پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ Thursday, May 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۲:۴۰
به مناسبت ماه رمضان صورت می گیرد؛
اعزام ۳۰۰ مبلغ به امامزادگان لرستان
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان ۳۰۰ مبلغ غیر بومی از استان قم دعوت شده که به امامزادگان استان اعزام شوند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۲:۳۸
مدیر حوزه های علمیه لرستان:
کارگران از مؤلفه های اصلی رشد اقتصادی هستند
مدیر حوزه های علمیه لرستان با اشاره به نقش کارگر در افزایش تولید و رشد اقتصاد، گفت: این قشر از مؤلفه های اصلی رشد و شکوفایی اقتصادی هستند.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۲۰:۲۲
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان:
تبلیغ، راه مقابله با آسیب های اجتماعی است
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان تبلیغ را راه مقابله با آسیبهای اجتماعی خواند و گفت: با تبلیغ به موقع و اثرگذار در سایه بصیرت بخشی باید در جهت تحکیم بنیان خانواده تلاش کرد چراکه همه هجمه های فرهنگی برای ض...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۲۰:۱۹
مدیر مدرسه علمیه خواهران کوهدشت:
سبک زندگی اسلامی راه مقابله با توطئه های فرهنگی است
مدیر مدرسه علمیه حضرت زهرا(س) کوهدشت سبک زندگی اسلامی را راه مقابله با توطئه های فرهنگی عنوان کرد و گفت: با استفاده از فرصتهای تبلیغی باید در جهت تبیین این مهم اقدام کرد.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۲۰:۰۴
مدیر مدرسه علمیه خواهران الیگودرز:
ارتقای سطح کیفی آموزش، هدف مدرسه علمیه خواهران الیگودرز است
مدیر مدرسه علمیه خواهران الیگودرز با بیان اینکه ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش در اولویت برنامه های مدرسه علمیه فاطمیه الیگودرز است، گفت: در این راستا تلاش می شود جوانانی با استعداد، علاقه مند و توانا جذ...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۹:۵۷
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر خبر داد؛
فعالیت ۷۵ مبلغ در شهرستان پلدختر به مناسبت ماه مبارک رمضان
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر از اعزام ۷۵ مبلغ در این شهرستان خبر داد و گفت: این تعداد مبلغ تا پایان ماه مبارک رمضان در پلختر مشغول فعالیت دینی و تبلیغی هستند.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۸:۵۶
معاون تهذیب حوزه های علمیه لرستان:
شورای تهذیب در مدارس علمیه لرستان راه اندازی می شود
معاون تهذیب حوزه های علمیه لرستان از راه اندازی شورای تهذیب در مدارس علمیه برادران لرستان خبر داد و گفت: این شورا با هدف ارتقای فعالیتهای تهذیبی تشکیل می شود.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۴:۱۵
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان:
اساس موفقیت در هر حوزه ای وجود وحدت است
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان با بیان اینکه هر جا که وحدت و همدلی حاکم باشد، پیروز میدان خواهیم بود، گفت: در سایه این وحدت فعالیت های قرانی مؤثری در استان صورت گرفته است.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۴:۰۹
نماینده ولی فقیه در لرستان:
سعادت بشر در سایه تمسک به قرآن و عترت است
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه سعادت بشر در سایه تمسک به قرآن و عترت است، گفت: باید با بصیرت بخشی در جهت هدایت جامعه و رشد و ارتقای اخلاق گام برداشت.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۳:۰۴
نماینده ولی فقیه در لرستان:
فتح خرمشهر سیلی محکمی بر دهان مستکبران عالم بود
نماینده ولی فقیه در لرستان فتح خرمشهر را نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: این رویداد مهم سیلی محکمی بر دهان مستکبران عالم بوده است.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۴:۱۰
نماینده ولی فقیه در لرستان:
مبلغان نگهبان دین مردم باشند
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: مبلغان با تبلیغ به موقع و اثرگذار در ماه مبارک رمضان و با تلبیغ در جهت حفظ ارزش ها و فضیلت ها با توجه به رسالتی که دارند باید نگهبان دین مردم باشند.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۳:۰۰
به مناسبت ماه رمضان صورت می گیرد؛
اعزام بیش از یک هزار و ۴۰۰ مبلغ به سراسر استان لرستان
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان گفت: در راستای استفاده از فرصت های تبلیغی برای تحکیم باورها و اعتقادات دینی آحاد مردم جامعه بیش از یک هزار و ۴۰۰ مبلغ به سراسر استان لرستان اعزام می شوند.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۱:۵۸
مدیر مدرسه علمیه امام رضا پلدختر:
پژوهش لازمه تقویت بنیه علمی و تبلیغی طلبه است
مدیر مدرسه علمیه امام رضا(ع) پلدختر پژوهش را اساس تحصیل طلبه خواند و گفت: برای تقویت بنیه علمی و تبلیغی طلاب باید فعالیت های پژوهشی در مدارس علمیه بیشتر تبیین شود.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۱:۲۵
مرحله مقدماتی مسابقات قرآنی اوقاف در لرستان برگزار شد
مرحله مقدماتی چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه در لرستان برگزار شد.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۹:۰۲
حجت الاسلام غلامی خبر داد؛
برگزاری همایش طلایه داران تبلیغ با حضور ۱۵۰۰ مبلغ در لرستان
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان از برگزاری همایش طلایه داران خبر داد و گفت: این همایش با حضور بیش از یک هزار و ۵۰۰ مبلغ در استان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۸:۵۹
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان خبر داد؛
آماده سازی یک هزار و ۸۰۰ مسجد لرستان برای استقبال از ماه رمضان
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان از آماده سازی یک هزار و ۸۰۰ مسجد لرستان برای استقبال از ماه رمضان خبر داد.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۸:۵۵
نماینده ولی فقیه در لرستان:
استقامت مهم ترین درس زندگی پیامبران الهی است
امام جمعه خرم آباد با اشاره به صبر و استقامت پیامبران الهی برای هدایت دینی مردم و تبلیغ و ترویج ارزش ها بین مردم در دوره های مختلف، گفت: مهم ترین درس از زندکی این پیامبران الهی صبر و استقامت است.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۳:۲۵
مسؤول دبیرخانه کانون مساجد لرستان خبر داد؛
کانون های مساجد لرستان میزبان برگزاری طرح ربیع القرآن
مسؤول دبیرخانه کانون مساجد لرستان از برگزاری طرح قرآنی ربیع القرآن خبر داد و گفت: این طرح به میزبانی کانون های مساجد در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۳:۰۲
امام جمعه رومشکان:
کارگران از مؤلفه های اصلی شکوفایی اقتصاد مقاومتی هستند
امام جمعه رومشکان کارگران را از مؤلفه های اصلی شکوفایی اقتصادی خواند و گفت: برای شکوفایی و رشد اقتصادی سرمایه گذار باید جایگاه کارگر را درک و تقویت کند.
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۸:۵۰
معاون فرهنگی اوقاف لرستان:
مرحله استانی چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف در لرستان برگزار می شود
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: مرحله استانی چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه ماه مبارک رمضان در لرستان برگزار می شود.