دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ Monday, February 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۵ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: ۴۶۷۵۸۵
 
مدیر حوزه های علمیه سراسرکشور:
پژوهش های حوزوی باید ناظر به تقویت حوزه انقلابی باشد/ بخشی از علم اصول فقه آموزش روش پژوهش است
آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم توجه طلاب پژوهشگر به پژوهش هایی در سطح حوزه انقلابی گفت: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیعی در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره علمی پژوهشی علامه حلی(ره) پیش از ظهر امروز در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

سخنران ویژه این مراسم آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بود که با اشاره به فرازی از نهج البلاغه اظهار داشت: یکی از جلوه های زیبای نهج البلاغه سخنان پیشوای ما در مورد پیامبر خدا است، چراکه کسی به اندازه ایشان به پیامبر نزدیک نبود و به همین دلیل تنها امام علی(ع) است که می تواند به بهترین وجه پیامبر را برای ما معرفی کند.

وی با بیان اینکه در مجموعه سخنان امام علی(ع) بیش از صد تعریف و تصویر و تشبیه در مورد پیامبر وجود دارد، ابراز داشت: ایشان اخلاق، مهربانی و جلوه های مختلف پیامبر را به زیبایی به تصویر می کشد ولی در خطبه 194 عظمت مقاومت ایشان را مطرح می کند و می فرماید این پیامبر که شمع جمع عالم است کسی بود که برای دستیابی به رضوان الهی و قله های بلند آرمان الهی در همه سختی ها غوطه ور شد و در دریای سختی شنا کرد و در این راه همه غصه ها را به جان خرید و این در حالی بود که نزدیکان و غریبان همه در مکه علیه او اجتماع کردند ولی او نهراسید.

لزوم توجه طلاب به نهج البلاغه

آیت الله اعرافی با اشاره به خطبه 72 نهج البلاغه که در آن امام علی(ع)، پیامبر را از میان برنده گمراهی معرفی می کند، تأکید کرد: انس با نهج البلاغه از مهم ترین عوامل سازنده روح و جان است بویژه کسی که از نظر ادبی قدمی برداشته باشد زیبایی ها و عظمت این کتاب بزرگ را بهتر درک می کند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: حوزه در پرتو انقلاب اسلامی گام های بلندی در توسعه علم و اندیشه و آثار برداشته است که نمونه های آن زیاد است، به ویژه در دو دهه اخیر کتاب قطوری از پیشرفت های حوزه داریم و نسل جوان در قلمرو تولید کتاب و علم و مقاله و پایان نامه گام های بزرگی برداشته اند.

مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: ساختارهای پژوهشی، رسانه های مختلف پژوهشی، تعدد موضوعات، تعدد زبان ها و گستره جبهه تحقیق در ایران و غیر ایران، تنوع جنسیتی و پشتوانه های نرم افزاری و سخت افزاری پژوهشی هستیم نشان دهنده این است که قطار تولید علم و ساخت اندیشه در پژوهش شکل گرفته است؛ امروز جریان پژوهش در مدارس ومراکز زنده شده است و مجموعه مراکز علمی حوزوی کارنامه خوبی را در مسأله پژوهش رقم زده اند که یکی از کارنامه های این مسأله جشنواره علامه حلی است.

وی با بیان اینکه جشنوره علامه حلی در کنار کتاب سال کارهای پژوهشی حوزه را به خوبی دنبال می کند، خاطرنشان کرد: به عقیده من آثار این جشنواره ارزش زیادی دارد و در همین جشنواره نیز شاهد درخشش های خوبی هستیم از جمله اینکه تنوع رشته ها افزایش پیدا کرده است، پژوهش در حوزه های برادران و خواهران زنده است، روند صعودی کتاب ها و پایان نامه ها نیز خوب بوده و استان ها حرکت رو به جلویی را آغاز کرده اند.

حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود، یادآور شد: حوزه باید نظام آموزشی پژوهش محوری را تقویت کند که خود اقتضائات زیادی دارد و تا 20 شاخص تعریف شده می توان برای آن برشمرد، حوزه امروز باید همه را خلاق و مبلغ و پژوهشگر تربیت کند که البته این مسأله منحصر در نخبه ها و برترها نیست بلکه روحی است که باید در همه دمیده شود و گام هایی برداشته شده ولی قدم های بزرگ و زیادی باید در آینده نیز برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه سطوح عالی و دروس خارج نیز باید نظام مند تر شود، تأکید کرد: طبق آمار در قم 40 هزار نفر در سطوح عالی و دروس خارج تحصیل می کنند که حداقل 30 هزار نفر از این تعداد در قم از جوانان طلبه هستند که این جمع زیاد بعلاوه بخش خواهران طلبه هدف گیری ارزشمندی برای افزایش فرهنگ تحقیق و پژوهش در حوزه را می طلبد چراکه این حرکت بزرگ علمی می تواند تحولات بزرگی را رقم بزند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: اگر گام های استواری برای فعال سازی این هسته های علمی برداشته شود و پایان نامه ها، مقالات و تحقیق ورزی در این بخش مورد توجه قرار بگیرد حتما شاهد تحولات زیادی خواهیم بود و نکته بعد این است که باید زیرساخت های پژوهشی نیز در مدارس سطح یک شکل بگیرد، کتابخانه ها، بانک ها اطلاعاتی، شوراهای علمی و گروه های علمی و پژوهشی باید اقتدار و قدرت بیشتری پیدا کند و کارگاهای آموزشی و پژوهش محور رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه نباید به این تحقیقات سطح پایین بسنده کنیم، عنوان کرد: باید از میان همین پژوهشگران افرادی در تراز شهید صدر در آینده داشته باشیم، به همین دلیل باید از نظر علمی قوی باشیم و ادبیات عرب، اصول فقه مسائل عقلی و فقه به خوبی مطالعه و تحقیق شود.

پالایش اصول فقه آری یا نه؟

آیت الله اعرافی با بیان اینکه امروز دو جریان در حوزه است که یکی معتقد به کامل بودن و مورد نیاز بودن تمام اصول فقه است و دیگری معتقد به پالایش آن است، گفت: به عقیده من هردو طرف درست می گویند ولی این مسأله نیز ضروری است که اصوله فقه باید سامان جدیدی متناسب با رشته های متفاوت پیدا کند و از طرفی این را هم نباید فراموش کنیم که بخش هایی از اصول فقه روش تحقیق در همه مسائل اسلامی را به طلبه آموزش می دهد، به همین دلیل مطالبی از بحث الفاظ و حجج و تعادل و تراجیح فراتر از بحث های فقهی است.

وی تأکید کرد: نمی توان این مسأله را پنهان کرد که بسیاری از تحقیقات اسلامی دقیق نیست چون کسانی در آنها کار کرده اند که دستمایه روش اجتهادی نداشته اند، بنابراین اگر بخواهیم که بتوانیم به تحقیقات قوی برسیم باید به صورت دقیق ادبیات، اصول فقه، بینش عقلی و فقه را آموزش ببینیم.

رییس جامعه المصطفی العالمیه با تصریح بر اینکه روش تحقیق و فناوری های تحقیق هم در پژوهش مهم است، خاطرنشان کرد: حوزه در این زمینه گام های خوبی برداشته است ولی این را باید بدانیم که امروز در دنیا جریانات فعالی در این زمینه کار می کنند و در پردازش متن، تحلیل متن و هوش مصنوعی که مسیر تحقیق و پژوهش را تسهیل می کند فعال هستند و بنده ورود حوزه را هم به این زمینه ها ضروری می دانم.

وی عنوان داشت: قلم و ادبیات فارسی هم برای همه طلاب پژوهشگر لازم است، همچنانکه شهید مطهری می فرمودند: من در زمان طلبگی بیست بار تمام گلستان سعدی را دقیق دوره کردم که نتیجه آن قلم روان ایشان در کتاب ها است، مطالعه زیاد با استفاده از اوقاف فراغت مسأله حیاتی است؛ در ملاقاتی که همراه با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان بر مطالعه پیوسته و گسترده طلاب تأکید کردند.

ضرورت نظام آموزشی و تنوع رشته ای در پژوهش

آیت الله اعرافی با بیان اینکه نظام آموزشی و تنوع رشته ای هم باید در پژوهش مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: محور تحقیقات حوزه علمیه در برنامه های کلان باید ناظر به نیازهای کشور باشد و از طرف دیگر مسأله پژوهش بر محور حوزه انقلابی و ابعاد آن است دارد و ما بر تداوم انقلابی ماندن حوزه اصرار داریم چراکه حوزه مولّد انقلاب است و انقلاب باید در دامن حوزه پویا شود که از مهمترین شاخص های انقلابی ماندن حوزه شناخت جامعه است.

وی تأکید کرد: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد، بنابراین باید مسیر تحقیق را با شیوه محکم قدیم پیش ببریم ولی در عین حال افق های جدید را هم دریابیم، چراکه امروز در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی موضوعات زیادی است که نیاز به بحث و پژوهش دارد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیع در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه بخشی از گنجینه تحقیق حوزه باید ناظر به نیازهای امروز باشد، یادآور شد: از جمله این مسائل حوزه علوم انسانی و اجتماعی است که باید در پژوهش های حوزه های علمیه کشور مورد توجه قرار بگیرد و در سطح خرد تر باید هسته های پژوهش محوری در حوزه های شهرستان های دیگر برای تزریق معارف به جامعه تعریف کنیم و در نهایت مسأله مهم و اساسی دیگر نگاه فرا ملی و فرامنطقه ای در پژوهش ها است./1330/201/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۲:۰۲
با حضور اساتید و صاحبنظران؛
نشست هم اندیشی الزامات تکوین تمدنی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود
نشست هم اندیشی الزامات تکوین تمدنی جمهوری اسلامی ایران به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با حضور صاحبنظران این عرصه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۱:۵۰
از سوی انجمن علمی مهدویت برگزار می شود؛
دومین نشست علمی جایگاه استخاره در دین و تشخیص حجت خدا
دومین نشست علمی جایگاه استخاره در دین و تشخیص حجت خدا از سوی انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۵:۰۴
سوم اسفند؛
همایش نیم‌روزه هفته دوم تمدن نوین اسلامی برگزار می شود
همایش نیم‌روزه هفته دوم تمدن نوین اسلامی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری گروه تاریخ و تمدن پژوهشگاه در تهران برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۵۸
گروه مطالعات انقلاب اسلامی برگزار می کند؛
کرسی ترویجی تحلیل ثبات و تعادل در جمهوری اسلامی ایران
کرسی ترویجی تحلیل ثبات و تعادل در جمهوری اسلامی ایران از سوی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۴:۴۷
فردا در قم؛
کرسی علمی ترویجی عدالت و مصلحت برگزار می شود
کرسی علمی ترویجی عدالت و مصلحت از سوی حلقه تخصصی عدالت پژوهی مرکز مطالعات بینارشته‌ای در قم برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۴۵
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
موازی کاری پژوهشی و عرصه های زمین مانده در حوزه
یکی از مشکلاتی که پژوهش های حوزه به آن دچار شده، موازی کاری است، در برخی پژوهش ها تناسبی با نیاز جامعه یافت نمی شود.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۲:۳۹
دبیر انجمن فقه و حقوق حوزه خبرداد؛
برگزاری نشست علمی نقد کتاب حقوق جزای عمومی
شعبانی از برگزاری نشست علمی نقد کتاب حقوق جزای عمومی با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تهران خبرداد و گفت: دو تن از اساتید برجسته رشته حقوق جزا در این نشست به ارائه مطالب خود می پردازند.
۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۱:۱۷
از سوی انجمن علمی حدیث حوزه؛
چگونگی استناد به حدیث در حوزه علوم انسانی بررسی علمی می شود
نشست علمی استناد به حدیث در حوزه علوم انسانی(عرصه ها و چالش ها) از سوی انجمن علمی حدیث حوزه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۶:۳۷
عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب:
فعالیت های موازی و عجولانه آفت پژوهش های حوزوی است
مفتاح فعالیت های موازی و عجولانه را آفت پژوهش های حوزوی خواند و گفت: بخش عمده ای از فعالیت های برخی مراکز پژوهشی صرفا برای بالا بردن آمار است.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۴:۴۵
حجت الاسلام واسطی:
کارویژه حوزه، تمدن‌سازی است
مدیر مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام وظیفه اصلی حوزه علمیه را تمدن‌سازی بر اساس مبانی اسلامی دانست و گفت: تحصیل و تدریس و تحقیق در حوزه معطوف به تمدن‌سازی باشد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۲:۲۴
استاد حوزه و دانشگاه:
امام موسی صدر دغدغه تمدنی داشت
حجت‌الاسلام الویری با تأکید بر این که امام موسی صدر برای اصلاح و انسجام اجتماعی و همچنین زمینه‌سازی و حرکت به سمت تمدن قدم‌های بسیاری برداشته است، گفت: امام موسی صدر تنوع بسیار شگرفی در ارتباط اجتماع...
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۲۲:۲۵
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مطرح کرد؛
امکان فهم دیدگاه امام موسی صدر با تحلیل و تأمل در آثار وی
لک‌زایی تمدن مد نظر امام موسی صدر را مبتنی بر آموزه‌های دینی و شرقی دانست و گفت: فهم دیدگاه امام موسی صدر با تحلیل و تأمل در آثار وی امکان پذیر است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۷:۳۴
در قم؛
نخستین همایش مطالعات تطبیقی اسلام و مسیحیت برگزار شد
نخستین همایش مطالعات تطبیقی و دومین جشنواره محصولات فرهنگی پژوهشی اسلام و مسیحیت به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۷:۱۸
حجت الاسلام کاشانی خبر داد؛
ارسال 200 مقاله به همایش مطالعات تطبیقی اسلام و مسیحیت
دبیر نخستین همایش مطالعات تطبیقی اسلام و مسیحیت از ارسال 200 مقاله به همایش مطالعات تطبیقی اسلام و مسیحیت و 1051 اثر به دبیرخانه دومین جشنواره محصولات فرهنگی پژوهشی اسلام و مسیحیت خبر داد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۵:۵۵
در کنفرانسی علمی صورت گرفت؛
واکاوی نسل کشی های سازمان یافته علیه مسلمانان شیعه
نخستین کنفرانس علمی ابعاد نسل کشی های سازمان یافته علیه مسلمانان شیعه با همکاری مجمع جهانی شیعه شناسی، پژوهشکده حج و زیارت و دبیرخانه شواری دین پژوهان کشور در قم برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۴:۰۸
حجت الاسلام رضایی اصفهانی خبرداد؛
جزییات روند برگزاری کنگره نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی
دبیر علمی کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» از برگزاری این کنگره در در اردیبهشت ماه 97 خبرداد و از محققان و پژوهشگران خواست در تدوین موسوعه بزرگ عالمان شیعه با این دبیرخانه همک...
۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۱۳:۵۲
با سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی؛
دبیرخانه کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» آغاز به کار کرد
دبیرخانه کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» با حضور حضرات آیات مکارم شیرازی و سبحانی آغاز به کار کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۲۲:۳۳
با برگزاری انتخابات مشخص شدند؛
اعضای جدید هیأت مدیره و بازرسان انجمن علمی معرفت شناسی حوزه
هفتمین دوره مجمع عمومی انجمن علمی معرفت شناسی حوزه به همراه انتخابات هیأت مدیره و بازرسان انجمن برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۹:۳۱
پژوهشگر حوزه مطرح کرد؛
علوم انسانی اسلامی؛ پیش نیاز ایجاد تمدن اسلامی
حجت الاسلام عندلیب ایجاد علوم انسانی اسلامی را لازمه ایجاد تمدن اسلامی دانست و گفت: با ادبیات غربی نمی توان تمدن اسلامی ایجاد کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۶:۲۶
دبیر علمی همایش ملی فقه مهندسی ژنتیک:
ایجاد ادبیات فقه و حقوق مهندسی ژنتیک مقدمه پیشرفت این فناوری است
حکمت نیا با اشاره به ضرورت برگزاری همایش فقه مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته، ایجاد ادبیات فقه و حقوق مهندسی ژنتیک را مقدمه پیشرفت این فناوری دانست.