پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ Thursday, December 14, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۸:۵۹
نماینده ولی فقیه در لرستان:
آموزش آینده نگری، مهم ترین رسالت معلمان است
نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت توجه معلمان به رسالت های خطیری که در تربیت و بصیرت بخشی دینی و سیاسی بین دانش آموزان بر عهده دارند، گفت: معلمان باید به نسل امروز آینده نگری را بیاموزند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۸:۳۸
آیت الله بلندنظر:
داشتن هدف مهم ترین عامل موفقیت طلبه است
آیت الله بلندنظر از عالمان برجسته دینی در لرستان با تأکید بر اینکه طلاب برای موفقیت در مسیر طلبگی باید ابتدا هدف داشته باشند، گفت: برای موفقیت در این عرصه باید به دو بال علم و اخلاق توجه داشت.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۶:۴۲
نماینده ولی فقیه در لرستان:
پیروزی جبهه مقاومت خنثی کننده توطئه های آمریکا در منطقه بود
نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه آمریکا برای ضربه زدن به اسلام و انقلاب اسلامی دست به هر توطئه ای می زند، گفت: در سایه پیروزی جبهه مقاومت و شکست داعش نقشه های آمریکا در منطقه نقش بر آب شد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۵۶
رییس تبلیغات اسلامی دلفان:
تبلیغ، لازمه مقابله با خرافات و هجمه های فرهنگی است
رییس تبلیغات اسلامی دلفان با تأکید بر ضرورت حضور مبلغان در هیأت های مذهبی، گفت: این حضور برای تبلیغ چهره به چهره و روشنگری در برابر خرافات دینی و هجمه های فرهنگی مؤثر است.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۴۷
مدیر حوزه علمیه لرستان:
نابودی دشمنان جهان اسلام در گرو چنگ زدن به ریسمان وحدت است
مدیر حوزه علمیه لرستان با تأکید بر ضرورت تمسک مسلمانان جهان اسلام به ریسمان وحدت، گفت: حرکت حول محور وحدت رمز موفقیت مسلمانان در برابر چپاول گری دشمنان جهان اسلام است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۶:۲۵
معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران الشتر:
تحقق اقتصاد مقاومتی لازمه مقابله با تحریم اقتصادی دشمنان است
معاون فرهنگی مدرسه علمیه بنت الرسول الشتر تحقق اقتصاد مقاومتی را امری مهم برای مقابله با تحریم اقتصادی دشمنان خواند و گفت: برای تحقق این مهم باید به دور از شعار و در مقام عمل به مؤلفه های آن توجه داشت...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۵:۴۷
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان:
برنامه های قرآنی با هدف پاسخگویی به چالش های اجتماعی برگزار شود
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان با تأکید بر ضرورت برگزاری برنامه های قرآنی با هدف پاسخگویی به چالش های اجتماعی، گفت: مؤسسه های قرآنی با اجرای برنامه های اثرگذار تلاش کنند در امور خانواده ها و جامعه اثرگذ...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۵:۴۴
مدیرکل اوقاف لرستان:
فعالیت های تبلیغی مبلغان بستر تقویت فرهنگ دینی است
مدیرکل اوقاف لرستان با اشاره به انجام فعالیت های تبلیغی مبلغان به صورت مستمر در بقاع متبرکه، گفت: انجام این فعالیت ها بستر تقویت فرهنگ دینی و تحکیم بخشیدن به باورهای دینی آحاد مردم در جامعه به ویژه بی...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۲:۰۴
حجت الاسلام محمودی خبر داد؛
فعالیت ۳۶۰ مبلغ در شهرستان الیگودرز
رییس تبلیغات اسلامی الیگودرز با اشاره به اعزام مبلغان در طول سال و به مناسبت های مختلف در این شهرستان، گفت: از هفت ماه گذشته تاکنون ۳۶۰ مبلغ در مناطق تبلیغی شهری و روستایی الیگودرز فعالیت داشته اند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۱:۵۱
به مناسبت هفته پژوهش؛
حیات و پویایی حوزه علمیه در گرو تحقیق و پژوهش است
پژوهش اصلی اساسی در تحقق اهداف حوزه به شمار می آید و یک اصل در ارتقای حیات حوزه است؛ با تقویت و ارتقای فعالیت های پژوهشی می توان شاهد پویایی بیش از پیش حوزه های علمیه شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۱:۳۱
رییس تبلیغات اسلامی خرم آباد:
گفتمان ‌های دینی تأثیرگذارترین برنامه‌ های سازمان تبلیغات اسلامی است
رییس تبلیغات اسلامی خرم آباد تأثیرگذارترین برنامه‌ های سازمان تبلیغات اسلامی را برگزاری گفتمان ‌های دینی با موضوعات مختلف در سطح روستاها، مدارس، محافل دینی و دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: برگزاری این نش...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۱:۲۷
معاون فرهنگی اوقاف لرستان:
تحکیم کانون خانواده در گرو نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی است
معاون فرهنگی اوقاف لرستان با تأکید بر ضرورت نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی برای تحکیم کانون خانواده ها و کاهش ناهنجارهای اجتماعی، گفت: تبیین این مهم نیازمند آموزش و بصیرت بخشی است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۸:۲۴
مدیر مدرسه علمیه برادران پلدختر:
تبلیغ دینی لازمه حفظ حیات و سلامت روحی جامعه است
مدیر مدرسه علمیه امام رضا(ع) پلدختر با بیان اینکه تبلیغ لازمه حفظ حیات و سلامت روحی جامعه است، گفت: نهادهای فرهنگی و مذهبی باید زمینه لازم برای فعالیت های تبلیغی مبلغان را فراهم سازند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۸:۲۲
امام جمعه پلدختر:
حوزه علمیه باید پاسخگوی نیازهای جامعه بین الملل باشد
امام جمعه پلدختر با اشاره به مسائل و مشکلات در جامعه و ضرورت حضور مبلغان در جامعه گفت: حوزه علمیه باید طلابی تربیت کرده و پرورش دهد که بتوانند با استدلال پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۷:۴۱
معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران نورآباد:
بصیرت بخشی لازمه مقابله با آسیب های اجتماعی است
معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران نورآباد با تأکید بر ضرورت بصیرت بخشی بین دانش آموزان برای جلوگیری از رواج آسیب های اجتماعی در جامعه و خانواده ها گفت: در این راستا طلاب مبلغ این مدرسه در مدارس آموزش و...
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۶:۵۲
مدیر حوزه علمیه لرستان مطرح کرد؛
تحصیل هزار و ۶۰۰ طلبه در مدارس علمیه برادران لرستان
مدیر حوزه علمیه لرستان از تحصیل هزار و ۶۰۰ طلبه در مدارس علمیه برادران لرستان خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۰۰ طلبه در ادارات و سازمان‌های دولتی مشغول خدمت هستند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۶:۴۷
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه لرستان:
وحدت و انسجام رمز موفقیت جبهه مقاومت و نابودی داعش بود
مسؤول نمایندگی ولی ‌فقیه در سپاه ابوالفضل(ع) لرستان با بیان اینکه وحدت و انسجام رمز موفقیت جبهه مقاومت و نابودی داعش بود، گفت: این افتخار بزرگ نتیجه تفکر و روحیه بسیجی بود.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۶:۳۴
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان:
خدمت به مردم عبادت است
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان خدمت به مردم را عبادت دانست و گفت: مسؤولان در هر پُست و مقامی که هستند باید با حفظ و تقویت روحیه انقلابی به مردم که سرمایه های عظیم انقلاب هستند، خدمت کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۱:۵۴
امام جمعه زاغه:
استراتژی نظام جمهوری اسلامی دفاع از منطقه است
امام جمعه شهرستان زاغه با بیان اینکه استراتژی کشور ما دفاع از منطقه است، گفت: اگر سلاح پیشرفته داریم به معنای ایجاد و راه اندازی جنگ در منطقه نیست.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۶:۴۵
گردهمایی مدیران مدارس علمیه لرستان به میزبانی مدرسه علمیه پلدختر
مدیر حوزه علمیه لرستان از برگزاری گردهمایی مدیران مدارس علمیه برادران استان خبر داد و گفت: این همایش با هدف ارتقای کیفی و کمی برنامه های مدارس علمیه برگزار می شود.