دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ Monday, February 27, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۷۱۹۷
 
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان:
برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه از آثار مخرب ربا است
مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد در لرستان با اشاره به آثار مخرب ربا در زندگی فردی، اجتماعی و آثار مخرب اخروی آن، گفت: مهم ترین اثر مخرب ربا برهم زدن تعادل اقتصادی جامعه و ضربه زدن به امنیت روانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، در اسلام و نظام اقتصادی اسلام، با توجه به آیات و روایات فعالیتهای ربوی حرام است.

در مورد حرمت ربا در اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد، خداوند در سوره بقره می فرماید: «الَّذينَ يَأْکُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ کَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا؛ کسانی که ربا می خورند بر نمی خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماس شیطان دیوانه شده و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند، این به خاطر این است که گفتند بیع هم مانند ربا است، در حالی که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام.»

از موارد فلسفه تحریم ربا، خوردن مال مردم به باطل است و به گفته پیامبر(ص) بدترین نوع کسب، کاسبی با ربا است، چراکه ربا موجب رکود و تورم در جامعه می شود و به امنیت اقتصادی کشور آسیب وارد می کند.

ادامه این مطلب گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری رسا با حجت الاسلام نبی الله جلالی نژاد، مشاور فرهنگی بانک مهر اقتصاد و کارشناس امور دینی و فرهنگی در لرستان در زمینه ربا و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان است.

رسا- مفهوم کلی و توصیف شما از ربا چیست؟

ربا در لغت به معنای زیادی، فزونی و رشد بوده و در در فقه اسلامی ربا خواری به شدت نهی شده، و به معنای هر نوع زیادی که در معاوضه دو کالا باشد، عنوان شده است.

عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله، هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن، سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود و زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار از معانی متفاوت ربا است.

رسا- اثرات ربا بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها چگونه است؟

ربای جاهلی به اهل جاهلیت بر می گردد و رایج ترین نوع ربا تمدید اخذ زیادی آن است و اثرات مخربی بر زندگی دنیوی و اخروی انسانها دارد که اثرات مخرب دنیوی و اخروی در پی دارد.

اثرات فردی ربا موجب دشمنی و قساوت می شود و نوعی ظلم به حساب می آید، ربا دهنده به جهت بدهی تصاعدی موجب ورشکستگی می شود و نابودی زندگی، اسارت و بردگی و متلاشی شدن خانواده از دیگر آثار مخرب ربا است.

ربا در آیات و روایات حرام عنوان شده است و از آثار مخرب دیگر ربا بر زندگی انسان بی برکت شدن در زندگی است و انسان ربا خوار و ربا دهنده از رحمت الهی به دور است، ربا دین فرد را نابود کرده و فرد شرافت خود را از دست می دهد.

قطعی در جامعه، بر هم زدن تعادل جامعه و دو قطبی کردن جامعه، قطع شدن تولید و دوری از کار و تلاش و ضربه زدن به سلامت اقتصادی و اخلاقی جامعه از دیگر آثار اجتماعی ربا در جامعه است.

اگر ربا حلال بود مردم کسب و کار را که یک وظیفه شرعی است، رها می کردند و در فکر بهره گیری از سود پول بودند، اگر ربا رایج شود راه قرض الحسنه بسته می شود.

رسا- اثرات ربا در زندگی اخروی انسان؟

در آثار و روایات زیادی وارد شده است که ربا از گناهان کبیره است، پیامبر(ص) می فرمایند: ربا خوار در قیامت دیوانه وار محشور می شود.

پیامبر(ص) می فرمایند از امت من در قیامت به شکلهای مختلف وارد می شوند که یک نمونه آن رباخواران است، ربا بدترین نوع گناه است به حدی که یک درهم ربا بیشتر از 70 درصد زنا در محارم انسان است.

رسا- راه های جلوگیری از گسترش ربا؟

برای مقابله با آثار مخرب ربا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و جلوگیری از آسیبهای آن در جامعه ضروری است که از گسترش ربا جلوگیری شود، با توجه به اینکه هر دردی، دارو و درمان خاص خود را دارد، از این رو باید در بحث ربا نیز داروی آن را پیدا کرد.

با توجه به اینکه امروزه ربا به بانکداری ورود پیدا کرده است، بانکداری ما باید به سمت بانکداری اسلامی هدایت شود، رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسأله تأکید فراوان دارند، برای جلوگیری از آثار مخرب ربا باید حقیقت بانکداری اسلامی را به معنای کامل در جامعه تبیین کنیم.

فرد ربادهنده و ربا خوار به جنگ با خدا می رود، دوری و مقابله با ربا نیازمند فتح عظیمی در جامعه است چراکه بزرگ ترین سنگر اقتصادی در دنیا بوده و دوری از ربا موجب تحقق و رونق افتصادی کشور می شود.  

با توجه به دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب و امام راحل در بحث بانکداری اسلامی، باید بانکهای ما به سمت اسلامی شدن هدایت شوند و در این راستا مسؤولان و متولیان امر باید توجه ویژه ای داشته باشند.

برای جلوگیری از گسترش ربا باید بحث پیشگیری را در پیش بگیریم، پیش از رواج یافتن هر آسیبی ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس پیشگیری کنیم، داشتن شناخت و کسب معرفت نسبت به هر موضوعی بهترین راه درمان است.

در زمینه اسلامی شدن بانکها نیز شورای نگهبان قوانینی تصویب کرده است ولی به نحو مطلوب اجرا نشده است و اگر زمینه سازی درست صورت گیرد و امور شرعی توجه ویژه داشته باشیم، جلوی ربا گرفته می شود.

یادآوری معاد و کسب معرفتهای قرآن و دوری از دنیا پرستی از مهم ترین راه های مقابله و پیشگیری از ربا است، اگر به تعالیم قرآنی توجه داشته باشیم و به معاد اهمیت دهیم به سمت ربا نخواهیم رفت./404/9459/ب1

خبرنگار:فاطمه ملکی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۲۰:۱۴
استاد حوزه:
مبلغان با استفاده از ابزار مناسب پاسخگوی نیازهای جامعه باشند
استاد حوزه علمیه لرستان با تأکید بر ضرورت فعالیت تبلیغی مبلغان در جهت آگاه سازی نسل جوان و خنثی کردن هجمه های فرهنگی گفت: مبلغان با استفاده از سلاح علم و دانش پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۹:۳۰
نماینده ولی فقیه در لرستان مطرح کرد؛
ضرورت شناسایی نیازها در امور تربیتی
امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه اساس کار مربیان امورتربیتی داشتن هدف و صبر و حوصله است، گفت: برای موفقیت در عرصه تربیتی باید نیازها شناسایی شود.
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۴:۲۰
مدیر مدرسه فاطمیه خرم آباد:
شخصیت علمی حضرت زهرا زیربنای تأسیس حوزه علمیه خواهران است
مدیر مدرسه علمیه فاطمیه(س) خرم آباد با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در ابعاد گوناگون برای ما الگو است، گفت: شخصیت علمی ایشان زیربنای تأسیس حوزه علمیه خواهران است.
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۳:۴۹
مدیر مدرسه علمیه خواهران کوهدشت:
نهادینه سازی معارف دینی، راه مقابله با هجمه های فرهنگی است
مدیر مدرسه علمیه حضرت زهرا(س) خواهران کوهدشت با اشاره به گسترش هجمه های فرهنگی در جامعه، گفت: نهادینه سازی معارف دینی در راستای فعالیت تبلیغی مبلغان راه مقابله با هجمه ها است.
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۳:۱۹
تربیت حافظان قرآن در مدرسه علمیه امام صادق ازنا
مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) ازنا با اشاره به اینکه این مدرسه تنها مدرسه قرآنی استان لرستان است، گفت: در این مدرسه علمیه حافظان قرآنی تربیت می شوند.
۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۰:۳۲
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر خبر داد؛
فعالیت 70 مبلغ در شهرستان پلدختر به مناسبت ایام فاطمیه
رییس تبلیغات اسلامی پلدختر گفت: به مناسبت ایام فاطمیه 70 مبلغ خواهر و برادر در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۳:۵۷
حجت الاسلام امیدیان:
جذب افراد نخبه نیازمند برنامه ریزی و اطلاع رسانی است
مؤسس حوزه های علمیه نورآباد با بیان اینکه باید این تفکر تبیین شود که حوزه محل تحصیل افراد نخبه و با استعداد است، گفت: با برنامه ریزی و اطلاع رسانی در مراکز علمی باید در جهت جذب افراد نخبه به حوزه تلاش...
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۳:۳۱
معاون فرهنگی حوزه خواهران لرستان خبر داد؛
برگزاری دوره تبلیغ مکتوب و نویسندگی در حوزه علمیه خواهران لرستان
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان گفت: دوره آموزشی تبلیغ مکتوب و نویسندگی با حضور 24 نفر از طلاب خواهر لرستان در حوزه علمیه خواهران استان برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۲:۵۹
مسؤول دبیرخانه کانون های مساجد لرستان:
اجرای برنامه های فرهنگی دینی، خنثی کننده توطئه های دشمن است
مسؤول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد لرستان با اشاره به اجرای برنامه های فرهنگی دینی کانونها برای نسل جوان و نوجوان، گفت: این برنامه ها با رویکرد تربیتی برگزار می شود و هجمه های دشمن در جبهه جنگ ...
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۱:۲۰
امام جمعه الشتر:
وحدت و همدلی عاملی مهم در جهت رفع مشکلات کشور است
امام جمعه الشتر وحدت و همدلی را عاملی مهم در جهت رفع مشکلات کشور دانست و گفت: مسؤولان با توجه به این مهم باید در جهت برطرف سازی مشکلات کشور و دغدغه های مردم گام بردارند.
۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۰۹:۱۵
نماینده ولی فقیه در لرستان:
حضرت فاطمه الگویی برای جهانیان است
نماینده ولی فقیه در لرستان به ابعاد شخصیتی و ویژگی های حضرت فاطمه(س) اشاره کرد و گفت: علم، ایمان، معرفت، بصیرت و ولایت پذیری حضرت فاطمه(س) الگویی برای جهانیان است.
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۱۳:۴۷
امام جمعه خرم آباد:
ایران با تأسی از اسلام و مقاومت در برابر استکبار می ایستد
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه قدرت جمهوری اسلامی ایران در دین، مکتب و اسلام و مقاومت است، گفت: دنیا بداند ایران در سایه مکتب اسلام و مقاومت در برابر استکبار ایستادگی می کند.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۷:۱۰
آیت الله صادقی در گفت و گو با رسا:
تلاش برای تحقق اهداف امام و رهبری وظیفه حوزه انقلابی است
آيت الله صادقی گفت: طلاب برای حفظ انقلاب و پاسخ به اعتماد مردم باید انقلابی بمانند و انقلابی عمل کنند؛ وظیفه حوزه انقلابی تلاش برای تحقق اهداف انقلاب، امام و رهبری است.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۳:۱۴
استاد حوزه مطرح کرد؛
الگوگیری از سیره اهل بیت لازمه تقویت بعد اخلاقی و تهذیبی
استاد حوزه علمیه لرستان با تأکید بر ضرورت تقویت بُعد اخلاقی و تهذیبی طلاب در کنار فراگیری علوم دینی گفت: تقویت این مهم لازمه الگوگیری از سیره اهل بیت(ع) است.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۵۳
رییس حوزه علمیه خواهران دورود:
بصیرت بخشی لازمه تربیت نسلی انقلابی است
رییس حوزه علمیه خواهران دورود با بیان اینکه تربیت نیروی انقلابی در حوزه ابعاد گوناگونی دارد، گفت: بصیرت بخشی و بصیرت افزایی از ابعاد مهم در این زمینه است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۲۲:۴۹
هجرت طلاب؛ لازمه پاسخگویی به نیازهای جامعه
جامعه امروزی بیش از هر زمان دیگری نیازمند به حضور و فعالیت روحانیت در زمینه هدایت دینی و بصیرت افزایی است و با توجه به گسترش هجمه های فرهنگی در جبهه جنگ نرم و تلاش دشمن برای ضربه زدن به باورها و اعتقا...
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۴:۰۸
امام جمعه بروجرد:
آموزش در مدارس نیازمند بازنگری است
امام جمعه بروجرد با اشاره به افت تحصیلی در مدارس بروجرد از وضعیت آموزشی در این شهرستان گله مند شد و گفت: برای ارتقای وضعیت آموزشی باید بازنگری صورت گیرد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۴:۰۵
امام جمعه نورآباد:
سوء مدیریت از موانع مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است
امام جمعه نورآباد گفت: با مدیریت صحیح و برنامه ریزی منسجم در سایه تعامل و همکاری می توان در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی و شکوفایی توانایی های داخلی گامهای مؤثری برداشت.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۳:۰۱
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه چگنی:
عدالت اجتماعی و توازن اقتصادی از اهداف اقتصاد اسلامی است
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهرستان چگنی تحقق اقتصاد مقاومتی را لازمه توجه به اقتصاد اسلامی و الگوگیری از سیره زندگی امیرمؤمنان دانست و گفت: اقتصاد اسلامی بر عدالت اجتماعی، توازن و استقلال اقتصادی...
۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۲۰:۲۸
برگزاری دوره آموزشی مهارت افزایی فضای مجازی در حوزه خواهران لرستان
معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران لرستان از برگزاری دوره آموزشی مهارت افزایی فضای مجازی در حوزه های علمیه خواهران استان خبر داد و گفت: این دوره با هدف ارتقای سطح علمی طلاب برای فعالیت در فضای مجازی ...