چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ Wednesday, March 29, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۵ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: ۴۶۷۵۸۵
 
مدیر حوزه های علمیه سراسرکشور:
پژوهش های حوزوی باید ناظر به تقویت حوزه انقلابی باشد/ بخشی از علم اصول فقه آموزش روش پژوهش است
آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم توجه طلاب پژوهشگر به پژوهش هایی در سطح حوزه انقلابی گفت: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیعی در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره علمی پژوهشی علامه حلی(ره) پیش از ظهر امروز در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

سخنران ویژه این مراسم آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بود که با اشاره به فرازی از نهج البلاغه اظهار داشت: یکی از جلوه های زیبای نهج البلاغه سخنان پیشوای ما در مورد پیامبر خدا است، چراکه کسی به اندازه ایشان به پیامبر نزدیک نبود و به همین دلیل تنها امام علی(ع) است که می تواند به بهترین وجه پیامبر را برای ما معرفی کند.

وی با بیان اینکه در مجموعه سخنان امام علی(ع) بیش از صد تعریف و تصویر و تشبیه در مورد پیامبر وجود دارد، ابراز داشت: ایشان اخلاق، مهربانی و جلوه های مختلف پیامبر را به زیبایی به تصویر می کشد ولی در خطبه 194 عظمت مقاومت ایشان را مطرح می کند و می فرماید این پیامبر که شمع جمع عالم است کسی بود که برای دستیابی به رضوان الهی و قله های بلند آرمان الهی در همه سختی ها غوطه ور شد و در دریای سختی شنا کرد و در این راه همه غصه ها را به جان خرید و این در حالی بود که نزدیکان و غریبان همه در مکه علیه او اجتماع کردند ولی او نهراسید.

لزوم توجه طلاب به نهج البلاغه

آیت الله اعرافی با اشاره به خطبه 72 نهج البلاغه که در آن امام علی(ع)، پیامبر را از میان برنده گمراهی معرفی می کند، تأکید کرد: انس با نهج البلاغه از مهم ترین عوامل سازنده روح و جان است بویژه کسی که از نظر ادبی قدمی برداشته باشد زیبایی ها و عظمت این کتاب بزرگ را بهتر درک می کند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: حوزه در پرتو انقلاب اسلامی گام های بلندی در توسعه علم و اندیشه و آثار برداشته است که نمونه های آن زیاد است، به ویژه در دو دهه اخیر کتاب قطوری از پیشرفت های حوزه داریم و نسل جوان در قلمرو تولید کتاب و علم و مقاله و پایان نامه گام های بزرگی برداشته اند.

مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: ساختارهای پژوهشی، رسانه های مختلف پژوهشی، تعدد موضوعات، تعدد زبان ها و گستره جبهه تحقیق در ایران و غیر ایران، تنوع جنسیتی و پشتوانه های نرم افزاری و سخت افزاری پژوهشی هستیم نشان دهنده این است که قطار تولید علم و ساخت اندیشه در پژوهش شکل گرفته است؛ امروز جریان پژوهش در مدارس ومراکز زنده شده است و مجموعه مراکز علمی حوزوی کارنامه خوبی را در مسأله پژوهش رقم زده اند که یکی از کارنامه های این مسأله جشنواره علامه حلی است.

وی با بیان اینکه جشنوره علامه حلی در کنار کتاب سال کارهای پژوهشی حوزه را به خوبی دنبال می کند، خاطرنشان کرد: به عقیده من آثار این جشنواره ارزش زیادی دارد و در همین جشنواره نیز شاهد درخشش های خوبی هستیم از جمله اینکه تنوع رشته ها افزایش پیدا کرده است، پژوهش در حوزه های برادران و خواهران زنده است، روند صعودی کتاب ها و پایان نامه ها نیز خوب بوده و استان ها حرکت رو به جلویی را آغاز کرده اند.

حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود، یادآور شد: حوزه باید نظام آموزشی پژوهش محوری را تقویت کند که خود اقتضائات زیادی دارد و تا 20 شاخص تعریف شده می توان برای آن برشمرد، حوزه امروز باید همه را خلاق و مبلغ و پژوهشگر تربیت کند که البته این مسأله منحصر در نخبه ها و برترها نیست بلکه روحی است که باید در همه دمیده شود و گام هایی برداشته شده ولی قدم های بزرگ و زیادی باید در آینده نیز برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه سطوح عالی و دروس خارج نیز باید نظام مند تر شود، تأکید کرد: طبق آمار در قم 40 هزار نفر در سطوح عالی و دروس خارج تحصیل می کنند که حداقل 30 هزار نفر از این تعداد در قم از جوانان طلبه هستند که این جمع زیاد بعلاوه بخش خواهران طلبه هدف گیری ارزشمندی برای افزایش فرهنگ تحقیق و پژوهش در حوزه را می طلبد چراکه این حرکت بزرگ علمی می تواند تحولات بزرگی را رقم بزند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: اگر گام های استواری برای فعال سازی این هسته های علمی برداشته شود و پایان نامه ها، مقالات و تحقیق ورزی در این بخش مورد توجه قرار بگیرد حتما شاهد تحولات زیادی خواهیم بود و نکته بعد این است که باید زیرساخت های پژوهشی نیز در مدارس سطح یک شکل بگیرد، کتابخانه ها، بانک ها اطلاعاتی، شوراهای علمی و گروه های علمی و پژوهشی باید اقتدار و قدرت بیشتری پیدا کند و کارگاهای آموزشی و پژوهش محور رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه نباید به این تحقیقات سطح پایین بسنده کنیم، عنوان کرد: باید از میان همین پژوهشگران افرادی در تراز شهید صدر در آینده داشته باشیم، به همین دلیل باید از نظر علمی قوی باشیم و ادبیات عرب، اصول فقه مسائل عقلی و فقه به خوبی مطالعه و تحقیق شود.

پالایش اصول فقه آری یا نه؟

آیت الله اعرافی با بیان اینکه امروز دو جریان در حوزه است که یکی معتقد به کامل بودن و مورد نیاز بودن تمام اصول فقه است و دیگری معتقد به پالایش آن است، گفت: به عقیده من هردو طرف درست می گویند ولی این مسأله نیز ضروری است که اصوله فقه باید سامان جدیدی متناسب با رشته های متفاوت پیدا کند و از طرفی این را هم نباید فراموش کنیم که بخش هایی از اصول فقه روش تحقیق در همه مسائل اسلامی را به طلبه آموزش می دهد، به همین دلیل مطالبی از بحث الفاظ و حجج و تعادل و تراجیح فراتر از بحث های فقهی است.

وی تأکید کرد: نمی توان این مسأله را پنهان کرد که بسیاری از تحقیقات اسلامی دقیق نیست چون کسانی در آنها کار کرده اند که دستمایه روش اجتهادی نداشته اند، بنابراین اگر بخواهیم که بتوانیم به تحقیقات قوی برسیم باید به صورت دقیق ادبیات، اصول فقه، بینش عقلی و فقه را آموزش ببینیم.

رییس جامعه المصطفی العالمیه با تصریح بر اینکه روش تحقیق و فناوری های تحقیق هم در پژوهش مهم است، خاطرنشان کرد: حوزه در این زمینه گام های خوبی برداشته است ولی این را باید بدانیم که امروز در دنیا جریانات فعالی در این زمینه کار می کنند و در پردازش متن، تحلیل متن و هوش مصنوعی که مسیر تحقیق و پژوهش را تسهیل می کند فعال هستند و بنده ورود حوزه را هم به این زمینه ها ضروری می دانم.

وی عنوان داشت: قلم و ادبیات فارسی هم برای همه طلاب پژوهشگر لازم است، همچنانکه شهید مطهری می فرمودند: من در زمان طلبگی بیست بار تمام گلستان سعدی را دقیق دوره کردم که نتیجه آن قلم روان ایشان در کتاب ها است، مطالعه زیاد با استفاده از اوقاف فراغت مسأله حیاتی است؛ در ملاقاتی که همراه با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان بر مطالعه پیوسته و گسترده طلاب تأکید کردند.

ضرورت نظام آموزشی و تنوع رشته ای در پژوهش

آیت الله اعرافی با بیان اینکه نظام آموزشی و تنوع رشته ای هم باید در پژوهش مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: محور تحقیقات حوزه علمیه در برنامه های کلان باید ناظر به نیازهای کشور باشد و از طرف دیگر مسأله پژوهش بر محور حوزه انقلابی و ابعاد آن است دارد و ما بر تداوم انقلابی ماندن حوزه اصرار داریم چراکه حوزه مولّد انقلاب است و انقلاب باید در دامن حوزه پویا شود که از مهمترین شاخص های انقلابی ماندن حوزه شناخت جامعه است.

وی تأکید کرد: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد، بنابراین باید مسیر تحقیق را با شیوه محکم قدیم پیش ببریم ولی در عین حال افق های جدید را هم دریابیم، چراکه امروز در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی موضوعات زیادی است که نیاز به بحث و پژوهش دارد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیع در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه بخشی از گنجینه تحقیق حوزه باید ناظر به نیازهای امروز باشد، یادآور شد: از جمله این مسائل حوزه علوم انسانی و اجتماعی است که باید در پژوهش های حوزه های علمیه کشور مورد توجه قرار بگیرد و در سطح خرد تر باید هسته های پژوهش محوری در حوزه های شهرستان های دیگر برای تزریق معارف به جامعه تعریف کنیم و در نهایت مسأله مهم و اساسی دیگر نگاه فرا ملی و فرامنطقه ای در پژوهش ها است./1330/201/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۳:۳۷
از منظر فقه امامیه؛
قانون حاکم بر احوال شخصیه اقلیت های دینی و مذهبی نقادی شد
نشست علمی «نقد قانون حاکم بر احوال شخصیه اقلیت های دینی و مذهبی از منظر فقه امامیه» با حضور کارشناسان برجسته حقوق از سوی مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۲۰:۱۱
حجت الاسلام برقعی خبرداد؛
انتشار 109 اثر علمی از سوی پژوهشکده فقه و حقوق
کارشناسس ارتباطات دفتر تبلیغات اسلامی از انتشار 109 اثر علمی و 82 شماره از مجله علمی پژوهشی کاوشی نو در فقه از سوی پژوهشکده فقه و حقوق خبر داد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۹:۲۵
پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مطرح کرد؛
مسأله محوری و توجه به مسائل روز در پژوهشکده فقه و حقوق
حجت الاسلام صالحی مازندارنی مسأله محوری و توجه به مسائل روز در پژوهشکده فقه و حقوق را از شاخصه های اصلی این پژوهشکده دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۹:۱۰
حجت الاسلام صرّامی مطرح کرد؛
ضرورت ارتباط بیشتر پژوهشگران حوزوی با مسائل روز جامعه
رییس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که همین فقه کهن می تواند به مسائل جدید پاسخ بدهد یکی از پیش نیازهای اصلی این موضوع ارتباط پژوهشگران حوزوی با مسائل روز جامعه دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۶:۱۹
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
پژوهش های دینی باید رویکرد تنظیم حیات انسانی داشته باشد
حجت الاسلام لک زایی با بیان این که پژوهش های دینی باید رویکرد تنظیم حیات انسانی داشته باشد، فقه اهل بیت(ع) را پیشتاز و دارای قابلیت های بسیار دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۴:۵۲
با حضور آیت الله علیدوست صورت گرفت؛
رونمایی از آثار جدید پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
مراسم رونمایی از آثار جدید پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور آیت الله علیدوست و جمعی از پژوهشگران حوزوی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۴:۴۶
بایسته های تحقیق و پژوهش از نگاه آیت الله علیدوست
استاد درس خارج حوزه به بایسته های تحقیق و پژوهش اشاره کرد و گفت: کارهای پژوهشی حوزه باید رو به جلو، همراه با اخلاص، مورد نیاز جامعه علمی و در بستر زمان باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۶:۲۰
گزارشی از نشست علمی بررسی ابعاد فقهی حقوقی افشاگری رسانه ای؛
از ادله حرمت افشاگری در قرآن تا تشریح موارد و مصادیق جواز
نشست تخصصی بررسی ابعاد فقهی حقوقی افشاگری رسانه ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین رفعتی و حسین رضی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۵:۱۲
گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می کند؛
کرسی علمی ترویجی چگونگی تأثیر باورهای کلامی بر علوم انسانی
گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کرسی علمی ترویجی «چگونگی تأثیر باورهای کلامی بر علوم انسانی» را عصر چهارشنبه 25 اسفندماه 95 در قم برگزار می کند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۲:۲۱
از سوی انجمن مطالعات اجتماعی حوزه؛
جایگاه فقه در علم اجتماعی مسلمین بررسی علمی می شود
نشست علمی جایگاه فقه در علم اجتماعی مسلمین از سوی حلقه دانش اجتماعی مسلمین انجمن مطالعات اجتماعی حوزه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ - ۱۱:۵۰
گزارش رسا از همایش بررسی وضعیت علوم عقلی در حوزه مشهد
در نشستی علمی« وضعیت آموزشی علوم عقلی در حوزه های علمیه» در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد مقدس با حضور صاحبنظران و اندیشمندان حوزه بررسی شد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۰ - ۱۴:۱۷
استاد حوزه:
آیت‌الله معرفت نظریه تداعی معانی را برای نجات تفاسیر عرفانی مطرح کرد
حجت الاسلام رضایی اصفهانی گفت: آیت‌الله معرفت نظریه تداعی معانی را برای نجات تفاسیر عرفانی مطرح کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۰ - ۰۹:۴۰
شاگرد برجسته علامه حسن زاده آملی مطرح کرد؛
آیت‌الله معرفت از یگانه‌های حوزه‌های علمیه عالم تشیع بود
حجت الاسلام والمسلمین رمضانی اهتمام آیت‌الله معرفت در فراگیری علوم قرآنی را ستودنی خواند و گفت: کاری که آیت‌الله معرفت انجام دادند، ارزش فوق‌العاده‌ای دارد که شایسته تقدیر و سزاوار سرمشق گرفتن است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۸:۰۲
دبیر همایش سراسری بررسی آرای تفسیری علامه معرفت:
آیت‌الله معرفت عمر تحقیقی خود را صرف علوم و معارف قرآنی کرد
حجت الاسلام عیسی‌زاده گفت: آیت‌الله معرفت در قرن حاضر از جمله شخصت‌های نادری بود که بر‌خلاف عرف رسمی حوزه‌های علمیه عمر تحقیقی خود را صرف علوم و معارف قرآنی کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۷:۲۳
از سوی مرکز فقهی ائمه اطهار؛
ابعاد فقهی حقوقی افشاگری رسانه ای بررسی شد
نشست تخصصی بررسی ابعاد فقهی حقوقی افشاگری رسانه ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین رفعتی و حسین رضی از سوی معاونت پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۷:۱۹
حجت الاسلام محمدی مطرح کرد؛
تقریب بین مذاهب براساس مبنای قوی فقهی آیت الله بروجردی
مسؤول انجمن اصول فقیه حوزه علمیه قم نفوذ علمی و شخصیتی آیت الله بروجردی در میان اهل سنت و دیگر ادیان را غیرقابل توصیف دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۷:۰۹
با ارائه آیت الله علیدوست برگزار می شود؛
پیش اجلاسیه کرسی اصول فقه، ساختار جدید با توسعه گستره
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، پیش اجلاسیه کرسی علوم نقلی با موضوع«اصول فقه، ساختار جدید با توسعه گستره» را برگزار می کند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۳:۳۴
گزارش رسا از کرسی ترویجی «نقش انقلاب اسلامی در ارتقاء عدالت»
از تحولی که انقلاب اسلامی در مفهوم و ماهیت عدالت ایجاد کرد تا نقد اندیشه های لیبرالی
کرسی ترویجی «نقش انقلاب اسلامی در ارتقاء عدالت» با حضور صاحبنظران حوزوی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۱۰:۱۹
از سوی انجمن علمی مدیریت اسلامی حوزه؛
نشست علمی دلالت های انگیزشی در قرآن برگزار شد
نشست علمی دلالت های انگیزشی در قرآن با ارائه ابوالفضل محمدی و نقادی حجت الاسلام علی اکبر بخشی و مجتبی نوروزی از سوی انجمن علمی مدیریت اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۰۰:۴۴
آیت الله اعرافی عنوان کرد؛
چهار حوزه مهم توسعه فقه/ ابواب جدید فقهی در حوزه راه اندازی شود
مدیر حوزه های علمیه توسعه فقه را از مهمترین مسائل حوزه دانست و از چهارحوزه کلام، اصول، رجال و حدیث و مسائل موضوعی و مستحدثه به عنوان چهار حوزه مهم توسعه فقه نام برد.