دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ Monday, February 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۸:۳۰
برگزاری دوره آموزشی حفظ قرآن در مدرسه علمیه فاطمیه خرم آباد
معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه خرم آباد گفت: دوره آموزشی حفظ قرآن با حضور ۳۰ نفر از خواهران طلبه در این مدرسه برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۷:۵۳
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان خبر داد؛
برگزاری ۸۵ گفتمان دینی تا پایان ایام فاطمیه
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان از برگزاری ۸۵ گفتمان دینی در استان تا پایان ایام فاطمیه خبر داد و گفت: این نشست های دینی بهترین فرصت برای تبیین ارزش های دینی و تقویت باورها و اعتقادات نسل جوان است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۶:۰۸
گفتگویی با مدیر حوزه علمیه لرستان:
عمل به منشور روحانیت راه مقابله با سکولاریسم
حجت الاسلام میناپور با بیان اینکه روحانیت به عنوان پرچمدار استقلال و آزادی و پاسدار مکتب اهل بیت(ع) است، گفت: امام راحل در متن منشور روحانیت به تفکیک بین اسلام آمریکایی و اسلام محمدی پرداخته است و ج...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۵:۵۴
رییس حوزه علمیه الشتر :
وظیفه حوزه ها تربیت کادر اسلامی و مدیریت اسلامی حکومت است
رییس حوزه علمیه الشتر به آرمان های امام راحل در راستای تحقق حکومت اسلامی اشاره و عنوان کرد: امروز حوزه و روحانیت رسالت خطیری در ادامه راه امام خمینی(ره) و تحقق آرمان های انقلاب دارند و مهم ترین رسالت ...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۵:۴۴
نماینده ولی فقیه در لرستان:
زندگی حضرت فاطمه برای همگان الگو است
نماینده ولی فقیه در لرستان با تدکید بر ضرورت شناخت شخصیت حضرت فاطمه(ع) گفت: زندگی این بانوی بزرگ برای همگان الگو است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۴:۱۲
نماینده ولی فقیه در لرستان تأکید کرد؛
ضرورت برخورد با مفاسد اقتصادی
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: با الگو گیری از سیره علوی باید عدالت اقتصادی در جامعه تحقق یابد و با مفاسد اقتصادی برخورد جدی شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۴:۰۸
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
مفاسد اقتصادی سد راه رونق اقتصادی است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت برچیدن مفاسد اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرایی کردن مطالبات رهبری، گفت: مسؤولان در این زمینه باید از سبک زندگی علوی الگو بگیرند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۸:۵۴
معاون آموزش حوزه علمیه لرستان خبر داد؛
اول اسفند آغاز پذیرش حوزه علمیه برادران لرستان
معاون آموزش حوزه علمیه لرستان از پذیرش در حوزه خبر داد و گفت: از اول اسفند نام نویسی در حوزه علمیه لرستان به منظور پذیرش طلاب جدیدالورود آغاز می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۷:۴۱
معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه خرم آباد خبر داد؛
برگزاری دوره های آموزشی فن خطابه و تبلیغ ویژه طلاب
معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه خرم آباد از برگزاری دوره های آموزشی ویژه خواهران طلبه این مدرسه علمیه خبر داد و گفت: کلاس های آموزشی فن خطابه و تبلیغ هر هفته برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۷:۳۷
امام جمعه پلدختر:
عفاف و حجاب سلامت اخلاقی انسان ها را در جامعه تضمین می کند
امام جمعه پلدختر گفت: عفاف و حجاب سلامت اخلاقی انسان ها را در جامعه تضمین و امنیت فردی و اجتماعی را به وجود می آورد و باید همواره مورد توجه ویژه زنان و دختران جامعه اسلامی قرار گیرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۴:۲۵
امام جمعه خرم آباد:
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشانه وفاداری به انقلاب بود
امام جمعه خرم آباد حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را یادآور ایستادگی ملت پای انقلاب خواند و گفت: مردم با حضور خود در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن ثابت کردند که با وجود مشکلات و فشارهای اقتصادی همچنان نس...
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۲:۰۶
مدیر حوزه علمیه خواهران لرستان:
کیفی سازی مدارس علمیه در اولویت قرار دارد
مدیر حوزه علمیه خواهران لرستان گفت: در پذیرش طلاب جدیدالورود همواره کیفی سازی در دستور کار مدیران حوزه قرار دارد و در مراحل پذیرش تلاش می شود افرادی با استعداد، توانمند و با انگیزه جذب حوزه شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۲:۰۵
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران لرستان:
خادمیاران رضوی با هدف پیشگیری از بحران های خانواده جذب می شوند
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران لرستان از جذب خادمیاران رضوی در استان خبر داد و گفت: آزمون جذب بین متقاضیان حوزه برگزار شد و پس از اعلام نتایج آزمون خادمیاران رضوی با هدف پیشگیری از بحران های خانواده ...
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۵:۱۱
حجت الاسلام عباس زاده:
مراسم عزاداری ایام فاطمیه به میزبانی بقاع متبرکه لرستان برگزار می شود
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: مراسم ویژه دهه دوم ایام فاطمیه به میزبانی ۴۶ بقاع متبرکه شاخص استان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۵:۰۵
معاون فرهنگی مدرسه علمیه بنت الرسول الشتر:
فعالیت جهادی در عرصه فرهنگی لازمه مقابله با تهاجم فرهنگی است
معاون فرهنگی مدرسه علمیه بنت الرسول الشتر بر اهمیت و ضرورت اجرای برنامه های فرهنگی اشاره و عنوان کرد: در این عرصه با جهاد فرهنگی باید در ارتقای فرهنگ دینی و مقابله با فرهنگ غربی اقدام کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۲:۱۷
حجت الاسلام اسماعیلی مطرح کرد؛
ضرورت استفاده از ظرفیت تبلیغی حوزه برای مقابله با آسیب های اجتماعی
مدیر مدرسه علمیه مهدیه الیگودرز بر ضرورت استفاده از ظرفیت تبلیغی حوزه برای مقابله با آسیب های اجتماعی تأکید کرد و گفت: طلاب و مبلغان حوزه با توجه به توانایی تبلیغی که دارند باید در همه عرصه ها ورود پی...
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۲:۲۴
ایستاده پای انقلاب؛
پیام حضور مردم ایستادگی پای انقلاب و آرمان های نظام است
دادستان کل کشور با بیان اینکه پیام حضور مردم ایستادگی پای انقلاب و آرمان های نظام است، گفت: حضور مردم نشان از حمایت از نظام و پشتیبانی از ولایت فقیه است و این حضور خنثی کننده توطئه دشمنان است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۲:۲۰
ایستاده پای انقلاب:
حضور مردم در صحنه بیمه کننده کشور در برابر توطئه دشمنان است
مسؤول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه لرستان به حضور پرشور مردم در راهپیمایی امروز اشاره کرد و گفت: حضور مردم در صحنه بیمه کننده کشور در برابر توطئه دشمنان است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۱:۰۷
ایستاده پای انقلاب:
حضور مردم در صحنه دفاع از انقلاب برقرار کننده امنیت است
دادستان کل کشور به حضور تماشایی مردم در راهپیمایی امروز اشاره کرد و گفت: حضور مردم در صحنه انقلاب برقرار کننده امنیت است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۰:۵۹
ایستاده پای انقلاب:
حضور مردم در راهپیمایی امروز تماشایی است
نماینده ولی فقیه در لرستان مردم را پشتوانه انقلاب خواند و گفت: حضور امروز مردم در صحنه تماشایی است.