پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ Thursday, August 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۲۲:۳۳
معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران ازنا خبر داد؛
فعالیت طلبه های خواهر نجمیه ازنا در حلقه های صالحین
معاون فرهنگی مدرسه علمیه نجمیه(س) ازنا با اشاره به برپایی حلقه های صالحین در ۲۰ روستای شهرستان ازنا گفت: در این حلقه ها که با محوریت تربیت دانش آموزن در زمینه های عقاید، احکام و اخلاق برگزاری می شود، ...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۵۰
مدیر مدرسه علمیه باقرالعلوم کوهدشت:
شناخت مؤلفه های تحول لازمه بازنگری در علوم انسانی است
مدیر مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) کوهدشت ایجاد تحول در علوم انسانی را از رسالتهای خطیر حوزه دانست و گفت: در این زمینه حوزه باید مؤلفه های تحول را بررسی کرده و با همکفری علما و مراکز دانشگاهی در ایجاد تحو...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۰۹
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان:
مبلغان نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان با بیان نقش مؤثر مبلغان در کاهش آسیب های اجتماعی، گفت: در این راستا مبلغان بومی استان به صورت مستمر در مکانهای مختلف در حال انجام فعالیت تبلیغی خود با هدف بصیرت بخشی...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۷:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی:
حج تابلوی همنوایی و همگرایی بین امت اسلام است
حج در هر عصری، کانون الهام بخش همگرایی متناسب با شرایط زمانی بوده و لازم است مسلمانان در هر زمان از فرصت حج برای ایجاد «همگرایی معنادار، فعال و متناسب با شرایط و چالش های فراروی خود» بیشترین استفاده ...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۷:۲۵
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر:
اجرای برنامه های هدفمند در غنی سازی اوقات فراغت مؤثر است
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر با اشاره به اجرای برنامه های هدفمند در راستای غنی سازی اوقات فراغت نسل جوان و نوجوان، گفت: شرکت کنندگان در این زمینه باید فرصتها را غنیمت شمرده و از امکانات موجود در جهت تق...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۵:۵۵
معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمیه الیگودرز خبر داد؛
برگزاری کارگاه پایان نامه نویسی ویژه اساتید راهنما در مدرسه علمیه فاطمیه الیگودرز
معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمیه الیگودرز از برگزاری کارگاه های پایان نامه نویسی ویژه اساتید راهنما در این مدرسه خبر داد و گفت: این کارگاه با حضور پنج نفر از اساتید معرفی شده در حال برگزاری است.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۷:۵۷
مدیر مدرسه علمیه امام صادق بروجرد:
بازنگری لازمه تحقق تحول در علوم انسانی است
مدیر مدرسه علمیه امام صاق(ع) بروجرد بازنگری را لازمه ایجاد تحول در حوزه دانست و گفت: در این راستا حوزه و دانشگاه باید با تعامل و همکاری یکدیگیر در ایجاد بازنگری منابع غنی اقدام کنند.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۷:۳۳
برگزاری دوره اختبار و تثبیت طلاب نو ورود مدرسه ولی عصر بروجرد
مدیر مدرسه علمیه ولی عصر(عج) بروجرد با اشاره به پذیرش ۱۶ طلبه نو ورود در این مدرسه، گفت: هم اکنون این طلاب در حال گذراندن دوره آموزشی ۲۰ روزه هستند.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۳:۵۷
مدیرکل تربیتی و فرهنگی سازمان زندان های کشور:
درک حقیقت قرآن لازمه مقابله با اقدامات تکفیری ها است
مدیرکل تربیتی و فرهنگی سازمان زندان های کشور با تأکید بر ضرورت درک حقیقت قرآن برای مقابله با اقدامات گروه هایی همچون داعش، گفت: تبیین این مهم نیازمند ترویج انس با قرآن است.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۷:۳۴
مدیر حوزه علمیه لرستان:
انس با قرآن لازمه موفقیت طلاب در امر تبلیغ است
مدیر حوزه علمیه لرستان با بیان ویژگی طلاب برای موفقیت در این عرصه، گفت: انس با قرآن لازمه موفقیت طلاب در امر تبلیغ است.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۷:۱۲
سرپرست اوقاف خرم آباد:
احیای موقوفات امری مهم در گسترش سنت نبوی است
سرپرست اوقاف خرم آباد با تأکید بر ضرورت احیا موقوفات برای رفع مشکلات جامعه، گفت: احیای این مهم امری ضروری در گسترش سنت نبوی است.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۱:۲۱
مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه سپاه الیگودرز:
بی توجهی به مفاسد اخلاقی، جامعه را به چالش می کشاند
مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه سپاه الیگودرز با تأکید بر اینکه ما نباید نسبت به مفاسد اخلاقی جامعه کم اهمیت باشیم، گفت: بی توجهی به این مباحث جامعه را به چالش می کشاند.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۱:۱۸
معاون فرهنگی مدرسه علمیه نجمیه ازنا خبر داد؛
برگزاری کلاس های اخلاق با حضور طلاب مبلغ در پایگاه های مساجد ازنا
معاون فرهنگی مدرسه علمیه نجمیه ازنا از برگزاری کلاس های اخلاق در پایگاه های مساجد این شهرستان خبر داد و گفت: این کلاس ها با حضور مبلغان خواهر در جهت بصیرت بخشی به نسل جوان و نوجوان در حال برگزاری است.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۹:۳۰
معاون فرهنگی اوقاف لرستان:
تبیین آموزه های دینی راه تقویت اخلاق و حفظ امنیت جامعه است
معاون فرهنگی اوقاف لرستان با اشاره به برگزاری مسابقات قرآنی اوقاف گفت: در راستای برگزاری این مسابقات با تربیت حافظان قرآن تلاش می شود انس بیشتر با قرآن را بین آحاد جامعه به ویژه نسل جوان تقویت کرد.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۹:۱۸
مدیر حوزه علمیه لرستان:
تعامل و همکاری خیران در ارتقای حوزه علمیه مؤثر است
مدیر حوزه علمیه لرستان با اشاره به وجود پروژه های عمرانی مدارس علمیه برادران استان، گفت: توسعه این مدارس و انجام فعالیت های ساخت و ساز نیازمند همکاری و تعامل خیران مدرسه ساز است.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۷:۵۲
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:
تبیین مسأله ولایت از رویکردهای اصلی برنامه های دهه امامت است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان هدف از برگزاری برنامه های فرهنگی در دهه ولایت و امامت را تبیین مسأله ولایت عنوان کرد و گفت: این برنامه ها با همکاری مبلغان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۷:۴۸
مدیر مدرسه علمیه امام صادق ازنا:
داشتن هدف و انگیزه، فراز و نشیب های مسیر طلبگی را هموار می کند
مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) ازنا با اشاره به وجود سختی هایی در مسیر طلبگی، گفت: جوانانی که برای ادامه تحصیل مدارس علمیه را انتخاب می کنند، باید هدف و انگیزه لازم را داشته باشند؛ چراکه داشتن هدف و ا...
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۷:۰۷
مدیر مدرسه علمیه ولی عصر بروجرد:
وحدت حوزه و دانشگاه لازمه ایجاد تحول علوم انسانی است
مدیر مدرسه علمیه ولی عصر(عج) بروجرد ایجاد تحول در حوزه علوم انسانی را نیازمند تولید علم دانست و گفت: در این راستا باید وحدت بین حوزه و دانشگاه تقویت شود.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۶:۲۶
مدیر مدرسه علمیه امام صادق بروجرد مطرح کرد؛
تحصیل در مدارس علمیه فرصتی برای تقویت معنویت جامعه
مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) بروجرد با بیان اینکه تحصیل در مدارس علمیه فرصتی برای تقویت معنویت جامعه است، گفت: طلاب برای نقش آفرینی در این عرصه باید فرصت تحصیل در حوزه را غنیمت شمارند و در سایه انگیز...
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۶:۰۰
امام جمعه الشتر:
قرآن و آموزه های دینی بهترین محور اثرگذار در تحول علوم انسانی است
امام جمعه الشتر با تأکید بر اینکه باید محورهای علوم انسانی را مطالعه و از روزمرگی پرهیز کرد، گفت: قرآن و آموزه های دینی بهترین محور اثرگذار در تحول علوم انسانی است.