چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ Wednesday, October 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۲۰:۰۰
مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان:
تهدیدها و حرف های متناقض آمریکا نشان از خوی استکباری آنان است
مسؤول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه لرستان با اشاره به خوی استکباری آمریکا برای رسیدن به اهداف بی شرمانه خود، گفت: ایران اسلامی هرگز زیر بار ظلم و ستم نمی رود و با بصیرت و هوشیاری و درایت رهبر معظم ا...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۵۱
مؤسس حوزه علمیه نورآباد:
خشونت ترامپ به دلیل موفقیت های پی در پی جبهه مقاومت در منطقه است
مؤسس حوزه علمیه نورآباد با اشاره به پیروزی های پی در پی جبهه مقاومت در منطقه و موفقیت های نظام در بحث مبارزه با داعش و استکبار، گفت: این عوامل سبب شد تا خشم ترامپ بر انگیزد و فحاشی کند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۴۴
مدیر حوزه علمیه لرستان:
جمهوری اسلامی زیر با ظلم و ستم نمی رود
مدیر حوزه علمیه لرستان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی زیر با ظلم و ستم نمی رود و در برابر آمریکا و مستکبران جهان مقاومت می کند، گفت: سربلندی، محبوبیت و مقبولیت ایران در جهان و منطقه خشم آمریکا را بر ...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۵:۵۶
تجلیل حجت الاسلام والمسلمین تقوی از خانواده جانباز موسوی
حجت الاسلام والمسلمین تقوی از خانواده شهید زنده، سید نورخدا موسوی، به عنوان خانواده نمونه تجلیل کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۴۲
نماینده ولی فقیه در لرستان:
استفاده از سخنان و نظرات کارشناسان در تحکیم خانواده مهم است
نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت توجه ویژه در زمینه های مختلف برای تحکیم بخشیدن به کانون خانواده در برابر توطئه های دشمنان، گفت: باید از سخنان و تجربیات کارشناسان خانواده بهره مند شد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۲۴
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خبر داد؛
حضور ۱۰۰ امام جمعه در همایش «مبانی تحکیم بنیان خانواده اسلامی»
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به حضور ۱۰۰ امام جمعه در برگزاری همایش «مبانی تحکیم بنیان خانواده اسلامی»، گفت: امید است که شاهد خروجی این همایش در سخنرانی های نماز جمعه باشیم.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۲:۵۰
مشاور وزیر آموزش و پرورش:
تربیت اعتقادی فرزندان مورد توجه والدین قرار گیرد
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور تربیتی با تأکید بر ضرورت تربیت نسلی پاک، مؤمن و انقلابی، گفت: در عرصه تربیت والدین ابتدا باید به تربیت اعتقادی و عبادی فرزندان توجه داشته باشند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۵۸
معاون فرهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه:
ائمه جمعه منادیان ایمان و تبلیغ هستند
معاون فرهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور از ائمه جمعه به عنوان منادیان ایمان و تقوا یاد کرد و گفت: با بصیرت بخشی و تبلیغ و آگاه سازی باید تلاش کرد که کانون خانواده را در برابر هجمه ها و توطئه های...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۰:۵۶
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه:
خانواده از بنیادی ترین نهادهای بشری است
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: با بهره وری مناسب و فرهنگ سازی باید کارکردهای خانواده را تبیین و آسیب ها و تهدیدهای پیش روی این نهاد را بررسی و جلوی رواج آنها گرفته شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۰:۲۹
معاون فرهنگی مدرسه علمیه نجمیه ازنا:
تبلیغ، لازمه حفظ بهداشت روانی و اجتماعی است
معاون فرهنگی مدرسه علمیه نجمیه ازنا با تأکید بر ضرورت حضور مبلغان در جامعه و حضور بین نوجوانان و جوانان، گفت: تبلیغ به موقع و مؤثر لازمه حفظ و تقویت بهداشت روانی و اجتماعی است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۰:۲۷
امام جمعه پلدختر:
سپاه پاسداران با ارزش ترین نهاد انقلابی است
امام جمعه پلدختر گفت: سپاه با ارزش ترین نهاد انقلابی است و برای حفظ و تحقق آرمانهای انقلاب همواره حاضر در میدان بوده و خار چشم دشمنان است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۰:۲۲
نماینده ولی فقیه در لرستان:
نماز جمعه ظرفیتی برای تحکیم و ارتقای خانواده است
نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به ضرورت اهمیت توجه به کانون خانواده ها و جلوگیری از فروپاشی این نهاد مقدس، گفت: تریبون نماز جمعه ظرفیتی برای تحکیم و ارتقای خانواده است و باید از این ظرفیت ها بهره...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۹:۳۸
مدیر مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد:
اعتماد نکردن به آمریکا مهم ترین درس برجام است
مدیر مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد با اشاره به کینه توزی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، ملت ایران و نهادهای انقلابی، گفت: علت کینه توزی آمریکا با اصل انقلاب و نظام است و هرگز به نفع ایران اسلامی اقدامی ان...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۵۵
امام جمعه شهرستان زاغه:
مخالفت با ماهیت انقلاب و اسلام علت کینه توزی آمریکا است
امام جمعه زاغه با اشاره به کینه توزی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: علت اصلی این کینه توزی مخالفت با ماهیت انقلاب و اسلام است.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۱۷
امام جمعه سپید دشت:
سپاه پاسداران خار چشم دشمنان است
امام جمعه سپیددشت از سپاه به عنوان نهاد انقلابی و خار چشم دشمنان یاد کرد و گفت: از بین بردن داعش در منطقه و نقش بر آب کردن توطئه های استکبار سبب برانگیختن خشم آمریکا علیه سپاه شده است و ما خرسند هستیم...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۰:۳۴
نگاهی به کارکردهای طلبگی؛
طلبگی رسالتی خطیر در عرصه بصیرت بخشی جامعه
حوزه علمیه نهادی مقدس بوده و در تربیت طلاب توانمند و امروزی رسالتی خطیر بر دوش دارد، طلابی که بتوانند با تکیه بر علم و آگاهی و آگاه بودن به مسائل و مشکلات جامعه و در سایه بصیرت بخشی در جهت رفع مشکلات...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۱۱
امام جمعه پلدختر:
لازمه خدمت رسانی شایسته به مردم تدین و تخصص مسؤولان است
امام جمعه پلدختر با تأکید بر اینکه در انتخاب مسؤولان باید دقت کافی داشته باشیم، گفت: مسؤولیت پذیری برای خدمت رسانی و رفع مشکلات مردم است و در این راستا باید افرادی انتخاب کرد که متدین، متخصص و با تقوا...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۴:۵۱
امام جمعه دورود:
تبیین سبک زندگی اسلامی راه مقابله با ضدارزش ها است
امام جمعه دورود با بیان اینکه تبیین سبک زندگی اسلامی راه مقابله با ضدارزش ها است، گفت: در این راستا مبلغان برای انجام وظیفه خود باید به علم روز و شیوه های نوین تبلیغی مجهز باشند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۴:۴۴
نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان:
تشکیل هیأت اندیشه ورز در مجلس خبرگان ضروری است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت تشکیل هیأت اندیشه ورز در مجلس خبرگان گفت: هیأت اندیشه ورز باید با سیر در آسمان انقلاب اسلامی، تحولات آن را به دقت رصد و تحلیل کند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۴:۲۷
۲۵ و ۲۶مهر ماه؛
گردهمایی ائمه جمعه به میزبانی استان لرستان برگزار می شود
نماینده ولی فقیه در لرستان از برگزاری گردهمایی ائمه جمعه به میزبانی استان لرستان خبر داد و گفت: این همایش در دو روز با حضور ائمه جمعه پنج استان برگزار می شود.