Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ Friday, April 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۳:۴۴
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران لرستان خبر داد؛
برگزاری کارگاه آموزشی طرح مقالات پژوهشی ویژه طلاب لرستانی
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران لرستان از برگزاری کارگاه آموزشی طرح مقالات پژوهشی ویژه طلاب لرستانی خبر داد و گفت: این دوره آموزشی با هدف ارتقای فعالیت پژوهشی طلاب برگزار می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۳:۴۲
نماینده ولی فقیه در لرستان:
نیروهای مسلح ایران به دنبال ایجاد امنیت در منطقه هستند
نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به تلاش آمریکا و استکبار برای ایجاد ناامنی در منطقه گفت: نیروهای مسلح در پی ایجاد امنیت در منطقه بوده و دست هر متجاوزی را به ایران را قطع می کنند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۲:۵۵
حجت الاسلام لرستانی:
تقویت ایمان و تکیه بر ارزش ها لازمه پاسداری از ارزش های انقلاب است
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه الیگودرز حفظ و حراست از ارزش های انقلاب را وظیفه همگان خواند و گفت: با تقویت ایمان و تکیه بر ارزش های اسلامی باید راه شهدا را با حفظ و حراست از انقلاب و ارزش های انقلاب...
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۲:۱۹
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران لرستان:
نخستین دوره مسابقات احکام در مدارس علمیه خواهران لرستان برگزار می شود
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران لرستان از برگزاری نخستین دوره مسابقات احکام در مدارس علمیه خبر داد و گفت: این دوره از مسابقات با هدف تربیت مبلغ و ارتقای توانایی تبلیغی طلاب برگزار می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۸:۰۰
حجت الاسلام پیرمحمدی:
طرح جامع تربیتی در حوزه علمیه لرستان برگزار می شود
معاون تهذیب حوزه علمیه لرستان از برگزاری طرح جامع تربیتی در حوزه استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف تقویت توانایی ها و نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و مشکلات برگزار می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۷:۵۸
حجت الاسلام میناپور:
تحصیل ۱۴۰۰ طلبه در حوزه علمیه برادران لرستان
مدیر حوزه علمیه لرستان از تحصیل یک هزار و ۴۰۰ طلبه در حوزه علمیه برادران استان خبر داد و گفت: امسال تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر داوطلب ورود به حوزه هستند.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۶:۱۶
نماینده ولی فقیه در لرستان:
روز ارتش روز حماسه آفرینی است
نماینده ولی فقیه در لرستان به نقش ارتش در حفظ کشور و خدمت رسانی به مردم اشاره کرد و گفت: روز ارتش روز حماسه آفرینی، ایستادگی و اقتدار است.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۶:۱۳
حجت الاسلام غلامی:
کیفیت و کمیت تولیدات داخلی ارتقا یابد
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی لرستان با تأکید بر ضرورت ارتقای کمی و کیفی تولیدات داخلی برای تحقق شعار سال گفت: در این زمینه باید به نیروی جوان تکیه کرد و توانایی جوانان را باور داشت.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۲۳:۳۰
مدیر مدرسه علمیه خواهران کوهدشت:
قرب الهی و شفاعت پیامبر از آثار خوش خلقی است
مدیر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا کوهدشت با تأکید بر ضرورت خوش اخلاقی و حسن خلق در برخورد با دیگران، گفت: قرب الهی و شفاعت پیامبر(ص) از آثار خوش خلقی است.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۲۳:۱۱
حجت الاسلام مهدوی مطرح کرد؛
ضرورت تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان با تأکید بر ضرورت تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، گفت: تقویت و تبیین این فرهنگ بین نسل نو برای تربیت نسلی انقلابی ضروری است.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۲۲:۵۹
امام جمعه ازنا:
نام و یاد شهدا از فرهنگ و اندیشه انقلاب محافظت می کند
امام جمعه شهرستان ازنا بر ضرورت ترویج و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت تأکید کرد و گفت: نام و یاد شهدا از فرهنگ و اندیشه انقلاب محافظت می کند.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۹:۰۳
حجت الاسلام والمسلمین میرعمادی:
هدف آمریکا و استکبار بی ثباتی و جنگ افروزی در منطقه است
نماینده ولی فقیه در لرستان با محکوم کردن حمله آمریکا به سوریه، گفت: این حمله و جنایت آمریکا با هدف بی ثباتی و جنگ افروزی در منطقه بوده و جهان اسلام باید در برابر دشمنان هوشیار باشد.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۵:۳۶
امام جمعه خرم آباد:
آمریکا، آل سعود و رژیم صهیونیستی عامل بی ثباتی منطقه هستند
امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه همکاری و اتحاد آمریکا، آل سعود و رژیم صهیونیستی عامل بی ثباتی در منطقه است، گفت: اتحاد امت اسلامی نابود کننده این مثلث شوم است.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۱۳:۴۴
امرایی:
دعا، دفع کننده مشکلات و بلاها است
مدیر مدرسه علمیه خواهران کوهدشت دعا را دفع کننده مشکلات و بلاها خواند و گفت: دعای والدین در حق فرزندان موجب سعادت وعاقبت به خیری می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۱۳:۴۲
معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران الشتر:
فعالیت خواهران مبلغ در مدارس آموزش و پرورش
معاون فرهنگی مدرسه علمیه بنت الرسول الشتر از فعالیت طلاب مبلغ در مدارس خبر داد و گفت: این اقدام با هدف تحکیم باورهای دینی و اعتقادی دانش آموزان و مصون سازی در برابر آسیب های اجتماعی صورت می گیرد.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۹:۰۴
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران لرستان:
پژوهش سبب پویایی علوم دینی و حوزوی است
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران لرستان پژوهش را سبب پویایی علوم دینی و حوزوی خواند و گفت: پیشرفت کشور در گرو ارتقای علم، تحقیق و پژوهش است.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۲:۴۲
نماینده ولی فقیه در لرستان:
حمایت عملی دولت برای تحقق شعار سال ضروری است
نماینده ولی فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت حمایت عملی برای تحقق شعار سال گفت: سال دولت باید منابع و اعتبارات خود را به سمت تولید داخلی هدایت نماید.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۲:۴۱
مدیر مدرسه علمیه خواهران نورآباد:
انگیزه و هدف، رمز موفقیت یک طلبه است
مدیر مدرسه علمیه ریحانه الرسول نورآباد با اشاره به پذیرش طلاب نو ورود در سال تحصیلی جدید گفت: علاقه مندان ورود به حوزه باید انگیزه و هدف مشخص داشته باشند تا در این مسیر موفق شوند.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۱:۳۹
مدیر حوزه علمیه لرستان:
طرح تبلیغی سفیران سلامت با فعالیت طلاب لرستانی برگزار شد
مدیر حوزه علمیه لرستان از برگزاری طرح تبلیغی سفیران سلامت خبر داد و گفت: این طرح با همکاری حوزه و دانشگاه علوم پزشکی ایام نوروز برگزار شد.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۱:۳۷
رییس تبلیغات اسلامی سلسله:
بصیرت بخشی؛ بیمه کننده نسل جوان در برابر آسیب های اجتماعی است
رییس تبلیغات اسلامی شهرستان سلسله بصیرت بخشی و روشنگری را مهم ترین عامل در راستای خنثی سازی توطئه های فرهنگی دشمنان خواند و گفت: فعالیت تبلیغی مبلغان در مناطق شهری و روستایی در این زمینه ضروری است.