چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ Wednesday, April 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۹:۴۲
مدیر مدرسه علمیه برادران کوهدشت:
سطح علمی و اخلاقی داوطلبان مهم ترین ملاک پذیرش در مدارس علمیه است
مدیر مدرسه علمیه باقرالعلوم کوهدشت سطح علمی و اخلاقی داوطلبان را مهم ترین ملاک پذیرش در مدارس علمیه عنوان کرد و گفت: داشتن پایه علمی قوی و اخلاق عامل موفقیت طلاب است و با توجه به این دو مهم تلاش می شو...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۶:۰۱
نماینده ولی فقیه در لرستان:
سلامت، عاملی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه سلامت از نشانه های شکوفایی و درخشش جامعه است، گفت: این مهم عاملی نقش آفرین در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۶:۱۴
مدیر مدرسه علمیه کمالیه خرم آباد مطرح کرد؛
جذب علاقه مندان ورود به حوزه، فرصتی برای ارتقای کمی و کیفی مدارس
مدیر مدرسه علمیه کمالیه خرم آباد جذب علاقه مندان ورود به حوزه را فرصتی برای ارتقای کمی و کیفی مدارس علمیه دانست و گفت: امید است که با پذیرش علاقه‌‌مندان بتوان در شکوفایی استعداد طلاب و هدایت آنها گام ...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۵:۵۷
مدیر مدرسه علمیه نجمیه ازنا:
جذب جوانان با استعداد در حوزه فرصتی برای جلوگیری از ریزش ها است
مدیر مدرسه علمیه نجمیه ازنا با بیان اینکه تلاش می شود در پذیرش طلاب جوانانی با استعداد و علاقه مند جذب شوند، گفت: جذب جوانان با استعداد فرصتی برای جلوگیری از ریزش ها در حوزه است.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۴:۲۱
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان خبر داد؛
برگزاری مسابقه کتابخوانی در حوزه های علمیه خواهران لرستان
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان از برگزاری مسابقات سیر مطالعاتی فصل بهار با عنوان «کتاب یار» خبر داد و گفت: این دوره از مسابقات کتابخوانی تا ۱۰ اردیبشهت ماه جاری ادامه دارد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۳:۲۶
نماینده ولی فقیه در لرستان:
فرهنگ ایثار و شهادت ثمربخش و عزت آفرین است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت ثمربخش و انسان ساز است، گفت: نهادینه سازی فرهنگ ایثار و شهادت راه مقابله با هجمه ها و توطئه های دشمن بوده و فرهنگی عزت آفرین است.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۶:۴۰
نماینده ولی فقیه در لرستان:
پیروی از مکتب اهل بیت راه حل رفع مشکلات اجتماعی است
نماینده ولی فقیه در لرستان مسأله ولایت را نیاز اساسی بشر عنوان کرد و گفت: پیروی از مکتب اهل بیت(ع) راه حل رفع مشکلات اجتماعی و فرهنگی است.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۵۱
امام جمعه خرم آباد:
کاندیداها از تخریب و تهمت به جریان مقابل پرهیز کنند
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: حفظ آرامش جامعه و دوری از تنش در برگزاری انتخابات مهم است و کاندیداها از تخریب و تهمت به جریان مقابل که خلاف شرع، اخلاق، تقوا و ایمان است دوری کنند.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۴:۰۰
نماینده ولی فقیه در لرستان:
تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند فعالیت مدیران انقلابی است
نماینده ولی فقیه در لرستان اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را عاملی مهم برای پیشرفت ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: تحقق این مهم نیازمند فعالیت مدیرانی کارآمد و انقلابی است.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۲:۴۳
وزیر اقتصاد:
رشد اقتصادی باید با عزت و کرامت ملت همراه باشد
وزیر اقتصاد و دارایی با تأکید بر ضرورت فعالیت در جهت رسیدن به رشد اقتصادی،‌ گفت: رشد اقتصادی باید با عزت، کرامت و سربلندی ملت ایران همراه باشد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۰:۳۳
مدیر حوزه های علمیه لرستان خبر داد؛
تحصیل یک هزار و ۴۰۰ طلبه در لرستان
مدیر حوزه های علمیه لرستان گفت: یک هزار و ۴۰۰ طلبه برادر در مدارس علمیه لرستان مشغول تحصیل هستند.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۰:۲۸
نماینده ولی فقیه در لرستان:
تقویت زیرساختها دغدغه مهم حوزه های علمیه است
نماینده ولی فقیه در لرستان تقویت زیرساختها را نیاز حوزه های علمیه دانست و گفت: برای ارتقاء و رشد کمی و کیفی مدارس علمیه باید زیرساختها تقویت شود.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۰:۲۴
آیت الله غروی:
خدمت به طلاب هیچ مانعی را نمی پذیرد
عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: برای خدمت به طلاب باید موانع و مشکلات برطرف شود و نباید بگذاریم کمبودها مانع خدمت رسانی به این قشر شود.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۲۰:۰۸
مدیر حوزه های علمیه خواهران لرستان:
ارتقای سطح علمی و بصیرتی لازمه تبلیغ اثرگذار است
مدیر حوزه های علمیه خواهران لرستان موفقیت طلاب در عرصه تبلیغ را نیازمند ارتقای سطح علمی و بصیرتی دانست و گفت: در این جهت باید فعالیتهای تحقیقی و پژوهشی صورت گیرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۹:۱۰
آیت الله غروی عنوان کرد؛
بصیرت افزایی، رسالت خطیر حوزه های علمیه
عضو شورای عالی حوزه های علمیه حوزه را ضامن بقای نظام دانست و گفت: وجود علما در نظام مایه برکت بوده و برای مقابله با توطئه هلی دشمن در زمینه های مختلف حوزه های علمیه باید بصیرت افزایی کنند.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۸:۵۳
امام جمعه سپید دشت:
عملی شدن شعار سال راه برون رفت از بحران اقتصادی است
امام جمعه سپید دشت با تأکید بر اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید شعار سال به مرحله عمل برسد، گفت: عملی شدن شعار سال، راه برون رفت از بحران اقتصادی است.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۷:۵۰
نماینده ولی فقیه در لرستان:
شوراهای اسلامی بستری برای رشد اقتصادی و سیاسی است
امام جمعه خرم آباد شوراهای اسلامی را بستری برای رشد اقتصادی، سیاسی، دینی جامعه دانست و گفت: در انتخابات شوراها باید با بصیرت و هوشیاری عمل کرد و با انتخاب اصلح در برطرف سازی مشکلات نقش آفرین بود.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۶:۴۹
امام جمعه پلدختر:
زمینه ارتقای اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی دانش آموزان فراهم شود
امام جمعه پلدختر به نقش آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت الهی و دینی دانش آموزان اشاره و عنوان کرد: آموزش و پرورش باید زمینه ارتقای اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی دانش آموزان فراهم شود.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۶:۳۱
مسؤول دبیرخانه کانون مساجد لرستان تأکید کرد؛
برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد بصیرت بخش باشد
مسؤول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد لرستان با تأکید بر ضرورت تقویت محتوای برنامه های کانون ها در جذب جوانان به مساجد، گفت: اجرای این برنامه ها باید بصیرت بخش بوده و زمینه خنثی سازی هجمه های فره...
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۶:۱۰
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:
شاهنامه، نماد فرهنگ ملی و دینی ایران اسلامی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با بیان اینکه پس از قرآن‌کریم و کلام اهل‌بیت(ع) شاهنامه، شاه کتابهای ایران زمین است، گفت: این کتاب نماد فرهنگ ملی و دینی ما است.