پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ Thursday, January 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۵ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: ۴۶۷۵۸۵
 
مدیر حوزه های علمیه سراسرکشور:
پژوهش های حوزوی باید ناظر به تقویت حوزه انقلابی باشد/ بخشی از علم اصول فقه آموزش روش پژوهش است
آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم توجه طلاب پژوهشگر به پژوهش هایی در سطح حوزه انقلابی گفت: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیعی در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره علمی پژوهشی علامه حلی(ره) پیش از ظهر امروز در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

سخنران ویژه این مراسم آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بود که با اشاره به فرازی از نهج البلاغه اظهار داشت: یکی از جلوه های زیبای نهج البلاغه سخنان پیشوای ما در مورد پیامبر خدا است، چراکه کسی به اندازه ایشان به پیامبر نزدیک نبود و به همین دلیل تنها امام علی(ع) است که می تواند به بهترین وجه پیامبر را برای ما معرفی کند.

وی با بیان اینکه در مجموعه سخنان امام علی(ع) بیش از صد تعریف و تصویر و تشبیه در مورد پیامبر وجود دارد، ابراز داشت: ایشان اخلاق، مهربانی و جلوه های مختلف پیامبر را به زیبایی به تصویر می کشد ولی در خطبه 194 عظمت مقاومت ایشان را مطرح می کند و می فرماید این پیامبر که شمع جمع عالم است کسی بود که برای دستیابی به رضوان الهی و قله های بلند آرمان الهی در همه سختی ها غوطه ور شد و در دریای سختی شنا کرد و در این راه همه غصه ها را به جان خرید و این در حالی بود که نزدیکان و غریبان همه در مکه علیه او اجتماع کردند ولی او نهراسید.

لزوم توجه طلاب به نهج البلاغه

آیت الله اعرافی با اشاره به خطبه 72 نهج البلاغه که در آن امام علی(ع)، پیامبر را از میان برنده گمراهی معرفی می کند، تأکید کرد: انس با نهج البلاغه از مهم ترین عوامل سازنده روح و جان است بویژه کسی که از نظر ادبی قدمی برداشته باشد زیبایی ها و عظمت این کتاب بزرگ را بهتر درک می کند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: حوزه در پرتو انقلاب اسلامی گام های بلندی در توسعه علم و اندیشه و آثار برداشته است که نمونه های آن زیاد است، به ویژه در دو دهه اخیر کتاب قطوری از پیشرفت های حوزه داریم و نسل جوان در قلمرو تولید کتاب و علم و مقاله و پایان نامه گام های بزرگی برداشته اند.

مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: ساختارهای پژوهشی، رسانه های مختلف پژوهشی، تعدد موضوعات، تعدد زبان ها و گستره جبهه تحقیق در ایران و غیر ایران، تنوع جنسیتی و پشتوانه های نرم افزاری و سخت افزاری پژوهشی هستیم نشان دهنده این است که قطار تولید علم و ساخت اندیشه در پژوهش شکل گرفته است؛ امروز جریان پژوهش در مدارس ومراکز زنده شده است و مجموعه مراکز علمی حوزوی کارنامه خوبی را در مسأله پژوهش رقم زده اند که یکی از کارنامه های این مسأله جشنواره علامه حلی است.

وی با بیان اینکه جشنوره علامه حلی در کنار کتاب سال کارهای پژوهشی حوزه را به خوبی دنبال می کند، خاطرنشان کرد: به عقیده من آثار این جشنواره ارزش زیادی دارد و در همین جشنواره نیز شاهد درخشش های خوبی هستیم از جمله اینکه تنوع رشته ها افزایش پیدا کرده است، پژوهش در حوزه های برادران و خواهران زنده است، روند صعودی کتاب ها و پایان نامه ها نیز خوب بوده و استان ها حرکت رو به جلویی را آغاز کرده اند.

حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه حرکت پژوهش در حوزه باید نظام مند و دارای برنامه شود، یادآور شد: حوزه باید نظام آموزشی پژوهش محوری را تقویت کند که خود اقتضائات زیادی دارد و تا 20 شاخص تعریف شده می توان برای آن برشمرد، حوزه امروز باید همه را خلاق و مبلغ و پژوهشگر تربیت کند که البته این مسأله منحصر در نخبه ها و برترها نیست بلکه روحی است که باید در همه دمیده شود و گام هایی برداشته شده ولی قدم های بزرگ و زیادی باید در آینده نیز برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه سطوح عالی و دروس خارج نیز باید نظام مند تر شود، تأکید کرد: طبق آمار در قم 40 هزار نفر در سطوح عالی و دروس خارج تحصیل می کنند که حداقل 30 هزار نفر از این تعداد در قم از جوانان طلبه هستند که این جمع زیاد بعلاوه بخش خواهران طلبه هدف گیری ارزشمندی برای افزایش فرهنگ تحقیق و پژوهش در حوزه را می طلبد چراکه این حرکت بزرگ علمی می تواند تحولات بزرگی را رقم بزند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: اگر گام های استواری برای فعال سازی این هسته های علمی برداشته شود و پایان نامه ها، مقالات و تحقیق ورزی در این بخش مورد توجه قرار بگیرد حتما شاهد تحولات زیادی خواهیم بود و نکته بعد این است که باید زیرساخت های پژوهشی نیز در مدارس سطح یک شکل بگیرد، کتابخانه ها، بانک ها اطلاعاتی، شوراهای علمی و گروه های علمی و پژوهشی باید اقتدار و قدرت بیشتری پیدا کند و کارگاهای آموزشی و پژوهش محور رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه نباید به این تحقیقات سطح پایین بسنده کنیم، عنوان کرد: باید از میان همین پژوهشگران افرادی در تراز شهید صدر در آینده داشته باشیم، به همین دلیل باید از نظر علمی قوی باشیم و ادبیات عرب، اصول فقه مسائل عقلی و فقه به خوبی مطالعه و تحقیق شود.

پالایش اصول فقه آری یا نه؟

آیت الله اعرافی با بیان اینکه امروز دو جریان در حوزه است که یکی معتقد به کامل بودن و مورد نیاز بودن تمام اصول فقه است و دیگری معتقد به پالایش آن است، گفت: به عقیده من هردو طرف درست می گویند ولی این مسأله نیز ضروری است که اصوله فقه باید سامان جدیدی متناسب با رشته های متفاوت پیدا کند و از طرفی این را هم نباید فراموش کنیم که بخش هایی از اصول فقه روش تحقیق در همه مسائل اسلامی را به طلبه آموزش می دهد، به همین دلیل مطالبی از بحث الفاظ و حجج و تعادل و تراجیح فراتر از بحث های فقهی است.

وی تأکید کرد: نمی توان این مسأله را پنهان کرد که بسیاری از تحقیقات اسلامی دقیق نیست چون کسانی در آنها کار کرده اند که دستمایه روش اجتهادی نداشته اند، بنابراین اگر بخواهیم که بتوانیم به تحقیقات قوی برسیم باید به صورت دقیق ادبیات، اصول فقه، بینش عقلی و فقه را آموزش ببینیم.

رییس جامعه المصطفی العالمیه با تصریح بر اینکه روش تحقیق و فناوری های تحقیق هم در پژوهش مهم است، خاطرنشان کرد: حوزه در این زمینه گام های خوبی برداشته است ولی این را باید بدانیم که امروز در دنیا جریانات فعالی در این زمینه کار می کنند و در پردازش متن، تحلیل متن و هوش مصنوعی که مسیر تحقیق و پژوهش را تسهیل می کند فعال هستند و بنده ورود حوزه را هم به این زمینه ها ضروری می دانم.

وی عنوان داشت: قلم و ادبیات فارسی هم برای همه طلاب پژوهشگر لازم است، همچنانکه شهید مطهری می فرمودند: من در زمان طلبگی بیست بار تمام گلستان سعدی را دقیق دوره کردم که نتیجه آن قلم روان ایشان در کتاب ها است، مطالعه زیاد با استفاده از اوقاف فراغت مسأله حیاتی است؛ در ملاقاتی که همراه با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان بر مطالعه پیوسته و گسترده طلاب تأکید کردند.

ضرورت نظام آموزشی و تنوع رشته ای در پژوهش

آیت الله اعرافی با بیان اینکه نظام آموزشی و تنوع رشته ای هم باید در پژوهش مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: محور تحقیقات حوزه علمیه در برنامه های کلان باید ناظر به نیازهای کشور باشد و از طرف دیگر مسأله پژوهش بر محور حوزه انقلابی و ابعاد آن است دارد و ما بر تداوم انقلابی ماندن حوزه اصرار داریم چراکه حوزه مولّد انقلاب است و انقلاب باید در دامن حوزه پویا شود که از مهمترین شاخص های انقلابی ماندن حوزه شناخت جامعه است.

وی تأکید کرد: پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی است که با جامعه در ارتباط باشد، بنابراین باید مسیر تحقیق را با شیوه محکم قدیم پیش ببریم ولی در عین حال افق های جدید را هم دریابیم، چراکه امروز در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی موضوعات زیادی است که نیاز به بحث و پژوهش دارد و طلاب جوان باید بدانند در میدان های وسیع در معرض طرح سؤال و قلمروهای جدید قرار دارند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه بخشی از گنجینه تحقیق حوزه باید ناظر به نیازهای امروز باشد، یادآور شد: از جمله این مسائل حوزه علوم انسانی و اجتماعی است که باید در پژوهش های حوزه های علمیه کشور مورد توجه قرار بگیرد و در سطح خرد تر باید هسته های پژوهش محوری در حوزه های شهرستان های دیگر برای تزریق معارف به جامعه تعریف کنیم و در نهایت مسأله مهم و اساسی دیگر نگاه فرا ملی و فرامنطقه ای در پژوهش ها است./1330/201/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۲۳:۵۲
پژوهشگر حوزوی مطرح کرد؛
جواز مصرف محصولات تراریخته با رد ادله مرتبط با ضرر
حجت الاسلام عرفایی با بیان این که ادله مرتبط با ضرر مصرف محصولات تراریخته را منع نمی کند، گفت: ما دلیلی نداریم که حرمت محصولات تراریخته را برای مصرف کننده ثابت کند.
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۸:۰۹
با حضور نخبگان حوزه و دانشگاه؛
نشست علمي «رهبري در دوره استقرار و تثبيت» برگزار شد
به همت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه نشست علمي «رهبري در دوره‌ استقرار؛ رهبري در دوره‌ تثبيت» و مقايسه دو دوره رهبري در جمهوري اسلامي ايران در دبيرخانه انجمن‌هاي علمي حوزه برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۹:۳۳
نشست تخصصی حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته در قم برگزار می‌شود
نشست «حکم شرعی مصرف محصولات تراریخته بر اساس ادله مرتبط با ضرر» با حضور نخبگان و صاحب نظران این حوزه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی شهر قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۱:۴۳
به همت انجمن حدیث حوزه؛
نشست نقش دگرگونی معانی در فهم آیات و روایات برگزار شد
نشست «نقش دگرگونی معانی در فهم آیات و روایات» که نوزدهمین نشست تبیین دیدگاه‌های حدیثی از پیوسته نشست‌های سید مرتضی است، به همت انجمن حدیث حوزه برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۲۳:۰۹
حجت الاسلام بستان:
عرفی شدگی به معنی کاهش محسوس سطح دینداری در جامعه است
استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با ارائه نظریه عرفی شدگی با رویکرد اسلامی، گفت: جامعه عرفی شده جامعه ای است که در آن اعتقاد به دین کاهش محسوس داشته است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۲۳:۰۶
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس:
عرفی شدن جامعه به معنی دین گریزی است نه کاهلی در دین
شجاعی زند با بیان این عرفی شدن یک فلسفه جدای از دینداری است، گفت: اگر در جامعه به مناسک دینی کم توجهی می شود به معنی عرفی شدن جامعه نیست و باید به این جامعه هنوز هم جامعه دینی گفت.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۴:۴۹
رییس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی تغییر کرد
در پی استعفای حجت‌الاسلام فلاح زاده از ریاست موسسه موضوع شناسی احکام فقهی، حجت‌الاسلام میرمحمدی به جای وی معرفی شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۲۰:۳۹
به همت مرکز تخصصی حدیث حوزه؛
نشست «نقش دگرگونی معانی در فهم آیات و روایات» برگزار می‌شود
نشست «نقش دگرگونی معانی در فهم آیات و روایات» از پیوسته نشست‌های سید مرتضی،‌ 27 دی در مرکز تخصصی حدیث حوزه برگزار می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۲۰:۲۵
نویسنده و پژوهشگر کودک و نوجوان:
فانتزی نوشتن بهترین روش صحیح انتقال مفاهیم به مخاطب است
آدینه، فانتزی نوشتن را راه حل دیگر رئالیسم دانست و گفت: ما هر چیزی را که نمی توانیم به صورت واقعیت بنویسیم؛ می توانیم با فانتزی گرایی برخی از فرهنگ ها را به مخاطب بگوییم.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۸:۵۵
مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می‌‌کند؛
نشست علمی «تبیین و بررسی حیث التفاتی و تاثیر آن در نگرش به نفس»
نشست علمی «تبیین و بررسی حیث التفاتی و تاثیر آن در نگرش به نفس» از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۷:۰۹
به همت مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطَر؛
کتاب «بررسی سیره اخلاقی امام موسی صدر» رونمایی شد
آیین رونمایی از کتاب «سیره اخلاقی تربیتی امام موسی صدر» با حضور علما، اساتید و محققان حوزه و دانشگاه در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۳:۵۴
به همت نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ؛
نسخه الکترونیکی مجموعه کرسی ها و نشست های علمی منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب مجموعه کرسی ها و نشست های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به همت نشر دیجیتال این پژوهشگاه منتشر شد
۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۰:۵۴
23 دی ماه؛
سیر تکوین تمدن اسلامی بررسی می شود
کرسی ترویجی و نقد ایده علمی، سیر تکوین تمدن اسلامی پنج شنبه 23 دی ماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۲۰:۴۳
ثبت نام کارگاه طب اسلامی در آستان حضرت معصومه آغاز شد
مسؤول فرهنگی خواهران آستان مقدس حضرت معصومه(س) از آغاز ثبت ‌نام کارگاه طب اسلامی ویژه خواهران در آستان بانوی کریمه(س) خبر داد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۷:۴۹
نشست علمی «انحراف گری یهود در مسیحیت» برگزار می شود
نشست علمی انحراف گری یهود در مسیحیت با محوریت صهیونیزم مسیحی، پنج شنبه 23 دی ماه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۱:۳۱
در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
«گستره ولایت فقیه و حریم خصوصی شهروندان» بررسی می شود
کرسی ترویجی و نقد ایده علمی، «گستره ولایت فقیه و حریم خصوصی شهروندان»، دو شنبه 20 دی ماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۰:۴۵
جامعه المصطفی العالمیه برگزار می کند؛
همایش بین المللی ظرفیت شناسی و تأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقای آموزش های دینی
نخستین همایش بین المللی ظرفیت شناسی و تأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقای آموزش های دینی، از سوی معاونت پژوهش و تولید محتوای جامعة المصطفی العالمیه برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۵:۵۷
از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه؛
پنجمین دوره مسابقات علمی طلاب برگزار می شود
پنجمین دوره مسابقات علمی طلاب سطح یک، سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در سال تحصیلی 96-95 برگزار می‌شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۰:۲۶
طی نشستی علمی؛
جایگاه منابع مفقود در تحلیل مسائل تاریخی بررسی می شود
کرسی ترویجی مناظره علمی، جایگاه منابع مفقود در تحلیل مسائل تاریخی، سه شنبه 21 دی ماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۰:۲۵
از سوی انجمن علمی مطالعات سیاسی حوزه برگزار می شود؛
نشست علمی نقد و بررسی نظریه خلافت در جریان های تکفیری معاصر
نشست علمی نقد و بررسی نظریه خلافت در جریان های تکفیری معاصر از سوی حلقه مطالعات سلفیه پژوهی انجمن علمی مطالعات سیاسی حوزه علمیه برگزار می شود.