدن به اخلاص در عمل است
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اخلاص در عمل خواسته قرآنی خداوند از امت اسلامی است، گفت: مهار نفس و کسب معرفت انسان را به اخلاص در عمل می رساند.