سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ Tuesday, January 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۵:۲۷
مسؤول دبیرخانه کانون مساجد لرستان:
تبیین نقش مساجد در پیروزی انقلاب رویکر برنامه های کانون مساجد است
مسؤول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد لرستان با اعلام برنامه های کانونهای فرهنگی هنری مساجد لرستان گفت: تبیین نقش مساجد در پیروزی انقلاب رویکر برنامه های کانون مساجد است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۵:۲۰
رییس اداره زکات لرستان خبر داد؛
راه اندازی بانک اطلاعات زکات در لرستان
رییس اداره زکات استان لرستان از راه اندازی بانک اطلاعات زکات در استان خبر داد و گفت: این اقدام امری مهم در جهت دراختیار قرار دادن اطلاعات لازم در اختیار مردم است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۴:۱۹
معاون هماهنگی امور اقتصادی لرستان:
فقرزدایی از آثار و برکات زکات است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان زکات را عاملی در جهت پاکیزگی، پالایش و نیکوکاری عنوان کرد و گفت: از آثار و برکات زکات فقرزدایی و رفع محرومیت است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۳:۵۱
نماینده ولی فقیه در لرستان مطرح کرد؛
ضرورت اصلاح ساختار شورای زکات در لرستان
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت اصلاح ساختار شورای زکات لرستان و تشکیل کمیته هایی در این زمینه گفت: مهم ترین هدف این شورا احیای فریضه واجب زکات است و برای تحقق این مهم باید اصلاح شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۳:۱۸
امام جمعه بروجرد:
تبیین دستاوردهای انقلاب راه خنثی سازی دسیسه های دشمن است
امام جمعه بروجرد با تأکید بر ضرورت تبیین و تشریح دستاوردهای انقلاب برای تداوم راه انقلاب گفت: تبیین دستاوردهای انقلاب راه خنثی سازی دسیسه های دشمن است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۳:۰۹
رییس شورای هماهنگی تبلیغات لرستان:
برنامه های دهه فجر با محوریت مردمی برگزار می شود
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لرستان به نقش مردم در عرصه های گوناگون و اجرای موفق برنامه های دینی فرهنگی اشاره کرد و گفت: برنامه های دهه فجر نیز با محوریت مردم و حضور پرشور جوانان برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۵:۱۹
معاون فرهنگی اوقاف لرستان:
کنگره عالم واقف در خرم آباد برگزار می شود
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه لرستان از برگزاری کنگره استانی «عالم واقف» در خرم آباد خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این کنگره ها تشویق و ترغیب واقفان در ایجاد وقفهای جدید است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ - ۱۲:۵۳
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور:
ترویج ارزشها راه مقابله با آسیبهای اجتماعی است
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به تلاش دشمن در قالب هجمه های فرهنگی و گسترش آسیبهای اجتماعی برای ضربه زدن به باور و اعتقادات نسل جوان و نوجوان جامعه، گفت: ترویج ارزشها راه مقابله با آسیبهای ا...
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۲۲:۴۴
مدیر مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد:
پژوهش، لازمه رشد علمی طلاب است
مدیر مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد با اشاره به اهمیت پژوهش و فعالیتهای پژوهشی طلاب برای ارتقای وضعیت علمی طلاب، گفت: پژوهش محور بودن طلاب از اهداف مهم مدارس علمیه است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۲۲:۱۳
نماینده ولی فقیه در لرستان:
وحدت و همدلی راه تحقق اقتصاد مقاومتی است
نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت توجه به مؤلفه های اقتصاد مقاومتی در جهت رونق وضعیت اقتصادی کشور، گفت: وحدت و همدلی بین دولت و ملت از راه های تحقق اقتصاد مقاومتی و شکوفایی وضعیت اقتصادی اس...
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۷:۳۹
دبیرستاد اقامه نماز لرستان:
حفظ سلامت اخلاقی جامعه در گرو ترویج و تبیین فرهنگ نماز است
دبیر ستاد اقامه نماز لرستان با اشاره به اهمیت برپایی نماز به ویژه نماز اول وقت و تأثیرگذاری این فریضه واجب در امر تربیت، گفت: حفظ سلامت اخلاقی جامعه در گرو ترویج و تبیین فرهنگ نماز است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۶:۴۴
نماینده ولی فقیه در لرستان:
آسیب ‌شناسی‌های پیرامون نماز مستمر باشد
نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت آسیب شناسی پیرامون نماز و به صورت مستمر گفت: گسترش نماز جماعت و نماز اول وقت از مهمترین راهکارهای تأثیرگذاری نماز است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۶:۱۶
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور مطرح کرد؛
ضرورت فرهنگ سازی اقامه نماز اول وقت در ادارات
قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور اقامه نماز اول وقت در ادارات و نهادها را امری ضروری خواند و گفت: در این زمینه باید فرهنگ سازی شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۶:۱۴
امام جمعه خرم آباد:
اعتماد به نفس، خود اتکایی و درون گرایی راه برطرف سازی مشکلات کشور است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه برجام مشکلات کشور ما را برطرف نمی کند، گفت: برای رفع مشکلات معیشتی، بیکاری و اقتصادی کشور باید اعتماد به نفس، خوداتکایی و درون گرایی را تقویت و مورد توجه قرار ...
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۴:۵۵
مدیر مدرسه علمیه مهدیه الیگودرز:
ولی فقیه محور وحدت در جامعه است
مدیر مدرسه علمیه مهدیه الیگودرز وحدت را رمز مقاومت و پیروزی در برابر توطئه های دشمن و خنثی سازی هجمه های آنان دانست و گفت: ولی فقیه محور وحدت در جامعه است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۳:۳۹
نماینده ولی فقیه در لرستان:
عظمت انقلاب حاصل تفکر اسلامی است
نماینده ولی فقیه در لرستان نخستین بُعد عظمت انقلاب اسلامی را تفکر اسلامی، دینی و تبعیت از ولی فقیه دانست و گفت: عظمت انقلاب اسلامی غلبه بر تمام قدرتهای مادی دنیا و به عجز درآوردن قدرتهای استکباری است.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۳:۰۸
در ایام دهه فجر صورت می گیرد؛
برگزاری 150 ویژه برنامه در لرستان/ اعزام راویان به مدارس و دانشگاه ها
معاون هماهنگ کننده سپاه ابوالفضل(ع) لرستان گفت: در ایام دهه فجر 150 برنامه با محوریت سپاه لرستان در مرکز و شهرستانهای استان و با همکاری دستگاه های اجرایی برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۳:۰۳
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان:
همایش تجلیل از شهدای قرآنی برگزار می شود
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان از برگزاری همایش تجلیل از شهدای قرآنی خبر داد و گفت: این همایش در ایام دهه فجر برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۲:۰۴
رییس تبلیغات اسلامی الیگودرز:
تعمیق بخشیدن به باورهای دینی، مهم ترین هدف تبلیغ است
رییس تبلیغات اسلامی شهرستان الیگودرز با اشاره به تلاش دشمن برای ضربه زدن به باورهای دینی نسل جوان در قالب هجمه های فرهنگی، فعالیت تبلیغی مبلغان را امری ضروری خواند و گفت: مهم ترین هدف تبلیغ تعمیق بخشی...
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۵:۲۹
امام جمعه پلدختر:
تبعیت از ولایت، رمز شکست دشمن و ناامیدی در ضربه زدن به انقلاب است
امام جمعه پلدختر با تأکید بر ضرورت حرکت بر اصل ولایت گفت: تبعیت از ولایت و حرکت بر محور این اصل موجب ناامیدی دشمن در ضربه زدن به نظام و انقلاب خواهد شد.