یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ Sunday, March 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱/۴ - ۱۶:۴۱
امام جمعه خرم آباد:
راه بهبود معیشت مردم توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است
امام جمعه خرم آباد راه بهبود معیشت مردم را توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: کلید اصلی حل مشکلات جامعه توجه به مسأله اقتصاد است.
۱۳۹۶/۱/۳ - ۱۷:۱۹
امام جمعه دورود:
ایجاد اشتغال از مؤلفه های مهم اقتصاد مقاومتی است
امام جمعه دورود تحقق اقتصاد مقاومتی را عاملی مهم و حیاتی در جهت شکوفایی وضعیت اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: برای تحقق این مهم باید در جهت ایجاد اشتغال و مقابله با بیکاری گام برداشت.
۱۳۹۶/۱/۱ - ۱۲:۵۱
نماینده ولی فقیه در لرستان:
مشکلات اقتصادی با تکیه بر تولید داخلی حل می شود
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: در سایه تولید و اشتغال زایی می توان به اقتصاد داخلی کشور تکیه و مشکلات اقتصادی را برطرف ساخت.
۱۳۹۵/۱۲/۲۷ - ۱۶:۳۲
امام جمعه خرم ‌آباد:
سلوک اجتماعی، سیاسی و حکومتی امام راحل الگو است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه تولد فاطمه(س) اسلام را زنده و تولد امام راحل ایران را زنده کرد، گفت: سلوک اجتماعی، سیاسی و حکومتی امام راحل الگو است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۲۲:۴۷
نماینده ولی فقیه در لرستان مطرح کرد؛
عزم ملی؛ لازمه تحقق ایمنی راه ها
نماینده ولی فقیه در لرستان داشتن عزم ملی را لازمه تحقق ایمنی راه ها عنوان کرد و گفت: در سایه عزم ملی باید در کاهش تصادفات جاده ای در ایام نوروز گام برداشت.
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۲۰:۲۸
رییس حوزه علمیه امیرالمؤمنین خرم آباد:
جذب جوانان با استعداد امری مهم در ارتقای سطح علمی و کیفی مدارس علمیه است
رییس مدرسه علمیه امیرالمؤمنین خرم آباد با تأکید بر ضرورت جذب جوانان مؤمن، با استعداد و علاقه مند به تحصیل در حوزه, گفت: این عوامل در ارتقای سطح کیفی و علمی مدارس علمیه نقش آفرین است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۷:۰۸
مدیر حوزه های علمیه لرستان:
تبعیت از ولایت مهم ترین ویژگی طلبه انقلابی است
حجت الاسلام میناپور تبعیت از ولایت را ویژگی طلبه انقلابی دانست و گفت: برای حفظوتحقق آرمانها واهداف انقلاب، طلاب باید انقلابی بمانند وانقلابی عمل کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۶:۲۸
امام جمعه بروجرد مطرح کرد؛
احیای ارزشهای دینی راهکار مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان
امام جمعه خرم آباد با اشاره به هجمه های فرهنگی و تلاش غرب برای ضربه زدن به باور و اعتقادات جوانان، گفت: تقویت، حفظ و احیای ارزشهای دینی راهکار مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۸
27 اسفند در بروجرد؛
مراسم سالگرد آیت الله مولانا بروجردی برگزار می شود
مراسم نخستین سالگرد آیت الله مولانا بروجردی از علمای فرهیخته بروجرد و مفاخر استان لرستان 27 اسفندماه در این شهرستان برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۶:۵۵
حجت الاسلام ابراهیمی:
دشمن ماهیت اسلامی نظام را هدف قرار داده است
معاون امور استانهای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به هجمه ها و ئوطئه های مختلف دشمن علیه نظام و انقلاب اسلامی، گفت: دشمن با طرح این دسیسه ها در پی ضربه زدن به ماهیت اسلامی نظام جمهوری اسلام...
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۶:۲۹
نماینده ولی فقیه در لرستان:
مطالبه مهم ائمه جمعه تحقق اقتصاد مقاومتی است
نماینده ولی فقیه در لرستان اقتصاد مقاومتی را از مطالبه های مهم ائمه جمعه عنوان کرد و گفت: با تبیین مؤلفه ها و شاخص های اقتصاد مقاومتی باید در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور گام برداشت.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۶:۲۴
سرپرست دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه لرستان منصوب شد
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور طی حکمی حجت الاسلام دانشی را به عنوان سرپرست دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه لرستان معرفی کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۵۲
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان:
تبلیغ طلاب با محوریت نیازهای اجتماعی و فرهنگی باشد
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان تبلیغی را اثرگذار دانست که بر اساس نیازهای اجتماعی و فرهنگی باشد و گفت: این مهم باید مورد توجه خواهران مبلغ قرار گیرد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۱۵
مدیر کل اوقاف و امور خیریه لرستان خبر داد؛
برگزاری طرح آرامش بهاری در 46 امامزاده شاخص لرستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به آغاز طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه، گفت: این طرح در 46 امامزاده شاخص استان برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۱۰
مدیر حوزه های علمیه خواهران لرستان مطرح کرد؛
تبلیغ به موقع و مؤثر، لازمه مقابله با آسیب های اجتماعی
مدیر حوزه های علمیه خواهران لرستان تبلیغ مؤثر و به موقع را امری مهم در جهت مقابله با هجمه های فرهنگی و کاهش آسیبهای اجتماعی دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۴۶
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه چگنی:
تقویت معنویت نسل جوان از برکات سفرهای راهیان نور است
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهرستان چگنی با بیان آثار و برکات تربیتی و معنوی اردوهای راهیان نور، گفت: تقویت معنویت نسل جوان از برکات این سفرها است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۵:۰۵
نماینده ولی فقیه در لرستان:
مدیریت صحیح فضای مجازی تهدید را به فرصت تبدیل می کند
نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به نقش اثرگذار مدیریت در استفاده از فضای مجازی، گفت: با مدیریت صحیح استفاده از فضای مجازی می توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۲:۵۴
معاون آموزش حوزه های علمیه لرستان مطرح کرد؛
تبلیغ چهره به چهره از عوامل مؤثر در پذیرش جوانان علاقه مند به حوزه
معاون آموزش حوزه های علمیه لرستان به نقش تبلیغ در اطلاع رسانی و آگاه سازی جوانان از پذیرش و تحصیل در حوزه اشاره کرد و گفت: تبلیغ چهره به چهره امری مهم برای جذب افراد مستعد و علاقه مند در حوزه است.
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۱:۲۲
مدیر مدرسه علمیه ولی عصر بروجرد:
پذیرش نظام مند مهم ترین عامل اصلی جلوگیری از ریزش است
مدیر مدرسه علمیه ولی‌‌عصر(عج) در بروجرد با اشاره به اینکه پس از آغاز سال تحصیلی برخی طلاب به دلایل مختلف انصراف می دهند، گفت: برای جلوگیری از ریزش در حوزه باید در هنگام پذیرش، دقت و برنامه‌ریزی بیشتر...
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۰:۳۲
عضو شورای حوزه های علمیه لرستان:
تربیت طلاب کارآمد، لازمه استفاده از ظرفیت های حوزه است
عضو شورای حوزه های علمیه لرستان با اشاره به نقش حوزه در بصیرت افزایی و هدایت جامعه، گفت: با توجه به پیشرفت علم و دانش و گسترش تکنولوژی باید در این راستا از ظرفیتهای حوزه استفاده کرد و استفاده از این ظ...