یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, February 18, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۱۷:۵۰
شناسه خبر: ۴۶۹۱۲۹
 
رهبران الازهر مصر (2)
از حبس خانگی تا تبعید؛ فرجام نیم قرن ریاست مالکی‌ها بر الازهر
شیخ شنن به شدت حامی شیخ احمد بود اما با انتخاب القلینی، متصدیان امر، شیخ شنن را به روستای خانوادگی‌اش تبعید و شیخ نفراوی را در خانه‌اش محبوس ساختند.

خبرگزاری رسا ـ گروه بین‌الملل: در اولین شماره از «رهبران الازهر مصر» به چگونگی انتخاب اولین شیخ الازهر مصر و جدال تاریخی مالکی‌ها و شافعی‌ها برای تصدّی منصب ریاست دانشگاه الازهر اشاره کردیم. در این شماره به معرفی تعدادی دیگر از مشایخ الازهر خواهیم پرداخت که سکان‌دار این دانشگاه در سال‌های اولیه تاسیس این دانشگاه بودند.

4. شيخ عبد الباقي القليني
شیخ عبد الباقي القليني متولد قلين از توابع استان كفر الشيخ است. وی چهارمین شیخ الازهر و از فقهای مالکی بود.
وی دروس متداول الازهر مانند تفسیر، حدیث، علم کلام، صرف و نحو، فقه و اصول، منطق و تاریخ و ... را فراگرفت تا آنجا که پس از مدتی در زمره یکی از اساتید معروف الازهر شناخته شد.


شیخ القلینی تاکید فراوانی بر کتاب‌های قدیمی داشت و دانش آموزان خود را به فراگیری و انس با کتاب‌های قدما ملزم می‌ساخت. وی همچنین برای سهولت فراگیری کتاب‌های مرجع، دانش پژوهان خود را به سنت حاشیه نویسی بر کتاب‌های سخت و پیچیده عادت داد تا ضمن تثبیت مطالب، راه را برای آیندگان آسان کند.

ریاست الازهر
انتخاب شیخ القلینی به ریاست دانشگاه الازهر همراه با خشونت و درگیری بود. شاگردان نزدیک و دوستان که تنها وی را لایق منصب ریاست دانشگاه الازهر می‌دانستند با اعتراض فراوان خواستار انتخاب شیخ القلینی به عنوان چهارمین شیخ الازهر مصر شدند. هرچند که وی در ایام درگیری خارج از قاهره بود اما سرانجام با اصرار شاگردان و یاران نزدیکش به این سمت برگزیده شد.
گفتنی است از این عالم الازهر مصر هیچ تالیفی ثبت نشده است.

5. شیخ محمد شنن
شیخ محمد شنن معروف به «امام شنن مالکی» پنجمین شیخ الازهر مصر بر مذهب مالکی است که ریاست این دانشگاه را برعهده گرفت.
عشق و علاقه فراوان وی به علوم دینی و حفظ قرآن کریم سبب شد تا با یادگیری مقدمات علوم دینی راهی قاهره شده و با فراگیری علوم دینی متداول نظیر صرف و نحو، علوم قرآنی، تفسیر و کلام، فقه و اصول و ... به درجات بالایی از علم دست یافت.


معروف است که شیخ محمد دارای تتبّع فراوان و دارای عزم بالا در فراگیری علوم دینی بود تا آنجا که به عنوان یکی از بزرگترین شخصیت‌های دینی مالکی‌ها در آن زمان شناخته شده بود. 

ریاست الازهر
شیخ شنن در جریان درگیری انتخاب شیخ القلینی به عنوان چهارمین رییس دانشگاه الازهر نقش بسزایی داشت. از آنجا که شیخ شنن، شیخ قلینی و شیخ نفراوی از مراجع سه‌گانه مالکی‌ها در زمان خود بودند و یکی از این سه نفر می‌بایست چهارمین شیخ الازهر می‌شد، شیخ شنن به شدت حامی شیخ احمد بود اما با انتخاب القلینی، متصدیان امر شیخ شنن را به روستای خانوادگی‌اش تبعید و شیخ نفراوی را در خانه‌اش محبوس ساختند. با مرگ شیخ نفراوی، بزرگان الازهر شیخ محمد شنن را به عنوان پنجمین شیخ الازهر انتخاب و شیخ قلینی را برکنار کردند.
مهمترین اتفاق در تاریخ تصدّی منصب ریاست الازهر ترمیم بخشی از این دانشگاه بود. هرچند که وی دارای ثروت فراوان، کنیز، برده و خدمتکار بود و به گفته الجبرتی ثروت فراوانی را برای فرزندانش به ارث گذاشت اما هزینه تعمیر دانشگاه الازهر از سوی حاکم عثمانی تأمین شد.
از شیخ شنن تالیفی ثبت نشده و او تنها به تدریس کتب متداول آن زمان اکتفا کرد.

6. شیخ ابراهیم الفیومی
شيخ إبراهيم بن موسى الفيومي المالكي از فقهای معروف مالکی ششمین و آخرین شیخ الازهر بر مذهب مالکی است. با فوت او دوران ریاست مالکی‌ها بر ریاست الازهر بعد از نیم قرن به پایان رسید.


وی پس از حفظ قرآن کریم با ورود به دانشگاه الازهر قاهره به کسب علوم متداول آن روزگار همچون فقه و اصول، صرف و نحو، عقاید، منطق، تاریخ و سیره نبوی روی آورد. 
فیومی از شاگردان طراز اول شیخ الخراشی اولین شیخ الازهر مصر بود که در علم حدیث، لغت و صرف تخصص پیدا کرد.

ریاست الازهر
شیخ فیومی با اجماع علمای الازهر به عنوان ششمین شیخ این دانشگاه انتخاب شد و دوران ریاست وی را باید یکی از شکوفاترین دوران الازهر دانست.
فیومی صاحب کرسی تدریس و دارای شاگردان فراوانی بود و معروف است که وی زمانی مجلس درس را ترک می‌کرد که مطئن می‌شد تمامی شاگران درس را متوجه شده باشند.
از مهمترین آثار فیومی کتابی در علم صرف است./981/ب921/ک

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۲۰:۴۷
نماینده پارلمان تونس:
زباله‌دان تاریخ در انتظار آل‌خلیفه است
نماینده پارلمان تونس اظهار داشت که زباله‌دان تاریخ در انتظار آل‌خلیفه خواهد بود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۲۱:۰۸
اندیشمند مصری در گفت‌وگو با رسا:
الازهر به آوردگاه فکری «اخوانی ـ سلفی» تبدیل شده است | کادرسازی وهابیّت با جذب دانشجویان و طلاب
استاد جامعه شناسی مصر با بیان اختلاف فکری اخوانی‌ها و سلفی‌ها از تلاش وهابیت برای جذب طلاب و دانشجویان با هدف کادرسازی و استفاده از آنان در ساختارهای دینی و دولتی خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۳:۴۴
اعلام آمادگی الازهر برای همکاری علمی با دانشگاه اسلامی اوگاندا
شیخ الازهر گفت: آفریقا ثروت ها و منابع زیادی دارد، اما نیازمند نهضت علمی و تقویت ثبات اجتماعی است تا زمینه بهره برداری بیشتر مردم این قاره از این ثروتها فراهم شود و بتوانند با چالش های پیش روی خود مقا...
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۰:۴۵
استاد جامعه‌شناسی مصر در گفت‌وگو با رسا:
استقلال دینی الازهر در سایه وابستگی مالی به حکومت از بین رفته است | نقش « نهادسازی دینی» در کاهش قدرت الازهر
مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات مصر با اشاره به نقش نهادهای دینی در کاهش قدرت الازهر تاکید کرد که وابستگی الازهر به حاکمیت سبب شده تا استقلال این نهاد دینی از میان برود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۲۳:۰۳
گزارش رسا؛
وقتی نفوذ وهابیت در الازهر صدای روشنفکران دینی را در می‌آورد| مصر؛ مستعمره فرهنگی آل‌سعود
استعمار فرهنگی و دینی الازهر و حاکمیت در مصر از سوی وهابیت کار را بدان جا رسانده که بسیاری از روشنفکران دینی در مبارزه با وهابیت فریاد اعتراض سردادند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۵:۳۶
تعدادی از ائمه جماعت مصر به خاطر سفر بدون مجوز به عراق از کار منع شدند
مشاور وزارت اوقاف مصر گفت: تحقیقات از «نشأت ذارع» یکی از ائمه بزرگ جماعت اوقاف مصر به خاطر سفر بدون مجوز به عراق در جریان است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۴:۱۸
هشدار عالم الازهر نسبت به نفوذ فرهنگی غرب در کشورهای اسلامی
استاد دانشگاه قاهره نسبت به نفوذ فرهنگی غرب در کشورهای اسلامی و تلاش برای تغییر اندیشه‌های دینی هشدار داد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۱۸
نامزد سابق ریاست‌جمهوری مصر:
هر کس ایران را دشمن اصلی می‌داند «دیوانه» است
رییس حزب «مصری القویة» و نامزد سابق ریاست‌جمهوری مصر تأکید کرد که هر کس ایران را دشمن اصلی و تنها دشمن اعراب می‌داند، «دیوانه» و دارای اختلال عقلی و ذهنی است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۰۶
مدیر شهرک تاریخی پیامبر با شیخ الازهر دیدار کرد
مؤسس پروژه شهرک تاریخی پیامبر در جریان سفر به مصر و مشارکت در نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره، با احمد الطیب شیخ الازهر دیدار کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۲:۱۸
گزارش رسا؛
«فتواهای شاذّ» کابوس پایان ناپذیر الازهر/ چه کسی پاسخگوی «ولنگاری فتوا» در مصر است؟
با آنکه الازهر تلاش کرده تا مانع از رشد فزاینده فتواهای شاذّ شود اما در عمل جز موفقیت اندک چیزی نصیب این نهاد دینی نشده است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۲:۱۵
رقیب‌کُشی «السیسی» در انتخابات مصر؛ ابعاد و پیامد‌ها
سیاست دولت مصردر حذف رقبای اصلی رییس‌جمهور در انتخابات پیش‌ِ رو، پیامدهای خطرناکی برای این کشور دارد و ممکن است انتهای مسیر به کودتای نظامی جدید یا ناآرامی‌های اجتماعی ختم شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۷:۲۷
مشاور مفتی مصر:
از فقه انحرافی رنج می بریم/ داعش و القاعده مقید به نصّ نیستند
مشاور مفتی مصر در کنفرانس «مقابله با فتاوای تروریستی» گفت: صاحبان تفکر افراطی تروریستی بین مسلمانان، مسیحیان و هر دیانت دیگر فرقی قائل نیستند، بلکه با اصل «تو با ما هستی یا نیستی» رفتار می کنند و این ...
۱۳۹۶/۱۱/۲۰ - ۱۶:۱۶
شاه اردن:
قدس کلید صلح و ثبات در منطقه است
پادشاه اردن که به پاکستان سفر کرده است امروز با رئیس‌‌جمهور این کشور دیدار و درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - ۱۸:۱۵
استقبال گسترده مردم مصر از غرفه الازهر در نمایشگاه کتاب قاهره
رییس کمیته فتوای الازهر مصر از استقبال مردم از غرفه الازهر در نمایشگاه کتاب قاهره خبر داد و تاکید کرد که این استقبال نشان از اعتماد مردم به این نهاد دینی دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - ۱۷:۴۱
دارالافتای مصر:
وصیّت مازاد بر ثلث مشروط به اجازه ورثه است
دبیرفتوای دارالافتای مصر با اشاره به احکام وصیّت اعلام کرد که وصیّت مازاد بر ثلث ماترک از سوی صاحب مال مشروط به اذن ورثه است.
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - ۱۶:۳۹
مفتی لیبی حاکمان عربستان را یاران ظالمان توصیف کرد
مفتی لیبی از حاکمان عربستان به شدت انتقاد کرد و بیان داشت که آنان یاران ظالمان هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - ۲۲:۳۳
گزارش رسا از نقره داغ شدن علمای الازهر؛
«سفر بدون مجوّز به عراق» یا «نفوذ سلفیّت و وهابیّت در الازهر»؛ حقیقت چیست؟
در حالی که اوقاف مصر علّت بازداشت علمای سفر کرده به عراق را نداشتن مجوّز برای سفر اعلام کرد اما به نظر می‌رسد که مساله نفوذ وهابیت در نهادهای دینی مصر را مورد توجه قرار داد.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - ۱۱:۲۵
انتقاد شدید مفتی سابق مصر از اخوان المسلمین
مفتی سابق مصر با انتقاد از اخوان المسلمین خاطر نشان کرد که این گروه شایستگی حکمرانی بر مردم را به دلیل فقدان شرایط لازم برای رهبری ندارد.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - ۱۰:۴۳
اندیشمند مصری:
تمسّک به فرهنگ دینی رمز پیشرفت و توسعه کشورهای اسلامی است
استاد دانشگاه قاهره با تاکید بر تقویت بنیه علمی دانشگاه‌ها، رمز پیشرفت امت اسلامی را در پیروی از فرهنگ دینی دانست.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - ۱۰:۲۸
استاد فلسفه و کلام الازهر:
فتوای تحریم انتخابات ریاست جمهوری فاقد وجاهت شرعی و قانونی است
استاد فلسفه و کلام الازهر با انتقاد از ترویج برخی فتواها مبنی بر تحریم انتخابات اعلام کرد که این فتواها فاقد هرگونه وجاهت شرعی و قانونی است.