دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ Monday, June 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۵ - ۰۰:۱۸
در پیامی مشترک؛
نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان عید فطر را تبریک گفتند
نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان در پیامی مشترک عید سعید فطر را به مسلمانان جهان به ویژه مردم مؤمن و ولایتمدار استان لرستان تبریک گفتند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۲۲:۲۲
عید سعید فطر؛ مانور وحدت، عظمت و عزت مسلمانان
عید سعید فطر تجلی معنویت، عبادت و بندگی بوده و افراد با روزه داری و عبادت در طول ماه رمضان، در این روز به سوی خدا و فطرت خویش برمی ‌گردند، از این رو می توان عید سعید فطر را فرصتی برای بازگشت به سوی خد...
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۰۲
رییس تبلیغات اسلامی بروجرد خبر داد؛
فعالیت ۸۰۰ مبلغ در شهرستان بروجرد
رییس تبلیغات اسلامی بروجرد با اشاره به فعالیت ۸۰۰ مبلغ در طول سال در شهرستان بروجرد، گفت: این تعداد مبلغ خواهر و بردار به صورت مستمر در سراسر شهرستان فعالیت دارند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۶:۲۸
مدیر حوزه های علمیه لرستان:
عید فطر اوج بندگی و عبادت است
مدیر حوزه های علمیه لرستان عید فطر را اوج عبادت و بندگی خواند و گفت: این عید آغازی نیکو برای عبادت و بندگی است.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۶:۰۴
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان خبر داد؛
آمادگی مساجد و مصلی های نماز جمعه لرستان برای اقامه نماز عید فطر
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان از آمادگی مساجد و مصلی های نماز جمعه جهت برگزاری و اقامه نماز عید فطر خبر داد و گفت: نماز عید فطر در یک هزار و ۲۰۰ مسجد در سراسر استان برگزا می شود.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۳:۴۷
نماینده ولی فقیه در لرستان:
نماز عید فطر نشانه وحدت و همبستگی مسلمانان است
نماینده ولی فقیه در لرستان برپایی نماز عید فطر را نشان از وحدت و همبستگی مسلمانان خواند و گفت: خداوند متعال این روز را برای همه مسلمانان عید قرار داده است تا با اجتماع در مراسم اقامه نماز عید فطر اقتد...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۵:۳۱
معاون آموزش حوزه های علمیه لرستان خبر داد؛
شرکت پذیرفته شدگان حوزه های علمیه برادران در طرح میثاق طلبگی
معاون آموزش حوزه های علمیه لرستان با اشاره به پذیرش ۲۷۰ طلبه نوورود در مدارس علمیه برادران استان لرستان، گفت: پس از ماه مبارک رمضان پذیرفته شدگان در طرح میثاق طلبگی شرکت می کنند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۴:۲۳
رییس تبلیغات اسلامی بروجرد خبر داد؛
برپایی نماز عید فطر در ۱۶۰ مسجد بروجرد
رییس تبلیغات اسلامی بروجرد گفت: نماز عید سعید فطر در ۱۶۰ مسجد شهری و روستایی این شهرستان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۱:۴۰
نماینده ولی فقیه در لرستان:
نماز عید فطر نماد وحدت و همبستگی است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه نماز عید فطر نشان از اجتماع بزرگ مسلمانان دارد، گفت: نماز عید فطر نماد وحدت و همبستگی است.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۱۶:۱۵
امام جمعه خرم آباد:
آمریکا و رژیم صهیونیستی عامل اصلی فتنه در منطقه هستند
نماینده ولی فقیه در لرستان آمریکا و رژیم صهیونیستی را عامل اصلی فتنه در منطقه عنوان کرد و گفت: وجود صهیونیست‌ها نه تنها برای فلسطین بلکه برای جهان اسلام خطر دارد.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۱۵:۵۸
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران:
موشک های سپاه نشان دهنده عظمت و اقتدار ایران اسلامی است
جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشک های سپاه را نشان دهنده عظمت و اقتدار ایران اسلامی دانست و گفت: ما به دنبال نابودی اسرائیل هستیم.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۱۵:۱۳
نماینده ولی فقیه در لرستان:
روز قدس نماد مبارزه با استکبار جهانی است
نماینده ولی فقیه در لرستان روز قدس را یادگار امام راحل عنوان کرد و گفت: این روز نمادی از مبارزه با استکبار جهانی است.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۱۳:۰۵
راهپیمایی روز قدس در لرستان برگزار شد
مردم ولایتمدار و روزه دار استان لرستان در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با حضوری گسترده در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۲۰:۰۲
امام جمعه خرم آباد:
مبارزه با فساد در اولویت کار دادگستری باشد
نماینده ولی فقیه در لرستان برقراری امنیت و عدالت را از وظایف مهم دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: در این راستا مبارزه با فساد باید در اولویت کار این دستگاه باشد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۹:۴۸
مدیر حوزه های علمیه لرستان:
روز قدس تجلی وحدت و همدلی است
مدیر حوزه های علمیه لرستان روز قدس را تجلی وحدت و همدلی عنوان کرد و گفت: مردم با حضور در راهپیمایی این روز حمایت از مردم فلسطین و انزجار خود را از رژیم صهیونیستی اعلام می کنند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۹:۴۶
نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان در بیانیه ای مشترک:
قدس، روز اقتدار و انسجام امت اسلام است
نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان در بیانیه ای مشترک روز جهانی قدس را روز اقتدار و انسجام امت اسلام عنوان و از مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس دعوت کردند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۳:۱۳
مدیر حوزه های علمیه لرستان:
حاکمیت و ولایت ائمه اطهار ولایتی الهی است
مدیر حوزه های علمیه لرستان با بیان بی تأثیر بودن نقش مردم در ولایت علی(ع) و دیگر ائمه(ع)، گفت: ولایت ائمه ولایتی الهی بوده و رأی مردم دخالتی ندارد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۲:۵۰
امام جمعه الشتر در پیامی به پویش حمایت از مبلغان دینی؛
اخلاص و تقوا دو سلاح مهم برای مبلغ است
امام جمعه الشتر اخلاص و تقوا را دو سلاح مهم برای مبلغ بیان کرد و گفت: وجود این دو ویژگی موجب می شود فعالیت مبلغ اثرگذار بوده و مردم خود به خود جذب سخنان مبلغان شوند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۱:۴۴
رییس تبلیغات اسلامی خرم آباد مطرح کرد؛
ضرورت ریشه یابی آسیب های اجتماعی و مقابله با آنها
رییس تبلیغات اسلامی خرم آباد بر ضرورت ریشه یابی آسیب های اجتماعی برای مقابله با آنها تأکید کرد و گفت: طلاب و روحانیان باید در این زمینه ایفای نقش کنند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۱:۲۸
رییس تبلیغات اسلامی ازنا:
پرداخت زکات نیازمند فرهنگ سازی است
رییس تبلیغات اسلامی ازنا با تأکید بر ضرورت فرهنگ سازی در راستای تبیین و ترویج پرداخت زکات، گفت: در این راستا مبلغان و ائمه جماعت نقش بسزایی دارند.